مراکز ابررایانه ای برای ترکیب پلت فرم محاسبات کوانتومی انویدیا

این مقاله در ابتدا در IoT World Today ظاهر شد

سایت‌های ابررایانه‌ای در آلمان، ژاپن و لهستان قصد دارند پلتفرم منبع باز انویدیا را برای یکپارچه‌سازی و برنامه‌ریزی پردازنده‌های کوانتومی و کلاسیک به عنوان یک سیستم واحد یکپارچه کنند.

این مراکز در حال حاضر دارای سیستم های محاسباتی با کارایی بالا هستند که از Nvidia استفاده می کنند CPU ها و پردازنده های گرافیکی پلت فرم CUDA-Q آنها را قادر می سازد تا در یک محیط ترکیبی با واحدهای پردازش کوانتومی (QPU) کار کنند.

مرکز ابرکامپیوتری یولیخ (JSC) در Forschungszentrum Jülich در آلمان در حال ادغام یک QPU کامپیوتر کوانتومی IQM با مشتری خود است. ابر رایانه. ژوپیتر از سوپرتراشه انویدیا GH200 Grace Hopper استفاده می کند که عملکرد GPU و CPU را ترکیب می کند.

محققان JSC قصد دارند از QPU برای توسعه برنامه های کاربردی کوانتومی برای شبیه سازی های شیمیایی و مسائل بهینه سازی استفاده کنند و نشان دهند که چگونه ابررایانه های کلاسیک می توانند توسط رایانه های کوانتومی شتاب بگیرند.

ابرکامپیوتر ABCI-Q در موسسه ملی علوم و فناوری پیشرفته صنعتی (AIST) در ژاپن نیز از معماری Hopper استفاده می کند و یک QPU از QuEra را در خود جای داده است. هدف آن این است که محققان را قادر سازد تا کاربردهای کوانتومی در هوش مصنوعی، انرژی و زیست شناسی را بررسی کنند.

محققان ژاپنی با ابررایانه‌های شتاب‌دار کلاسیک کوانتومی ABCI-Q به سمت برنامه‌های کاربردی محاسبات کوانتومی پیشرفت خواهند کرد. انویدیا به این پیشگامان کمک می کند تا مرزهای تحقیقات محاسبات کوانتومی را پیش ببرند.

مربوط:IBM، Riken کامپیوتر کوانتومی را با ابرکامپیوتر ادغام کرد

مرکز ابررایانه و شبکه‌سازی پوزنان لهستان (PSNC) اخیراً دو QPU فوتونیک محاسباتی Orca را به یک پارتیشن ابررایانه جدید که توسط هاپر شتاب داده شده است، متصل کرده است.

این همکاری نوید دهنده عصر جدیدی از نوآوری محاسباتی در محاسبات کوانتومی است. ریچارد موری، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Orca Computing، گفت: همسویی Orca با شرکای همفکر در کوانتومی، توانایی‌های بی‌سابقه‌ای را در حل مشکلات پیچیده دنیای واقعی در رشته‌های مختلف در حال حاضر و در آینده باز می‌کند.

تیم کوستا، مدیر کوانتوم و HPC انویدیا، گفت که ادغام دقیق کوانتوم با ابررایانه‌های گرافیکی، محاسبات کوانتومی «مفید» را ممکن می‌سازد.

کوستا افزود: «پلتفرم محاسبات کوانتومی انویدیا پیشگامانی مانند AIST، JSC، و PSNC را مجهز می‌کند تا مرزهای اکتشافات علمی را پشت سر بگذارند و در ابررایانه‌های یکپارچه کوانتومی پیشرفت کنند».


Source link