هوش مصنوعی مایکروسافت، هدف اقلیمی را تحت فشار قرار می‌دهد تا انتشار کربن افزایش یابد

(بلومبرگ) – هنگامی که شرکت مایکروسافت چهار سال پیش متعهد شد که تا پایان دهه کربن بیشتری را نسبت به انتشار خود حذف کند، این یکی از بلندپروازانه ترین و جامع ترین برنامه ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بود. اکنون تلاش بی وقفه غول نرم افزاری برای رهبری جهانی در هوش مصنوعی، این هدف را به خطر می اندازد.

بر اساس آخرین گزارش ها، کل تأثیر گرمایش سیاره این شرکت مستقر در سیاتل امروز حدود 30 درصد بیشتر از سال 2020 است. پایداری گزارشی که چهارشنبه منتشر شد این امر رسیدن به زیر صفر تا سال 2030 را حتی دشوارتر از زمانی است که هدف کربن منفی خود را اعلام کرد.

براد اسمیت، رئیس شرکت گفت: اکنون برای دستیابی به اهداف خود، غول نرم افزاری باید خیلی سریع پیشرفت جدی در دستیابی به فولاد سبز و بتن و تراشه های کربن فشرده داشته باشد. مایکروسافت، در گفتگوی اختصاصی با بلومبرگ گرین. در سال 2020، ما چیزی را که به آن مهتاب کربنی می‌گفتیم، رونمایی کردیم. این قبل از انفجار در هوش مصنوعی بود. بنابراین اگر فقط به پیش‌بینی خودمان برای گسترش هوش مصنوعی و نیازهای الکتریکی آن فکر کنید، از بسیاری جهات، ماه پنج برابر دورتر از سال 2020 است.

مخمصه مایکروسافت یکی از اولین نمونه های عینی از چگونگی پیگیری است هوش مصنوعی با تلاش ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برخورد می کند. انتخاب سرمایه گذاری از پیشروی اولیه خود در بازار جدید هوش مصنوعی مولد، مایکروسافت را به با ارزش ترین شرکت در جهان تبدیل کرده است، اما رهبران آن همچنین اذعان دارند که همگامی با تقاضا به معنای سرمایه گذاری سنگین تر در دارایی های آلوده کننده است.

مربوط:چه چیزی در سر راه مرکز داده Net-Zero قرار دارد؟

محصولات هوش مصنوعی نیاز به انرژی دارند و پردازش داده سنگین هستند. که اولاً حجم کار مراکز موجود را افزایش می دهد که مصرف انرژی را افزایش می دهد. اما چنین تقاضایی وجود دارد که مایکروسافت برای ادامه دادن به آن باید مراکز داده جدیدی نیز بسازد. این به سیمان، فولاد و ریزتراشه های کربن فشرده نیاز دارد.

این غول فناوری قصد دارد بیش از 50 میلیارد دلار بین جولای 2023 تا ژوئن سال جاری برای توسعه مراکز داده خود برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای محصولات هوش مصنوعی هزینه کند. امی هود، مدیر ارشد مالی ماه گذشته در مصاحبه ای گفت که انتظار می رود این رقم برای 12 ماه آینده، از ماه جولای، حتی بیشتر باشد. از ماه فوریه، این شرکت پروژه های جدید مرکز داده را در ویسکانسین، تایلند، اندونزی، اسپانیا، آلمان و ژاپن تبلیغ کرده است.

اسمیت بر این باور است که هوش مصنوعی خوبی که می تواند برای جهان انجام دهد بیشتر از تأثیرات زیست محیطی آن خواهد بود. اسمیت گفت: «ما اساساً معتقدیم که پاسخ، کاهش سرعت گسترش هوش مصنوعی نیست، بلکه سرعت بخشیدن به کارهای مورد نیاز برای سازگاری بیشتر با محیط زیست است. “من تضمین می کنم یک راه برای شکست وجود دارد: تسلیم شدن است.”

مربوط:قانون تعادل: تأثیر دوگانه هوش مصنوعی بر قدرت و پایداری مرکز داده

برخی از کارمندان مایکروسافت در مورد دیگر کارهای مرتبط با هوش مصنوعی این شرکت برای افزایش استخراج نفت صحبت می کنند. بیش از 10000 کارمند گروهی را تشکیل داده اند که از مایکروسافت می خواهند تأثیر گرمایش زمین را کاهش دهد و برخی در اعتراض از کار کنار رفته اند. «کار برای به حداکثر رساندن تولید نفت با فناوری ما، همه کارهای خوب ما را نفی می‌کند، عمر سوخت‌های فسیلی را افزایش می‌دهد و تولید گازهای گلخانه‌ای بی‌حساب را ممکن می‌سازد». نوشت دو کارمند سابق. هر دوی ما از این که توسط شرکتی که خیلی دوستش داشتیم ناامید شدیم بسیار ناراحت هستیم.

سخنگوی مایکروسافت در پاسخ گفت: “کارمندان در سراسر جهان هسته اصلی ماموریت پایداری ما هستند.” تمرکز ما قدرت بخشیدن به انتقال انرژی است.

این یک چالش به تنهایی برای مایکروسافت نیست. رقبای آن در مسابقه هوش مصنوعی، گوگل آلفابت، متا پلتفرم‌ها و آمازون.کام هستند – شرکت‌هایی که همگی اهداف بلندپروازانه‌ای برای آب‌وهوایی تعیین کرده‌اند اما مجموع انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را افزایش داده‌اند.

