نحوه استفاده شبکه های IIoT از SD-WAN | دانش مرکز داده

اپراتورهای شبکه در صنایعی مانند نفت و گاز، آب و برق و تولید به یک راه مرکزی برای اتصال دفاتر شعب و انتقال داده ها از حسگرهای صنعتی اینترنت اشیا (IIoT) نیاز دارند.

با بسیاری از دستگاه‌های IIoT که در مناطق دورافتاده کار می‌کنند، شبکه‌های پهنای تعریف‌شده توسط نرم‌افزار (SD-WAN) به سازمان‌های صنعتی اجازه می‌دهند بهترین مسیر را برای انتقال داده‌های IIoT انتخاب کنند. این مسیرهای راه دور می توانند از طریق یک اتصال پهن باند یا شبکه های سلولی مانند 2G، 3G، 4G یا 5G باشند. Anupam Upadhyaya، معاون مدیریت محصول برای امنیت شبکه در Palo Alto Networks می گوید: SD-WAN همچنین به شبکه های IIoT اجازه می دهد تا تاخیر را کاهش دهند زیرا ترافیک را به سمت مسیر 5G هدایت می کند.

لری لونتا، معاون بازاریابی شبکه‌ها، پورتفولیو و ارتباطات در HPE Aruba Networking، می‌گوید که محیط‌های IIoT یک «باغ دیواری» با پروتکل‌های مدیریت محلی در مناطقی مانند کارخانه‌ها و تاسیسات بوده‌اند. همانطور که دستگاه های IIoT داده ها را از یک چرخه تولید جمع آوری می کنند و آنها را به یک شبکه جهانی می فرستند، SD-WAN به عنوان وسیله ای برای اتصال این داده ها، معمولاً در فضای ابری، عمل می کند.

او می‌گوید SD-WAN به‌عنوان یک «رمپ» بین منابع محلی و داده‌های پراکنده جغرافیایی عمل می‌کند. با پلتفرم‌های ابری متعددی مانند AWS، Google Cloud و Microsoft Azure که راه‌های مختلفی برای اتصال داده‌ها ارائه می‌کنند، SD-WAN‌ها پوششی برای اتصال شبکه‌ها در بالای ابرهای عمومی فراهم می‌کنند تا داده‌های پراکنده جغرافیایی را با هم جمع کنند.

انتخاب مسیر صحیح از طریق SD-WAN به مسائل عملکردی مانند تأخیر، لرزش و زمان پاسخ سرور بستگی دارد. Upadhyaya می‌گوید که این نیاز به یک SD-WAN برای درک عملکرد شبکه و برنامه کاربردی دارد تا بتواند شبکه IIoT را به یک مسیر بهینه هدایت کند.

دستگاه‌های اینترنت اشیا با یک برنامه کاربردی در فضای ابری ارتباط برقرار می‌کنند، اما می‌تواند چندین مسیر را برای رسیدن به ابر طی کند، از جمله تعویض برچسب چند پروتکلی (MPLS)، پهنای باند یا 5G. به گفته Upadhyaya، محصولاتی مانند Prisma SD-WAN Palo Alto از یادگیری ماشینی برای کمک به اپراتورهای شبکه برای تعیین مسیر بهینه برای دستگاه های IIoT استفاده می کنند.

سایر فروشندگانی که SD-WAN را ارائه می دهند عبارتند از HP Aruba Networking و Cato Networks. در اینجا چند راه کلیدی وجود دارد که SD-WAN می تواند برای IIoT مهم باشد.

ادامه این مقاله را در مورد محاسبات شبکه بخوانید