هوش مصنوعی در توسعه نرم افزار: بحث در مورد اخلاق

OpenAI در مارس 2022 با انتشار مدل چت هوش مصنوعی GBT3 خود واقعاً انقلابی در زمینه هوش مصنوعی ایجاد کرد. اگرچه پیشرفت‌ها در زمینه هوش مصنوعی برای مدت طولانی در حال انجام است، اما بشریت واقعاً در آستانه این است که هوش مصنوعی بتواند در بسیاری از زمینه‌ها مانند طراحی، اتوماسیون، توسعه نرم‌افزار و حتی در حوزه‌های تصمیم‌گیری جایگزین انسان‌ها شود. با این حال، چنین هوش مصنوعی پیشرفته ای با مشکلات اخلاقی همراه است که باید حل شوند.

در این مقاله، من پیشنهاد می‌کنم مشکلات اخلاقی استفاده از هوش مصنوعی در توسعه نرم‌افزار را در نظر بگیریم و راه‌حل‌هایی را برای خطرات احتمالی پیشنهاد کنیم.

هنگام توسعه نرم افزار برای اطمینان از عدالت، شفافیت و مسئولیت پذیری در استقرار سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی، باید مفاهیم اخلاقی در نظر گرفته شود، حتی اگر هوش مصنوعی مزایای زیادی برای توسعه هوش مصنوعی ارائه می دهد.

اولین مورد امنیت داده ها و حریم خصوصی است. بر اساس تحقیقات (Boulemtafes, Derhab, & Challal, 2020)، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی به ویژه به داده‌های ورودی حساس در طول آموزش یا استنتاج و به اشتراک‌گذاری مدل آموزش‌دیده با دیگران مرتبط است. به طور معمول، مدل‌هایی که برای هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، بر روی حجم عظیمی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند.

طبق تحقیقات (Arnott، 2023)، ChatGPT هم اطلاعات سطح حساب شما و هم سابقه مکالمه شما را جمع آوری می کند. این شامل سوابقی مانند آدرس ایمیل، دستگاه، آدرس IP و…

Source link