سخنگوی گوگل در پاسخ به پرسش‌ها گفت که پیش‌بینی افزایش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای مرتبط با هوش مصنوعی سخت است و گفت که این شرکت در تلاش است با افزایش استقرار انرژی پاک و خرید اعتبار برای حذف کربن از جمله اقدامات دیگر، اثرات زیست‌محیطی شرکت را کاهش دهد. یکی از سخنگویان آمازون گفت: “ما متعهد هستیم” به رسیدن به صفر تا سال 2040 و کار آن را در زمینه فعال کردن منابع جدید انرژی پاک، از جمله هسته ای، تبلیغ می کنیم. متا پاسخی نداد.

علیرغم مصرف انرژی زیاد هوش مصنوعی، این امر در واقع کمک چندانی به افزایش انتشار آلاینده های مایکروسافت – حداقل روی کاغذ – نمی کند. این به این دلیل است که این شرکت در گزارش پایداری خود می گوید که 100٪ از انرژی های تجدید پذیر انرژی می گیرد.

شرکت ها از طیف وسیعی از مکانیسم ها برای طرح چنین ادعاهایی استفاده می کنند که از نظر اعتبار بسیار متفاوت است. برخی از شرکت‌ها قراردادهای خرید برق بلندمدت (PPA) را با توسعه‌دهندگان انرژی‌های تجدیدپذیر منعقد می‌کنند، جایی که برخی از خطرات یک نیروگاه انرژی جدید را به عهده می‌گیرند و به دریافت آنلاین مزارع خورشیدی و بادی جدید کمک می‌کنند. در موارد دیگر، شرکت‌ها اعتبارات انرژی‌های تجدیدپذیر (REC) را خریداری می‌کنند تا ادعا کنند از انرژی سبز استفاده می‌کنند، اما این اعتبارات ارزان قیمت چندانی برای تحریک تقاضای جدید برای انرژی سبز نمی‌کند. محققان به طور مداوم دریافته اند.

مایکروسافت از ترکیبی از هر دو روش استفاده می کند. به گفته BloombergNEF که این معاملات را دنبال می کند، از یک طرف، یکی از بزرگترین شرکت کنندگان در قراردادهای خرید برق است. اما این شرکت همچنین خریدار بزرگ RECها است و با استفاده از این ابزار ادعا می کند که حدود نیمی از انرژی مصرفی اش پاک است، طبق پرونده های زیست محیطی خود در سال 2022. مایکروسافت با استفاده از مقدار زیادی از REC ها اساساً یک مقدار یکنواخت را پنهان می کند. رشد بیشتر در انتشار.

یکی از سخنگویان این شرکت گفت: “این برنامه مایکروسافت است که استفاده از REC های جدا نشده را در سال های آینده حذف کند.” ما روی PPA ها به عنوان یک استراتژی اولیه متمرکز هستیم.

پس دیگر چه می توان کرد؟ اسمیت به همراه ملانی ناکاگاوا، مدیر ارشد پایداری مایکروسافت، گام‌های روشنی را در گزارش پایداری ارائه کرده‌اند. در میان آنها افزایش بازده است، یعنی استفاده از همان مقدار انرژی یا محاسبات برای انجام کارهای بیشتر. این می تواند به کاهش نیاز به مراکز داده کمک کند، که باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و مصرف برق می شود. اسمیت گفت: در بیشتر موارد، «اهداف آب و هوایی ما مستلزم این است که پول خرج کنیم». اما افزایش کارایی ما را قادر می سازد تا در پول خود صرفه جویی کنیم.

مایکروسافت نیز در این زمینه حضور داشته است خط مقدم خرید سوخت پایدار هوانوردی که به کاهش برخی از انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سفرهای کاری کمک کرده است. شرکت نیز می خواهد شریک با کسانی که برای ساختن فولاد، بتن و سوخت سبزتر به پیشرفت‌ها سرعت می‌بخشند. این فناوری‌ها در مقیاس کوچک شروع به کار کرده‌اند، اما با وجود اینکه گران‌قیمت باشند، در مقادیر تجاری در دسترس نیستند.

انرژی تجدیدپذیر ارزان به مایکروسافت کمک کرده است تا سفر آب و هوایی را آسان تر کند. اما مصرف برق این غول فناوری در سال گذشته با مصرف برق یک کشور کوچک اروپایی برابری کرد – اسلوونی را به راحتی شکست داد. اسمیت گفت که یکی از بزرگترین تنگناها برای ادامه دسترسی به برق سبز، فقدان خطوط انتقال است که از آنجا برق به مراکز داده تولید می شود. به همین دلیل است که مایکروسافت می‌گوید که تلاش‌های لابی‌گری را افزایش می‌دهد تا دولت‌ها را به سرعت بخشیدن به ساخت شبکه افزایش دهد.

با وجود تمام این تلاش ها، اگر انتشار آلاینده های مایکروسافت در سال 2029 همچنان بالا بماند، چه؟ اسمیت گفت که خرید انبوه اعتبارات حذف کربن “همیشه یک امکان است، اما فکر نمی‌کنم مسیر مطلوبی باشد.”

راه های بی شماری برای حذف دی اکسید کربن از هوا وجود دارد – از دستگاه هایی با فن های بزرگ و مواد شیمیایی صنعتی گرفته تا کاشت درخت. اما این اعتبارات دارای قیمتی ممتاز هستند، چندین برابر بیش از 100 دلار در هر تن که مایکروسافت به عنوان استفاده می کند. مالیات کربن داخلی در سفر کاری خود

اسمیت گفت: “شما باید مایل به سرمایه گذاری و پرداخت برای آن باشید.” تغییر اقلیم “مشکلی است که بشریت ایجاد کرده و بشریت می تواند آن را حل کند.”


Source link