مشاهده پذیری وعده می دهد، اما چالش های داده مانع پذیرش می شود | دانش مرکز داده

گزارش جدیدی از OpsRamp، یک شرکت شرکت هیولت پاکارد (HPE)، وضعیت فعلی قابلیت مشاهده در عملیات فناوری اطلاعات را روشن می کند.

گزارش “وضعیت مشاهده پذیری 2024” OpsRamp، بر اساس نظرسنجی از 603 تصمیم گیرنده فناوری اطلاعات، مراحل اولیه پذیرش، حوزه های تمرکز کلیدی و چالش هایی را که سازمان ها در اجرای راه حل های قابلیت مشاهده با آن روبرو هستند، برجسته می کند.

یافته های کلیدی این گزارش عبارتند از:

• 56% از سازمان‌ها هنوز در حال بررسی موارد استفاده یا راه‌حل‌های آزمایشی مشاهده‌پذیری هستند، در حالی که تنها 24% قابلیت مشاهده کامل پشته را در 90% سازمان خود پیاده‌سازی کرده‌اند.

• 61% از پاسخ دهندگان بر روی راه حل های ابری و قابلیت مشاهده بومی ابری تمرکز کرده اند.

• 57% مدیریت و ذخیره سازی داده را به عنوان دغدغه اصلی خود ذکر می کنند و 63% چالش های مرتبط را در طول استقرار تجربه می کنند.

• 59٪ گزارش کشف مشکلات عملکرد قبلا ناشناخته، و 58٪ شناسایی و پاسخ به مشکلات قبل از کاربران تحت تاثیر قرار.

• ابزارهای نظارت بر عملکرد شبکه (NPM) هدف 67% برای جایگزینی با راه حل های قابل مشاهده.

دنیس کالاگان، مدیر محتوای OpsRamp، گفت: “برای من، بزرگترین شگفتی این بود که مردم هنوز از نظر قابلیت مشاهده چندان دور نیستند.” ITPro امروز. حداقل در هفت یا هشت سال گذشته صنعت در مورد مشاهده پذیری زیاد صحبت کرده است و با این حال بیش از نیمی از پاسخ دهندگان ما هنوز در سطح ارزیابی اولیه (30 درصد) یا آزمایشی (26 درصد) بودند.

چالش های اولیه برای پذیرش قابلیت مشاهده چیست؟

مدیریت و ذخیره سازی داده ها به عنوان مهم ترین نگرانی ها و چالش ها در استقرار قابلیت مشاهده برجسته است.

57 درصد از پاسخ دهندگان این موضوع را به عنوان نگرانی اصلی خود ذکر می کنند و 63 درصد آنها در طول استقرار خود با چالش های مرتبط مواجه شده اند. سازمان ها با حجم، پیچیدگی و تجزیه و تحلیل موثر داده های تولید شده دست و پنجه نرم می کنند.

کالاگان نقل قول را کشید

کالاگان گفت: «ابزارهای مشاهده پذیری داده های زیادی تولید می کنند. «ذخیره، مدیریت، پاکسازی داده‌ها، تشخیص اینکه تا چه زمانی قرار است آن‌ها را حفظ کنید، چیزی است که سازمان‌ها به وضوح با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.»

کالاگان همچنین خاطرنشان کرد که ذخیره سازی داده ها می تواند گران شود، اگرچه در حال حاضر به نظر می رسد هزینه بیشتر از یک چالش فعال نگران کننده است، شاید به این دلیل که استقرار قابلیت مشاهده هنوز نسبتاً کوچک است.

مزایا و ادغام ابزار

علیرغم چالش‌ها، سازمان‌ها در حال حاضر به مزایای ملموس از استقرار قابلیت مشاهده خود پی برده‌اند. پنجاه و نه درصد گزارش می دهند که مشکلات عملکرد قبلاً ناشناخته را کشف کرده اند، در حالی که 58 درصد می توانند مشکلات را قبل از تحت تأثیر قرار گرفتن کاربران شناسایی کرده و به آنها پاسخ دهند. MSP ها به طور مداوم سطوح بالاتری از مزایا را در مقایسه با شرکت ها گزارش می کنند.

مشاهده پذیری همچنین باعث تجمیع ابزار می شود، به طوری که 67٪ از سازمان ها ابزارهای NPM را برای جایگزینی هدف قرار می دهند. این نشان دهنده تغییر به سمت مدیریت فعال و کل نگر شبکه است که با بینش عمیق تر مشاهده پذیری امکان پذیر است.

چگونه می توان بهبودهای قابل توجهی در مشاهده پذیری ایجاد کرد

هنگامی که به دنبال بهبود وضعیت مشاهده‌پذیری هستید، کالاگان چند توصیه دارد.

بر اساس نتایج نظرسنجی، او پیشنهاد می‌کند که محیط‌های ابری و بومی ابری بهترین مکان برای شروع و احتمالاً منطقه‌ای هستند که امروزه اکثر سازمان‌ها کمترین دید را دارند.

کالاگان گفت: «کوچک شروع کنید، راه خود را به سمت مشاهده کامل پشته پیش ببرید، اما نیازی نیست که اقیانوس را به یکباره بجوشانید. “ارزش اولیه استقرار محدود را نشان دهید، سپس سرمایه گذاری های اضافی انجام دهید.”

درباره نویسنده

  هد شات شان مایکل کرنرشان مایکل کرنر یک مشاور فناوری اطلاعات، علاقه‌مند به فناوری و قلاب‌زن است. او با صنعت و سازمان های رسانه ای در مورد مسائل فناوری مشورت می کند.