معاملات هوش مصنوعی مایکروسافت و آمازون توسط CMA بررسی شد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت Amazon.com و سرمایه گذاری مایکروسافت در استارتاپ های هوش مصنوعی مورد بررسی عمیق تری از سوی ناظر ضد انحصار بریتانیا قرار خواهند گرفت، آخرین نمونه از چگونگی دست و پنجه نرم کننده های تنظیم کننده های جهانی با نحوه تأثیرگذاری شرکت های فناوری بزرگ جهان بر بازار پررونق.

سازمان رقابت و بازار روز چهارشنبه گفت که در حال جمع‌آوری اطلاعات از بازیگران بازار است تا مشخص کند که آیا همکاری 4 میلیارد دلاری بین آمازون و شرکت هوش مصنوعی Anthropic رقابت در بریتانیا را تهدید می‌کند یا خیر.

این شرکت همچنین گفت که در حال بررسی مشارکت مایکروسافت با Mistral و Inflection AI است، استارتاپی که ماه گذشته مدیر اجرایی خود و بیشتر کارکنان خود را به دست مایکروسافت از دست داد. سهام مایکروسافت و آمازون در معاملات قبل از بازار تغییر چندانی نداشتند.

این اقدام سریع به دنبال یافته‌های آژانس است که نشان می‌دهد الگوی سرمایه‌گذاری شرکت‌های فناوری بزرگ در استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی می‌تواند به آن‌ها اجازه دهد تا بازارها را شکل دهند و باعث نگرانی‌های رقابتی شوند. CMA گفت که یک “وب به هم پیوسته” از مشارکت و سرمایه گذاری در هوش مصنوعی را کشف کرده است.

سخنگوی مایکروسافت گفت: «ما مطمئن هستیم که شیوه‌های تجاری رایج مانند استخدام استعدادها یا سرمایه‌گذاری جزئی در استارت‌آپ هوش مصنوعی باعث افزایش رقابت می‌شود و مانند ادغام نیست.

همکاری مایکروسافت با OpenAI Inc در حال حاضر در میانه تحقیقات اولیه توسط آژانس است که اعلام کرد در ماه آگوست در حال بررسی آن است. این پیوند قرار است برای جلوگیری از بررسی دقیق اروپایی‌ها با رگولاتورها که نیازی به تحقیقات رسمی نمی‌بینند، زیرا از تعریف تصاحب کوتاهی می‌کند.

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده همچنین در مراحل اولیه بررسی ماهیت سرمایه گذاری مایکروسافت در OpenAI و اینکه آیا ممکن است قوانین ضد تراست را نقض کند، است.

آمازون در بیانیه‌ای گفت: «این بی‌سابقه است که CMA یک همکاری از این نوع را بررسی کند. همکاری ما با Anthropic شامل یک سرمایه گذاری محدود است، به آمازون یک مدیر هیئت مدیره یا نقش ناظر نمی دهد و همچنان آنتروپیک مدل های خود را بر روی چندین ارائه دهنده ابر اجرا می کند.

در یک پست وبلاگی، CMA گفت که مشارکت‌های هوش مصنوعی می‌تواند «مزایای رقابتی» داشته باشد، اما آژانس همچنان نگران این احتمال است که شرکت‌های بزرگ فناوری از این اتحادها «برای محافظت از خود در برابر رقابت» استفاده می‌کنند. CMA همچنین یک کاوش جداگانه در بازار رایانش ابری باز کرده است.

مایکروسافت در ماه‌های اخیر انبوهی از ائتلاف‌ها و معاملات هوش مصنوعی را انجام داده است. در ماه فوریه، این شرکت از مشارکت با Mistral رونمایی کرد که مدل‌های این استارت‌آپ فرانسوی را در اختیار مشتریان سرویس ابری Azure مایکروسافت قرار داد. با آن، مایکروسافت همچنین 15 میلیون یورو سرمایه گذاری در Mistral انجام داد، معامله ای که بلافاصله توسط تنظیم کننده های اروپایی مورد بررسی قرار گرفت.

میسترال گفت که از نزدیک با CMA همکاری خواهد کرد تا “اطمینان حاصل شود که استقلال بلندمدت و دسترسی ما به بازار حفظ می شود.”

یکی از سخنگویان آنتروپیک گفت: «ما یک شرکت مستقل هستیم و هیچ یک از شراکت‌های استراتژیک یا روابط سرمایه‌گذاران، استقلال حاکمیت شرکتی یا آزادی ما برای مشارکت با دیگران را کاهش نمی‌دهد.»

در ماه مارس، مایکروسافت اعلام کرد که مصطفی سلیمان، یکی از بنیانگذاران هوش مصنوعی Inflection، یکی دیگر از رقبای OpenAI که مایکروسافت از آن حمایت کرده بود، استخدام کرده است. سلیمان به عنوان معاون رئیس جمهور ملحق شد و بخش عمده ای از کارکنان استارت آپ خود را به مایکروسافت آورد.

Inflection گفت که سرویس اصلی خود – یک دستیار شخصی چت ربات هوش مصنوعی – را به نفع یک سرویس برای مشتریان تجاری کنار می گذارد و فناوری خود را به مایکروسافت مجوز می دهد. این شرکت که 1.5 میلیارد دلار جمع آوری کرد، به سرمایه گذاران اطمینان داد که آنها کامل خواهند شد.

آمازون در زمینه افزودن قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد در مقایسه با مایکروسافت و شرکت آلفابت، کندتر حرکت کرده است. اما غول تجارت الکترونیک سعی کرده از طریق تجارت ابری خود که بازار را رهبری می کند، عقب بیفتد.

با جدیدترین معامله خود، تزریق 2.75 میلیارد دلاری به آنتروپیک در ماه مارس، این استارت آپ موافقت کرد که برای برخی از فعالیت های خود به خدمات وب آمازون تکیه کند و از تراشه های سفارشی آمازون استفاده کند. Anthropic همچنین سرمایه‌گذاری‌هایی از گوگل دارد که استارت‌آپ از ابر آن نیز استفاده می‌کند.

Inflection بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد.