پایداری مرکز داده: 5 استراتژی نادیده گرفته شده برای بهبود | دانش مرکز داده

وقتی صحبت از بهبود پایداری مرکز داده می شود، بسیاری از استراتژی ها کاملاً واضح هستند. شما در منابع انرژی تجدید پذیر سرمایه گذاری می کنید. شما سیستم های خود را از نظر انرژی کارآمدتر می کنید. شما احتمالاً مقداری جبران کربن خریداری می کنید (که در واقع تأسیسات شما را پایدارتر نمی کند، اما حداقل انتشار گازهای گلخانه ای را در جاهای دیگر جبران می کند).

اما این فهرست جامعی از شیوه های پایداری مرکز داده نیست. اگر واقعاً می خواهید برای بهره وری انرژی بهینه سازی کنید و ردپای کربن مرکز داده خود را به حداقل برسانید، باید بیشتر تلاش کنید و از استراتژی های پایداری کمتر واضح استفاده کنید.

برای این منظور، در اینجا نگاهی به رویکردهای خلاقانه تر برای پایداری مرکز داده داریم. اگرچه شیوه‌های مورد بحث در زیر برای هر مرکز داده قابل اجرا نیستند، اما دیدگاه‌هایی را در مورد برخی از استراتژی‌های پیشرفته‌تر و کمتر آشکار ارائه می‌دهند که اپراتورهای مرکز داده می‌توانند فراتر از اصول اولیه در جبهه پایداری بپذیرند.


 1. استفاده از بتن کم کربن برای ساخت و ساز


  مایکروسافت امسال با اعلام تلاش برای تهیه بتن کم کربن برای ساخت یک مرکز داده جدید، خبرساز شد. مشخص می شود که بتن استاندارد منبع اصلی انتشار کربن است، اما با همکاری با تامین کنندگانی که در حال آزمایش فرمول های بتن جدید هستند، این شرکت امیدوار است که ردپای پایدارتری – به معنای واقعی کلمه – برای تاسیسات جدید خود بگذارد.


  در حال حاضر، بتن کم کربن در صنعت مرکز داده آزمایشی باقی مانده است. حتی مایکروسافت هنوز دقیقاً مطمئن نیست که کدام نوع بتن بهترین نتایج را در زمینه پایداری دارد. با این حال، این نمونه ای از یک رویکرد خلاقانه برای پایداری است – و همچنین در صورتی که در حال ساخت یک مرکز داده جدید هستید، پیاده سازی آن چندان چالش برانگیز نیست.


 2. سقف مرکز داده خود را به روز کنید


  مانند موادی که برای پایه مرکز داده استفاده می شود، سقف مرکز داده شما نیز می تواند نقشی بزرگتر از آنچه انتظار دارید در پایداری داشته باشد.


  مواد سقف و همچنین رنگ سقف بر میزان گرمای جذب شده از خورشید تأثیر می‌گذارد و هر چه ساختمان انرژی محیطی بیشتری را جذب کند، سیستم‌های HVAC برق بیشتری مصرف می‌کنند تا گرما را از تجهیزات فناوری اطلاعات دور نگه دارند. به همین دلیل، نصب سقف بازتابی یک راه نسبتا کم هزینه برای بهبود بهره وری انرژی است


 3. فراتر از ژنراتورهای معمولی حرکت کنید


  اکثر مراکز داده درجه سازمانی مجهز به ژنراتورها هستند که در صورت از کار افتادن منبع برق اولیه، برق پشتیبان را فراهم می کنند. و بیشتر این ژنراتورها با سوخت های فسیلی – معمولاً گاز طبیعی یا گازوئیل – کار می کنند.


  اپراتورهای مرکز داده از جمله Equinix در حال آزمایش با ژنراتورهای جایگزین هستند که با طیف گسترده‌تری از سوخت‌ها سازگار هستند. اگرچه توانایی کار با منابع انرژی معمولی مهم است، زیرا بسیاری از مراکز داده منابع سوخت جایگزینی ندارند که فوراً در دسترس باشند، سازگاری با سایر انواع سوخت، مانند هیدروژن سبز، فرصتی برای دور شدن از انرژی “کثیف” در طول زمان فراهم می کند. .


 4. معیارهای پایداری مرکز داده را ردیابی کنید


  سرمایه گذاری در فناوری هایی که می توانند پایداری را بهبود بخشند بسیار عالی است. اما اگر می‌خواهید تأیید کنید که سرمایه‌گذاری‌های شما واقعاً نتایج مورد نظر را به همراه دارد و الگوهای مصرف انرژی خود را بهینه می‌کند، باید به طور مداوم نتایج پایداری را به روش کمی دنبال کنید.


  برای انجام این کار، اتخاذ یک چارچوب پایداری و انجام یک ارزیابی مبتنی بر متریک از نتایج پایداری خود را در نظر بگیرید. انجام این کار نه تنها به اندازه‌گیری بازگشت سرمایه (به عنوان) سرمایه‌گذاری‌های پایداری کمک می‌کند، بلکه شواهدی را ایجاد می‌کند که می‌تواند برای کل صنعت مفید باشد، زیرا اپراتورهای مرکز داده به دنبال راه‌های آزمایش شده و واقعی برای افزایش پایداری هستند.


 5. تغییر کاربری ساختمان های موجود


  گاهی اوقات، بهترین راه برای ایجاد یک مرکز داده پایدار، ساختن آن نیست. به هر حال، ساختن ساختمان‌ها فعالیتی با کربن است، و یافتن راه‌هایی برای تغییر کاربری ساختمانی که از قبل وجود دارد، اغلب می‌تواند منجر به مصرف انرژی و انتشار کربن کمتری نسبت به ساخت یک تأسیسات جدید از ابتدا شود.


  البته نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که به‌روزرسانی جدیدترین فناوری‌های کارآمد انرژی در ساختمان‌های موجود معمولاً چالش‌برانگیزتر از گنجاندن آنها در ساختمان‌های جدید است. اما در برخی موارد، مزایای پایداری یک مرکز داده فوق مدرن و بسیار کارآمد ممکن است از منظر پایداری بیشتر از هزینه‌های ساخت تاسیسات نباشد.


  بنابراین، قبل از اینکه تصمیم بگیرید در یک مرکز داده جدید سرمایه‌گذاری کنید، زیرا به نظر می‌رسد بلیت سبز شدن است، بهترین استفاده را از ساختمان‌هایی که در حال حاضر وجود دارند در نظر بگیرید – چه به معنای افزایش ظرفیت مرکز داده فعلی شما باشد. به عنوان مثال، با تنظیم مجدد چیدمان تجهیزات فناوری اطلاعات برای جا دادن زیرساخت های بیشتری در فضای کف شما) یا تبدیل ساختاری که برای هدفی متفاوت ساخته شده است به مرکز داده.

نتیجه

هنگامی که صحبت از پایداری مرکز داده به میان می آید، اغلب منطقی است که با میوه های کم آویزان شروع کنیم – همانطور که بسیاری از اپراتورهای مرکز داده امروزه انجام می دهند. اما اگر می‌خواهید در لبه‌های پایداری باشید، اغلب لازم است فراتر از اصول اولیه فکر کنید و از شیوه‌های پیشرفته‌تر پایداری مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد، استفاده کنید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور