نوآوری های سرد کننده: روندهای خنک کننده مرکز داده برای سال 2024 | دانش مرکز داده

امروزه خنک‌سازی یکی از داغ‌ترین روندها در مراکز داده است. این امر تا سال 2024 و پس از آن ادامه خواهد داشت، زیرا اپراتورهای مرکز داده به دنبال راه‌های جدیدی برای بهبود کارایی سیستم‌های خنک‌کننده‌ای هستند که از قبل در اختیار دارند یا به راه‌حل‌های خنک‌کننده نوآورانه‌تر ارتقا پیدا می‌کنند.

در اینجا خلاصه ای از برترین روندهای خنک کننده مراکز داده در سال 2024 آورده شده است:

1. پذیرش گسترده خنک کننده غوطه وری

خنک کننده مایع غوطه ور، که به معنای غوطه ور کردن تجهیزات فناوری اطلاعات در مایع غیر رسانا برای دفع گرما است، امروزه یکی از مؤثرترین و مطمئن ترین راه ها برای خنک کردن مراکز داده است.

متأسفانه، خنک‌کننده غوطه‌وری نیز یکی از گران‌ترین انواع راه‌حل‌های خنک‌کننده برای مراکز داده است، به‌ویژه زمانی که کسب‌وکارها سعی می‌کنند آن را در تاسیساتی که برای سیستم‌های خنک‌کننده سنتی‌تر طراحی شده‌اند، بازسازی کنند.

رونق مداوم در ساخت و ساز مرکز داده به این معنی است که تعداد فزاینده ای از اپراتورهای مرکز داده گزینه نصب خنک کننده غوطه وری در امکانات جدید را دارند که یک رویکرد عملی تر برای استفاده از این فناوری است. همانطور که مراکز داده کاملاً جدید در سال 2024 ظاهر می شوند، انتظار می رود تعداد بیشتری از آنها دارای سیستم های خنک کننده غوطه وری باشند.

2. افزایش استفاده از خنک کننده مستقیم به تراشه

برای مراکز داده موجود که در آن‌ها مقاوم‌سازی سیستم‌های خنک‌کننده غوطه‌وری هزینه بالایی دارد، بهترین کار بعدی استفاده از خنک‌کننده مستقیم به تراشه است.

این روش مایع را به اجزای تجهیزات فناوری اطلاعات که بیشترین گرما را تولید می کنند، گردش می دهد. این به طور قابل ملاحظه ای کارآمدتر از تجهیزات خنک کننده با استفاده از هوا است، اما نصب آن نسبت به خنک کننده غوطه وری کمتر مخرب و هزینه بر است، و آن را به یک راه حل عالی برای مشاغلی تبدیل می کند که می خواهند سیستم های خنک کننده خود را بدون تعمیرات اساسی در مقیاس بزرگ ارتقا دهند.

3. سرمایه گذاری در خنک کننده آرام تر

سیستم های خنک کننده می توانند یکی از پر سر و صداترین اجزا در مراکز داده باشند. کمپرسورها و فن ها سر و صدای زیادی ایجاد می کنند که می تواند محیط کار را برای پرسنل داخل مراکز داده و همچنین افرادی که در نزدیکی زندگی می کنند یا کار می کنند، مختل کند.

به نظر می رسد بیشتر اپراتورهای مرکز داده این واقعیت را تشخیص می دهند. برخی ممکن است در پاسخ به خنک‌کننده غوطه‌وری مایع، که بی‌صداترین نوع سیستم خنک‌کننده مرکز داده است، روی آورند.

اما حتی برای اپراتورهای مرکز داده که آمادگی سرمایه‌گذاری در سرمایش غوطه‌وری را ندارند، ایجاد تغییرات ساده برای بهینه‌سازی جریان هوا می‌تواند به کاهش نویز تولید شده توسط سیستم‌های خنک‌کننده سنتی کمک کند.

