مرکز داده Yandex در فنلاند بدون برق می ماند | دانش مرکز داده

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، یک مرکز داده بزرگ در فنلاند که توسط غول اینترنتی روسی Yandex اداره می شود، منبع تغذیه آن قطع شده است.

مرکز داده در Mäntsälä که برای پشتیبانی از حداقل 10 مگاوات تجهیزات فناوری اطلاعات طراحی شده است، از 25 آوریل مجبور به کار با برق ژنراتور شده است – چیزی که معمولاً برای مواقع اضطراری اختصاص دارد و بعید است در دراز مدت پایدار باشد.

در بیانیه ای، این شرکت گفت که مرکز داده به طور کامل فعال است و در حال مذاکره مجدد برای قرارداد تامین برق خود با Nivos Energia Oy است.

دلیل قطعی قطع رابطه با تامین کننده مشخص نیست. رئیس Nivos Marko Ahl قبلاً گفته بود که اگر شرکت مادرش به دلیل جنگ در اوکراین هدف تحریم‌های غرب قرار گیرد، این تامین‌کننده قرارداد با بخش فنلاندی Yandex Oy را فسخ خواهد کرد.

خود یاندکس هدف تحریم ها نبوده است – اما در 15 مارس، اتحادیه اروپا تحریم های فردی را علیه تیگران خداوردیان، که در آن زمان مدیر اجرایی و معاون مدیر عامل هلدینگ Yandex NV بود، وضع کرد.

این اتفاق بلافاصله پس از اعلام یاندکس مبنی بر ارتقای خداوردیان به سمت مدیر اجرایی Yandex روسیه رخ داد. در عوض، او استعفا داد و تجارت را ترک کرد.

گرفتار آتش متقابل

Yandex به طور گسترده به عنوان پاسخ روسیه به گوگل در نظر گرفته می شود: این موتور جستجوی مورد استفاده حدود 100 میلیون نفر، خدمات ناوبری، یک برنامه سواری و حتی تحویل غذا را اجرا می کند.

مرکز داده در Mäntsälä، در حدود 40 مایلی شمال پایتخت هلسینکی، در سال 2014 به عنوان اولین پروژه “گرین فیلد” این شرکت افتتاح شد و به دلیل توانایی آن در صادرات گرمای اتلاف تولید شده توسط سرورها برای گرم کردن نزدیک به 1000 ملک مسکونی در این منطقه قابل توجه است.

Yandex در مواد تبلیغاتی خود این مرکز را کارآمدترین مرکز داده خود می نامد. این سیستم از خنک‌کننده رایگان استفاده می‌کند که برای به حداقل رساندن مصرف برق به آب و هوای سرد متکی است و اخیراً قرارداد خرید 5 ساله انرژی بادی برای پوشش 100 درصدی نیازهای خود امضا کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه تجاری روسی RBC، Yandex بزرگترین مالیات دهندگان شهرداری Mäntsälä است – و این شرکت قبلاً ادعا کرده بود که به ساکنان محلی این امکان را می دهد تا 5٪ در قبوض گرمایشی خود صرفه جویی کنند و در عین حال از آلودگی ناشی از نیروگاه های گرمایشی اضافی جلوگیری کنند.