همانطور که اپل می تواند بازیابی کند ، تراشه بازیابی سخت خواهد بود

ایان کینگ (بلومبرگ) – کمبود تراشه رایانه ای بزرگ سال 2021 ، ابری که بر روی شرکت های مختلف از تسلا شرکت گرفته تا شرکت مک دونالد معلق است ، نشانه هایی از کاهش دارد. اما نه برای همه.

در حالی که تولیدکنندگان تراشه مانند کوالکام و پیشرفته میکرو دستگاه های این هفته رنگ خوش بینانه ای به خود گرفتند ، برخی محصولات خاص برای مدتی دیگر کمیاب خواهند ماند. این امر باعث شده شرکت هایی مانند اپل Inc در یک قید و بند باقی بمانند: حتی با نزدیک شدن برخی از تجهیزات نیمه هادی به حالت عادی ، آنها هنوز فاقد اجزای مورد نیاز برای تکمیل دستگاه های پیچیده فناوری خود هستند.

روز سه شنبه ، اپل گفت که کمبودها به نرخ پایین تر رشد در این سه ماه کمک می کنند و بدتر می شوند. و یک چین و چروک کنایه آمیز وجود دارد: سازنده آیفون انتظار دارد که تراشه های پیشرفته تری را که شرکت نیاز دارد ، به دست آورد. این ساده ترین ها – ساخته شده به اصطلاح با تولید گره های قدیمی – سخت تر خواهد بود. روز پنجشنبه ، شرکت سامسونگ الکترونیک – بزرگترین تأمین کننده نمایشگرهای سطح بالای غول کوپرتینو – هشدار داد که کمبود قطعات ممکن است در ماههای آینده حمل و نقل به مشتریان نا مشخص را تحت تأثیر قرار دهد.

تیم کوک ، مدیر ارشد اجرایی ، طی یک کنفرانس گفت: “به دست آوردن مجموعه قطعات دشوار است.” “گره های قدیمی همان جایی است که محدودیت های عرضه وجود داشته است.”

مشکل به اینجا برمی گردد: حتی پیشرفته ترین پردازنده Apple M1 نیز نمی تواند به تنهایی کار کند. دستگاه های مدرن به قسمت های مختلف بیشماری وابسته هستند و هزینه برخی از آنها تنها یک سنت است. کمبود قطعات به اندازه یک تنظیم کننده قدرت پیش پا افتاده است که می تواند تولید کالای هزار دلاری را متوقف کند.

این شرکت گفت ، کمبود قطعات همچنین به درد دسترسی بودن رایانه های سرفیس شرکت مایکروسافت لطمه می زند و رشد بازار رایانه های شخصی را به طور کلی کند می کند. ایلون ماسک ، مدیر عامل تسلا گفت که کمبود تراشه های رایانه ای نرخ رشد خودروساز را برای بقیه سال تأمین می کند.

در پس زمینه ، این هفته هنوز اخبار خوب زیادی وجود داشت.

اگرچه این مسئله به دلیل کمبود تراشه بسیار زیاد بوده است ، اما شرکت Ford Ford روز چهارشنبه گفت که افزایش قیمت خودرو به جبران فروش از دست رفته به دلیل کمبود تراشه کمک کرده است. کوالکام ، بزرگترین سازنده تراشه های گوشی های هوشمند ، “بهبود قابل توجهی در عرضه در پایان سال” پیش بینی کرد.

AMD همچنین پیش بینی خوش بینانه ای را ارائه داد که نشان می دهد در تراشه های سرور سهم بازار اینتل را از آن خود کرده است. اما مدیر عامل شرکت لیزا سو هشدار داد که “جیب کمبود قطعات” رایانه های شخصی وجود دارد.

سرمایه گذاران از خبر افزایش در دسترس بودن تراشه استقبال کردند. سهام AMD در روز پنجشنبه به میزان 6.8٪ افزایش یافت ، در حالی که Qualcomm با رشد 6.4٪ بود. سهام هر دو شرکت در سال جاری با افزایش شاخص گسترده تری از شاخص نیمه هادی بورس سهام فیلادلفیا روبرو شده بود.

اپل از چند زاویه با این وضعیت روبرو است. این به طور کلی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نیمه هادی ها است و تلاش های داخلی آن را به یکی از بزرگترین طراحان تراشه در جهان تبدیل کرده است. این هفته اپل گفت ، کمبودها بر روی رایانه های Mac و iPad شرکت تأثیر گذاشته اند.

پردازنده های پیشرفته این شرکت – پردازنده هایی که زمان بیشتری برای دستیابی به آنها دارد – توسط شرکت تولید کننده نیمه هادی تایوان ساخته شده است. AMD همچنین از این شرکت برای تولید تراشه استفاده می کند و سود 99 درصدی درآمد آن در سه ماهه گذشته تأکید کرد که منبع قابل اعتماد تدارکات.

سو از AMD گفت: “ما برخی از محدودیت ها را می بینیم ، اما در هر سه ماه پیشرفت می کنیم.”

یک مشکل طولانی مدت این است که سازندگان تراشه انگیزه بسیار کمتری برای سرمایه گذاری در تولید انواع نیمه هادی های ساده تر دارند. چنین محصولاتی قیمت کمی دارند و با استفاده از تجهیزات پیری تولید می شوند.

و حتی اگر شرکت ها تصمیم بگیرند که بیشتر برای تولید هزینه کنند ، ساخت و تجهیز یک کارخانه می تواند سالها به طول انجامد.

برای مشتریان ، این سناریوی ناامید کننده به زودی از بین نمی رود. ماسک تسلا این هفته گفت که انواع تراشه ها با تبدیل شدن به “کندترین قسمت در زنجیره تأمین ما” شرکت را مخدوش کرده اند.

وی گفت: “عرضه تراشه اساساً عامل حاكم بر تولید ماست.”