پردازنده Xeon نسل پنجم اینتل در اینجا است: جزئیات و واکنش‌های صنعت | دانش مرکز داده

اینتل امروز (14 دسامبر) Emerald Rapids، پردازنده‌ی مرکزی Xeon نسل پنجم خود را معرفی کرد که دارای حداکثر 64 هسته و عملکرد 40 درصد بهتر از نسل قبلی خود است. این پردازنده مجموعه ای از پیشرفت های اضافی را در خود جای داده است که به گفته اینتل به خدمات رو به رشد نیازهای محاسباتی هوش مصنوعی کمک می کند.

آخرین نسخه از CPU های پیشرفته اینتل برای سرورهای سازمانی مورد استقبال کارشناسان صنعت قرار گرفت. این راه‌اندازی پس از دوره‌ای پر از دست‌انداز برای شرکت انجام می‌شود که با چالش‌های اجرایی، از جمله تاخیرهای قابل‌توجه در عرضه چیپ‌ست‌های نسل سوم و چهارم زئون مواجه شد.

Emerald Rapids: آمارهای کلیدی

نسل پنجم Xeon به عنوان یک پردازنده برای هوش مصنوعی طراحی شده است. Emerald Rapids با داشتن حداکثر 64 هسته، در مقایسه با نسل قبلی Sapphire Rapids، 42 درصد عملکرد بالاتر در استنتاج هوش مصنوعی و 21 درصد افزایش عملکرد محاسباتی کلی را وعده می دهد.

به گفته اینتل، این پردازنده دارای عملکرد بهینه سازی شده برای حجم کاری، بهبود بهره وری انرژی و 36 درصد عملکرد بالاتر در هر وات در طیف وسیعی از بارهای کاری است.

در یک رویداد مطبوعاتی در هیلزبورو، اورگان، پردیس اینتل در اوایل این ماه، لیزا اسپلمن، معاون شرکت و مدیر کل محصولات و راه‌حل‌های زئون، گفت: «سفر زئون یک تحول و سرمایه‌گذاری مداوم در سخت‌افزار و نرم‌افزار ما بوده است. نمونه کارها. و این سالها سرمایه گذاری در هر دو طرف است که ما را به جایی که امروز هستیم رسانده است.»

اینتلپردازنده Xeon نسل پنجم اینتل در اینجا است: جزئیات و واکنش‌های صنعت |  دانش مرکز داده

نسل پنجم Xeon اینتل، Emerald Rapids، نوید عملکرد 1.4 برابر بهتر از نسل قبلی خود را می دهد.

روناک سینگال، مهندس اصلی ارشد در اینتل، افزود: “Emerald Rapids Sapphire Rapids را می گیرد و آن را به جلو می برد.” یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در Emerald Rapids داریم، حافظه نهان سطح آخر به میزان قابل‌توجهی بزرگ‌تر است، که با برخی از عملکرد حجم کاری در دنیای واقعی انجام می‌شود. [improvements]”

راه اندازی نسل پنجم Xeon: پاسخ به صنعت

تحلیلگران مرکز داده و سخت‌افزار از راه‌اندازی Intel Emerald Rapids استقبال کردند که به دنبال مجموعه‌ای از شکست‌های محصول برای این شرکت در سال‌های اخیر بود.

کارل فروند، بنیانگذار و تحلیلگر اصلی در تحقیقات هوش مصنوعی کامبرین، گفت Emerald Rapids یک ارتقاء قوی برای مشتریان سازمانی خواهد بود.

فروند به Data Center Knowledge گفت: “Xeon نسل پنجم یک گام بزرگ به جلو برای اینتل است که توانایی جدید آنها را در پایبندی به برنامه‌ریزی و نقشه‌های راه محصول نشان می‌دهد.” این تراشه دارای هسته های بیشتر، حافظه نهان بسیار بیشتر است و برای مشتریانی که هنوز زیرساخت های قدیمی Xeon زیادی دارند، ارتقاء خوبی است.

وی افزود: برای کسانی که می‌توانند منتظر بمانند یا به عملکرد بیشتری نیاز دارند، Gen 6 سال آینده با هسته‌های بیشتر و عملکرد بسیار بیشتر عرضه می‌شود.

برای راه اندازی اینتل Xeon نسل پنجم در تصاویر اینجا را کلیک کنید

Bob O’Donnell، رئیس و تحلیلگر ارشد در TECHnalysis Research، می گوید: «در حالی که بیشتر مردم بر روی GPU های مرکز داده متمرکز هستند، فراموش کردن این نکته آسان است که CPU ها هنوز هم در مواردی مانند استنتاج هوش مصنوعی کارهای زیادی را انجام می دهند. حجم کار

برای این منظور، اینکه اینتل با جدیدترین CPU های Xeon خود به سمت جلو حرکت کند، یک گام مهم، اما قدردانی نشده در بهبود عملکرد محاسباتی است. به علاوه، معماری جدید آن‌ها پیشرفت‌هایی را در بهره‌وری انرژی ارائه می‌کند، و این در عصری که مراکز داده شروع به نشان دادن درصد قابل توجهی از مصرف انرژی در جهان کرده‌اند، بسیار مهم است.

Dylan Patel، تحلیلگر ارشد SemiAnalysis، یک شرکت تحقیقاتی و مشاوره نیمه هادی، توسعه معماری سخت افزار اینتل را دنبال کرده است. در حالی که او از بهبود عملکرد دو رقمی در جدیدترین چیپست Xeon استقبال کرد، گفت Emerald Rapids تا حدودی از نقطه نظر تولیدی کمتر از انتظارات بود.

پاتل به Data Center Knowledge گفت: «این محصول نشان می‌دهد که آنها لوله‌ها را در روش‌های طراحی جدید خود تمیز کرده‌اند، اما از هیچ یک از فناوری‌های فرآیند یا فناوری‌های بسته‌بندی جدید که اینتل به عنوان بخشی از چرخش خود صحبت می‌کند، استفاده نمی‌کند. “به طور کلی، Emerald Rapids یک نسخه بسیار افزایشی است، اما عملکرد را با دو رقمی بهبود می بخشد و هزینه های تولید را کاهش می دهد.”

ولادیمیر گالبوف، مدیر تحقیقات واحد مرکز داده و ابری Omdia، «اجرای تولید جامد، بهبود طراحی پردازنده و بهینه‌سازی حجم کار» اینتل را ستود.

گالبوف گفت: “این همه خبر بسیار خوبی برای اینتل است، زیرا آنها موجو خود را با CPU جدید Xeon بازگردانده اند و تجارت ریخته گری خود را افزایش داده اند.” پس از چند سال چالش برانگیز، به نظر می رسد اینتل در مسیری محکم برای رشد قرار گرفته است.

با نگاه به آینده

در حالی که بازار با راه‌اندازی Emerald Rapids راه‌های زیادی دارد، پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، گفت که کار روی راه‌اندازی‌های بعدی Xeon، Granite Rapids و Sierra Forest، که دومی دارای ۲۸۸ هسته است، «به خوبی در جریان است».

گلسینگر در جریان رویداد پیش از عرضه در اوایل این ماه گفت: “ما هیجان زده هستیم زیرا نه تنها Emerald قرار است یک محصول عالی باشد، بلکه در زمینه Granite و Sierra Forest به خوبی در حال پیشرفت هستیم.” من دیوانه‌وار تیم را هدایت می‌کنم تا آن‌ها را به بازار بیاورم.»