4. بهینه سازی سیستم خنک کننده

بهینه‌سازی جریان هوا تنها یکی از راه‌های کارآمدتر کردن سیستم‌های خنک‌کننده مرکز داده بدون نیاز به بازسازی یا جایگزینی آنها با جایگزین‌های گران‌تر است.

روش‌های دیگر شامل اعمالی مانند به‌روزرسانی سطوح سقف مرکز داده است که می‌تواند کارایی سیستم خنک‌کننده را با کاهش میزان گرمای محیطی که به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید وارد مراکز داده می‌شود، یا به‌روزرسانی طرح‌های کف مرکز داده برای بهبود گردش هوای خنک افزایش دهد.

انتظار می رود در سال 2024 شاهد افزایش تمرکز بر روی اقداماتی مانند این باشیم، زیرا اپراتورهای مراکز داده به دنبال راه های مقرون به صرفه برای کارآمدتر کردن سیستم های خنک کننده هستند.

5. نظارت بیشتر بر سیستم خنک کننده

نظارت بر سیستم های خنک کننده با بهینه سازی های خنک کننده همراه است. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد اینکه کدام بخش از تاسیسات شما به طور موثر خنک می شوند (یا نمی شوند) داشته باشید، موقعیت بهتری برای ایجاد تغییراتی دارید که نتایج را بهبود می بخشد.

به همین دلیل است که افزایش استقرار سنسورهایی که می توانند دما و (در صورت لزوم) جریان هوا در داخل مراکز داده را نظارت کنند، احتمالاً در سال جدید به یک روند مرکز داده تبدیل خواهد شد.

اپراتورهای مرکز داده به جای نظارت ساده بر دمای اتاق سرور به عنوان یک کل، احتمالاً روی حسگرهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که می‌توانند تک تک رک‌ها، سرورها یا حتی اجزای خاص سرور را نظارت کنند تا بدانند سیستم‌های خنک‌کننده به طور مؤثر کار نمی‌کنند.

6. استراتژی های خنک سازی تجربی

آخرین اما نه کم‌اهمیت در فهرست روندهای خنک‌کننده مراکز داده که در سال 2024 باید تماشا کرد، پذیرش مداوم استراتژی‌های آزمایشی است که از نظر تئوری می‌توانند بازده‌های خنک‌کننده اصلی را باز کنند، حتی اگر هنوز به اندازه کافی برای استفاده گسترده بالغ نشده باشند.

نمونه هایی در این زمینه شامل مراکز داده زیر آب است، مفهومی که مایکروسافت قبلاً در آن به کار رفته است. به همین ترتیب، استقرار مراکز داده در فضا در نهایت می تواند به یک عمل رایج تبدیل شود. هر دوی این استراتژی‌ها بازی را با توجه به خنک‌سازی تغییر می‌دهند، زیرا مراکز داده در زیر آب یا در فضای بیرونی در محیط‌هایی وجود دارند که دمای محیط بسیار پایین‌تر است و باعث می‌شود که گرما به طور موثر دفع شود.

نتیجه

به طور خلاصه، انتظار می رود که نوآوری های خنک کننده مرکز داده در طول سال 2024 بر روی روش های جدید برای افزایش کارایی سیستم های خنک کننده تمرکز کنند – چه این به معنای تبدیل به انواع جدیدی از فناوری خنک کننده، مانند غوطه وری و مستقیم به تراشه باشد، یا صرفاً بهینه سازی عملیات بیشتر. سیستم های خنک کننده سنتی

اپراتورهای مراکز داده که دوست دارند در لبه نوآوری زندگی کنند، ممکن است به آزمایش استراتژی‌های اساساً جدید، مانند مراکز داده در اعماق اقیانوس یا فضا ادامه دهند، که در نهایت می‌تواند سطوح بی‌سابقه‌ای از کارایی را برای خنک‌سازی به ارمغان بیاورد.