مراکز داده با نیروی هیدروژن: راه حلی پایدار؟

ممکن است درباره مراکز داده ای که توسط آن ها کار می کنند شنیده باشید باد، خورشیدی، اتمی، و ژئوترمال انرژی. اما در مورد سلول‌های سوختی هیدروژنی، که برخی از شرکت‌های مرکز داده آن‌ها را یک عنصر ضروری در آینده انرژی مرکز داده می‌دانند، چطور؟

در واقع، در حالی که هیدروژن هنوز به منبع اصلی تبدیل نشده است قدرت برای مراکز داده، در حال حاضر در امکانات خاصی مستقر شده است. برای کشف مزایای ارائه شده توسط مراکز داده با نیروی هیدروژن، نحوه کار آنها و افرادی که تاکنون از این فناوری استفاده کرده اند، به خواندن ادامه دهید.

مرکز داده با نیروی هیدروژن چیست؟

یک مرکز داده با نیروی هیدروژن از یک سلول سوختی هیدروژنی به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده می کند.

پیل های سوختی هیدروژنی برق تولید کند با شکستن الکترون ها از مولکول های هیدروژن. این فرآیند را می توان برای تولید برق با حداقل آلاینده ها مهار کرد و هیدروژن را به یک راه حل امیدوارکننده برای کاهش ردپای کربن مراکز داده و سایر تاسیسات انرژی بر تبدیل کرد.

مزایای انرژی هیدروژن برای مراکز داده چیست؟

منابع سوخت هیدروژنی در مقایسه با سایر اشکال انرژی مزایای متعددی را برای مراکز داده ارائه می دهند:

  • برخلاف سوخت‌های فسیلی، سلول‌های سوختی هیدروژنی انتشارات یا مواد شیمیایی مضر کمی تولید می‌کنند و هیدروژن را تا آنجا که می‌توانید به عنوان منبع انرژی پاک می‌سازند.

  • برخلاف باد و خورشید، در دسترس بودن هیدروژن بر اساس شرایط آب و هوایی در نوسان نیست.

  • برخلاف زمین گرمایی، سوخت هیدروژنی را می توان در هر مکانی استفاده کرد.

  • برخلاف انرژی هسته‌ای، سلول‌های هیدروژنی در صورت بروز خرابی، خطری بالقوه برای محیط زیست و انسان ایجاد نمی‌کنند.

  • برخلاف برخی از راه حل های قدرت، از جمله هسته ای، ساخت پیل های سوختی هیدروژنی نسبتاً ارزان است.

مربوط:انتشار گازهای گلخانه ای گوگل در طی پنج سال به دلیل هوش مصنوعی 48 درصد افزایش یافت

به طور خلاصه، هیدروژن مراکز داده تشنه انرژی را ارائه می دهد جایگزین تمیز به منابع انرژی سنتی، مانند زغال سنگ و گاز طبیعی، بدون محدودیت انرژی های تجدیدپذیر که فقط به صورت متناوب یا در مکان های خاص در دسترس هستند.

علاوه بر این، هیدروژن از نظر زیست محیطی و سیاسی کمتر از انرژی هسته ای است – که قبلا بوده است اخیرا تبلیغ شده است به عنوان راه حلی برای نیازهای روزافزون برق مرکز داده، اما با مخالفت منتقدانی روبرو شده است که به آن اشاره می کنند. هزینه بالا و خطرات احتمالی سقوط.

مراکز داده با نیروی هیدروژن: راه حلی پایدار؟

محدودیت های هیدروژن در مراکز داده

اگر پیل‌های سوختی هیدروژنی بسیار شگفت‌انگیز هستند، چرا در حال حاضر به‌عنوان منبع انرژی در مراکز داده و فراتر از آن استفاده گسترده‌ای ندارند؟

دلیل اصلی این است که در حال حاضر، تولید سوخت هیدروژنی یک فرآیند انرژی بر که معمولاً متکی به سوخت های فسیلی است. بنابراین، اگرچه انرژی هیدروژن ممکن است به معنای محدود تمیز باشد، اما وقتی فرآیند کلی تولید را در نظر می گیریم در واقع “کثیف” است.

مربوط:آیا جلبک می تواند کلید پایداری مرکز داده باشد؟

با این حال، بهبودهای تدریجی در طول دو دهه گذشته در بازدهی پیل‌های سوختی هیدروژنی، هیدروژن به منبع سوخت جذاب‌تری تبدیل شده است. صنعت انرژی هیدروژن هنوز به نقطه ای نرسیده است که هیدروژن راه حل بهتری باشد، اما نزدیک تر شده است.

افزایش استقرار سلول های سوختی هیدروژنی در دنیای واقعی ممکن است انگیزه تحقیق و توسعه اضافی لازم برای دستیابی به پتانسیل کامل هیدروژن به عنوان یک منبع انرژی ارزان، پاک و قابل اعتماد باشد.

چه کسی از نیروی هیدروژن در مراکز داده استفاده می کند؟

نیروی هیدروژن به عنوان یک منبع سوخت در مراکز داده باقی مانده است، اما در استفاده محدودی قرار دارد.

مهم‌ترین مثال، اعلامیه اخیر ECL، ارائه‌دهنده مرکز داده به‌عنوان سرویس، است که مدولار آورده است. مراکز داده با نیروی هیدروژن به بازار عرضه شود.

این شرکت نگفته است که آیا تاکنون هیچ یک از این امکانات را به کار گرفته است یا خیر، اما گزارش می دهد که برای هر سازمانی که بخواهد از مزایای آن استفاده کند آماده است. مراکز داده مدولار و نیروی هیدروژن در یک بسته یکپارچه.

علاوه بر این، مایکروسافت و شرکای صنعت انرژی نیز این کار را انجام داده اند قابلیت حیات پیل های سوختی هیدروژنی را برای استفاده در مراکز داده نشان داد، اگرچه آنها از هیدروژن به عنوان منبع انرژی پشتیبان برای یک دوره موقت استفاده می کردند.

مربوط:موانع خنک کننده، نوآوری های مرکز داده پیتر دو بوک از ARPA-E

آینده مراکز داده با نیروی هیدروژن

چالش‌های فنی که صنعت هیدروژن هنوز بر آن‌ها غلبه نکرده است، همراه با استقرار بسیار محدود نیروی هیدروژن در مراکز داده تا به امروز، نشان می‌دهد که سال‌ها طول می‌کشد تا هیدروژن به منبع اصلی انرژی برای مراکز داده تبدیل شود.

اما تصور استفاده از آن به عنوان جایگزینی برای انرژی های تجدیدپذیر مانند باد و خورشید در دوره هایی که در دسترس نیستند غیرممکن نیست.

هیدروژن همچنین می‌تواند در استقرار مراکز داده موقتی که اپراتورها انرژی پاک می‌خواهند جذاب باشد، اما سرمایه‌گذاری در سیستم‌های پرهزینه بادی، خورشیدی یا زمین گرمایی منطقی نیست.

نتیجه نهایی: برای آینده قابل پیش‌بینی، انتظار نداشته باشید که بیشتر مراکز داده از هیدروژن انرژی بگیرند. اما اگر استفاده از پیل سوختی هیدروژنی در مراکز داده نیز به آرامی افزایش یابد، تعجب نکنید.


Source link