معاملات بورس فلزات لندن پس از قطعی پنج ساعته از سر گرفته شد

(بلومبرگ) — بورس فلزات لندن اعلام کرد که معاملات الکترونیکی پس از آن که بزرگترین بورس فلزات پایه جهان با یک وقفه بیش از پنج ساعته ناشی از قطع برق در مرکز داده شخص ثالث مواجه شد، به حالت عادی بازگشت.

این بازار قرار بود در ساعت 1 بامداد به وقت لندن باز شود و در نهایت در ساعت 6:15 صبح، پس از انتقال سیستم‌های خود به یک مرکز داده پشتیبان از سر گرفته شد. به گفته یکی از آشنایان با موضوع، معامله گران هنوز هم می توانستند در طول این قطعی از طریق تلفن معامله کنند – LME یک بازار تلفنی بزرگ دارد که در بین بانک ها، کارگزاری ها و مشتریان نهادی که نیاز به انجام معاملات بزرگ و پیچیده دارند، محبوب است.

در حالی که معاملات الکترونیکی تنها حدود یک سوم از حجم کلی LME را تشکیل می دهد، معامله گران برای مظنه قیمت زنده به آن بخش از بازار متکی هستند. پلت فرم الکترونیکی همچنین برای تعیین قیمت های بسته شدن روزانه استفاده می شود، اگرچه وقفه اواخر دوشنبه حدود یک ساعت پس از بسته شدن پنجره های قیمت گذاری آغاز شد.

زمان سختی برای قطع شدن LME است، که قیمت های جهانی کالاهایی مانند مس و آلومینیوم را تعیین می کند و روزانه حدود 64 میلیارد دلار از قراردادهای آتی را مبادله می کند. روابط با برخی از بزرگ‌ترین کارگزاران آن به دلیل دعوا بر سر بسته شدن بازار تجاری باز تاریخی تیره شده است. این بورس همچنین با کاهش حجم معاملات مواجه است که در سال گذشته حتی با افزایش قیمت فلزات به کمترین میزان در بیش از یک دهه گذشته رسید.

به گفته این شخص، معامله گران توانستند در طول وقفه معاملات را از طریق تلفن انجام دهند، زیرا موتور مطابقت تجاری LME در سایت دیگری میزبانی می شود. با این حال، در حالی که سیستم الکترونیکی LME همزمان با آغاز روز تجارت اروپا راه‌اندازی می‌شد، برخی از پلتفرم‌های نرم‌افزار شخص ثالث همچنان در حال تنظیم مجدد سیستم‌های خود برای تغییر به سایت پشتیبان بودند.

LME که ریشه آن به قرن نوزدهم بازمی‌گردد، پلتفرم تجارت الکترونیکی LMESelect خود را در سال 2001 معرفی کرد. در حالی که کف اعتراضات باز در حال حاضر باقی مانده است، نقش آن در سال گذشته به عنوان بخشی از مصالحه برای باز نگه داشتن آن کاهش یافت.

این صرافی در گذشته به دلیل مشکلاتی از جمله مشکلات اتصال با ارائه دهندگان شبکه خارجی دچار تعطیلی غیرمنتظره شده است. طی شش ماه در سال‌های 2016 و 2017 دو قطعی بزرگ داشت که باعث شد معامله‌گران به سمت تلفن‌ها روی بیاورند تا نسبت به تغییرات قیمت در صرافی‌های رقیب واکنش نشان دهند.

این قطعی یک 12 ماه آشفته برای LME است. طرح بستن دائمی “حلقه” در ژوئن، شش ماه پس از اعلام پیشنهاد LME، پس از واکنش شدید کاربران بزرگ لغو شد. با این حال، حجم معاملات در کف در سال گذشته به طور چشمگیری نسبت به سطوح قبل از همه‌گیری کاهش یافت و سؤالات مداومی را در مورد آینده آن ایجاد کرد.

در ماه اکتبر، بورس مجبور شد برای بازگرداندن نظم در بازار مس وارد عمل شود – تحقیق در مورد معاملات و ایجاد تغییرات در قوانین اضطراری – پس از اینکه دستورات برای برداشت فلز موجودی انبارها را به سطوح پایینی رساند و باعث نوسانات شدید قیمت شد.

معاملات آتی مس با 1 درصد افزایش به 9656 دلار در هر تن در ساعت 8:07 صبح در لندن رسید، در حالی که نیکل 3.1 درصد افزایش یافت.