مرکز داده بدون سرنشین چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟ | دانش مرکز داده

در نگاه اول، مفهوم مرکز داده “بدون سرنشین” ممکن است تقریباً شبیه داستان های علمی تخیلی به نظر برسد. اما در واقع، مراکز داده بدون سرنشین در حال حاضر اینجا هستند – و دلیل خوبی وجود دارد که فکر کنیم در سال های آینده برجسته تر می شوند، هم به دلیل در دسترس بودن رو به رشد فناوری برای راه اندازی مراکز داده بدون کارکنان در محل و هم به دلیل افزایش مزایای در حال اجرا “چراغ خاموش” امکانات.

در اینجا آنچه باید در مورد مراکز داده بدون سرنشین بدانید، از جمله نحوه عملکرد آنها، چرایی ارزشمند بودن آنها و اینکه چگونه می توانند صنعت مرکز داده را در دهه آینده یا بیشتر تحت تاثیر قرار دهند، آورده شده است.

مرکز داده بدون سرنشین چیست؟

یک مرکز داده بدون سرنشین – که گاهی اوقات به آن مرکز داده “چراغ خاموش” نیز می گویند – دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: مرکز داده ای که هیچ پرسنلی در محل ندارد. (برای ثبت، ما فکر می کنیم اصطلاحی مانند “مرکز داده غیر انسانی” کمی مناسب تر است، زیرا همه پرسنل مرکز داده مرد نیستند، اما “بدون سرنشین” اصطلاحی است که در صنعت وجود دارد، بنابراین این چیزی است که ما استفاده می کنند.)

اکثر مراکز داده معمولاً تعداد زیادی از مراکز داده ندارند تکنسین ها کار در آنها، زیرا اکثر امکانات نیازی به نگهداری زیادی ندارند. اما یک مرکز داده معمولی معمولاً حداقل تعداد انگشت شماری از کارکنان دارد که می توانند وظایفی مانند نظارت بر سیستم های برق و HVAC را انجام دهند. برخی از تسهیلات نیز برای ارائه به کارکنان اولیه متکی است خدمات “دستکش سفید”. به مشتریان، مانند ایستادن و مدیریت سرورها.

با این حال، در یک تأسیسات بدون سرنشین، در طول عملیات عادی، هرگز هیچ کارمندی در محل وجود ندارد. پرسنل ممکن است گهگاه برای انجام تعمیر و نگهداری از این مرکز بازدید کنند، اما عملیات روزانه آنقدر کاملاً خودکار است که مرکز داده می تواند هفته ها یا ماه ها بدون تماس انسانی کار کند.

مهمتر از همه، مردم می توانند – و اغلب انجام می دهند – به راه اندازی مراکز داده بدون سرنشین کمک کنند. اما آنها این کار را از راه دور و با تکیه بر ابزارهای متصل به شبکه برای نظارت بر امکانات و اجرای تغییرات انجام می دهند.

مزایا و معایب مراکز داده بدون سرنشین

مزیت اصلی یک مرکز داده بدون سرنشین در صرفه جویی در هزینه خلاصه می شود: از آنجایی که امکانات بدون سرنشین نیازی به حضور فیزیکی کارکنان ندارند، آنها هزینه کمتر برای عملیات. اگرچه ممکن است یک اپراتور مرکز داده همچنان به مهندسان برای پشتیبانی از یک مرکز بدون سرنشین از راه دور دستمزد می‌دهد، اما هزینه‌های کارکنان احتمالاً کمتر خواهد بود زیرا یک تیم واحد می‌تواند بر چندین تأسیسات نظارت کند – چیزی که اگر کارکنان مجبور به اعزام به هر سایت محلی شوند امکان‌پذیر نخواهد بود.

علاوه بر این، مراکز داده بدون سرنشین تمایل دارند تا درجه بالایی از قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری را ارائه دهند. معمارانی که یک مرکز داده معمولی را برنامه ریزی می کنند ممکن است بر توانایی سیستم های HVAC، برق و سایر سیستم ها برای بازیابی خودکار از خرابی ها تاکید زیادی نداشته باشند، زیرا تصور می کنند که انسان ها برای تعمیر چیزها در هنگام خرابی در اطراف هستند. اما یک تاسیسات بدون سرنشین، قابلیت اطمینان را در اولویت قرار می‌دهد و خطر اینکه در وهله اول اشتباه پیش برود، کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، مراکز داده بدون سرنشین می توانند هزینه بیشتری داشته باشند طراحی و ساختدقیقاً به این دلیل که آنها به قابلیت های خود مدیریتی پیشرفته ای نیاز دارند که در یک مرکز داده معمولی لازم نیست. علاوه بر این، تأسیسات بدون سرنشین این خطر را ایجاد می‌کند که اگر مشکلی جدی رخ دهد، ممکن است تعمیر آن بیشتر طول بکشد زیرا کارکنانی در محل وجود ندارند تا فوراً واکنش نشان دهند.

وضعیت امروز مراکز داده بدون سرنشین

از سال 2024، اکثریت قریب به اتفاق مراکز داده جهان هنوز به اپراتورهای انسانی در محل وابسته هستند. اما مراکز داده بدون سرنشین در حال حاضر در برخی مکان ها وجود دارد.

رایج‌ترین نمونه‌ها تأسیسات لبه‌ای در مقیاس کوچک هستند که در مناطقی قرار دارند که استقرار تکنسین‌های انسانی به طور منظم غیرعملی است. نمونه های خلاقانه تر از مراکز داده بدون سرنشین عبارتند از امکانات مرکز داده زیر آب، که مایکروسافت آن را به عنوان اثبات مفهوم راه اندازی کرده است. در نهایت، ممکن است ببینیم مراکز داده بدون سرنشین در فضا، هم.

نتیجه گیری: آینده مرکز داده بدون سرنشین

در حالی که امروزه مراکز داده خاموش زیادی وجود ندارد، انگیزه های زیادی برای کسب و کارهای بیشتری وجود دارد تا از امکانات بدون سرنشین استفاده کنند. مدل‌های عملیاتی بدون سرنشین می‌توانند هزینه‌ها را کاهش دهند – پس از هزینه اولیه بالقوه بالا – در حالی که به کسب‌وکارهای بیشتری اجازه می‌دهند تا مراکز داده را در لبه یا در مکان‌هایی با مزایایی مانند مستقر کنند. دسترسی آسان به انرژی های تجدیدپذیر.

در عین حال، بهبود در ابزارهای نظارت و مدیریت از راه دور زیرا مراکز داده قول می‌دهند که کارکرد تسهیلات بدون سرنشین را به طور فزاینده‌ای آسان‌تر کنند.

به طور خلاصه، در حالی که احتمالاً نباید انتظار داشته باشید که اکثر مراکز داده به این زودی ها عاری از انسان شوند، باید انتظار داشته باشید که کسب و کارهای بیشتری از هزینه های کمتر و قابلیت اطمینان بیشتر که مراکز داده بدون سرنشین ارائه می کنند استفاده کنند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور