همزمان با افزایش تنش در روسیه، حمله سایبری به وب سایت های اوکراینی حمله می کند

(بلومبرگ) — بدترین حمله سایبری اوکراین در چهار سال اخیر باعث از بین رفتن وب سایت های بسیاری از سازمان های دولتی برای ساعت ها شد. مقامات بلافاصله منبع این هک ها را شناسایی نکردند، که با تشدید تنش ها با روسیه بر سر افزایش نیروهای این کشور در آن سوی مرزها رخ داد.

ویکتور ژورا، معاون آژانس دولتی مسئول ارتباطات ویژه و حفاظت از اطلاعات روز جمعه گفت که هفتاد آژانس دولتی از جمله وزارتخانه های خارجه و کشاورزی هدف قرار گرفتند.

او گفت که مقامات در حال بررسی هستند و اولین نتیجه گیری های خود را بعداً در روز خواهند داشت.

اوکراین ژورا گفت: «هیچ اطلاعات مهمی درز نکرده است، محتوای وب سایت ها آسیبی ندیده است. ما در حال جمع‌آوری شواهد دیجیتال و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای درک زنجیره کامل این حمله هستیم.»

اوکراین قبلا روسیه را به حملات سایبری بزرگ علیه زیرساخت های دیجیتال خود متهم کرده بود. روابط بین دو شریک سابق شوروی پس از برکناری رئیس جمهور مورد حمایت روسیه در سال 2014 و الحاق کریمه توسط مسکو بدتر شده است.

در ماه‌های اخیر، اوکراین و متحدانش در آمریکا و اروپا هشدار داده‌اند که روسیه می‌تواند در حال آماده‌سازی برای حمله باشد زیرا حدود 100000 سرباز را در نزدیکی مرز جمع کرده است. مسکو هرگونه چنین طرحی را رد می کند.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله سایبری را بر عهده نگرفت و سخنگوی کرملین به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد. کشورهای داخل اتحادیه اروپا که اوکراین به دنبال تعمیق روابط با آنها بوده است، هک ها را محکوم کردند و لهستان و سوئد انگشت اتهام را به سمت روسیه نشانه رفتند.

مطالب پیشنهادی  رئیس سایبری ایالات متحده حملات بیشتری را در روسیه اوکراین مشاهده می کند | دانش مرکز داده

استانیسلاو زرین، سخنگوی رئیس سرویس مخفی لهستان گفت: «حمله سایبری گزارش شده توسط طرف اوکراینی بخشی از فعالیت های معمول سرویس های مخفی فدراسیون روسیه است.

آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، روز گذشته گفت: «ما باید در پیام‌های خود به روسیه بسیار قاطع باشیم: اگر حملاتی علیه اوکراین انجام شود، ما در پاسخ بسیار خشن و بسیار قوی و قوی خواهیم بود.»

در طول این حمله، سایت وزارت خارجه اوکراین پیام هایی را به زبان های روسی، لهستانی و اوکراینی نشان داد که حاوی اشتباهات گرامری بود.

«اوکراینی! در این پیام آمده است که تمام اطلاعات شخصی شما در شبکه عمومی آپلود شده است. “تمام داده های رایانه شما در حال پاک شدن است و قابل بازیابی نخواهند بود. همه اطلاعات در مورد شما عمومی شده است، ترس و انتظار بدترین. این کار برای گذشته، حال و آینده شما با شما انجام می شود، با اشاره به «سرزمین های تاریخی».

ژورا گفت نمی توان قبل از تحقیقات کامل گفت که چه کسی پشت این حمله بوده است. ژورا بدون نام بردن از آن گفت که خبر آن ابتدا در رسانه های یک “کشور همسایه” منتشر شد.

ارزش پول و اوراق قرضه اوکراین با کاهش بیش از 4 درصدی اوراق قرضه ارز خارجی در این هفته به دلار افزایش یافت.

تنش ها بجوشد

ایالات متحده و متحدانش هشدار داده اند که روسیه ممکن است از هک یا سایر اقدامات غیر از عملیات نظامی برای فشار بر اوکراین استفاده کند. روسیه استفاده تهاجمی از سلاح‌های سایبری را رد می‌کند، اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که آنچه او «هکرهای میهن‌پرست» می‌خواند، ممکن است از منافع کشور به صورت آنلاین دفاع کنند.

مطالب پیشنهادی  برخی از شرکت ها در خطر دیر رسیدن به کوانتوم هستند | دانش مرکز داده

با افزایش تنش ها در ماه های اخیر، ایالات متحده و متحدانش بسته ای از تحریم ها را برای پاسخ به تهاجم احتمالی یا اقدامات تجاوزکارانه بیشتر روسیه علیه اوکراین آماده می کنند. با این حال، مشخص نیست که آیا یک حمله سایبری، اگر نشان داده شود که با مسکو مرتبط است، منجر به انتقام‌جویی بزرگ خواهد شد یا خیر.

نشست های این هفته بین روسیه و آمریکا و ناتو نتوانست به یک قطعنامه نزدیک شود یا اهداف مسکو را روشن کند. ائتلاف نظامی درخواست‌های مسکو مبنی بر رد عضویت آینده اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق و خروج نیروهایش به مواضعی که در سال 1997 داشت را رد کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز جمعه به تنش ادامه داد و گفت که کشورش “بی پایان” برای یک توافق امنیتی منتظر نخواهد ماند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور