مدیر عامل Broadcom انتظار دارد که هوش مصنوعی حتی با کندی رشد فروش، سقوط کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — Broadcom، تامین کننده تراشه برای اپل و سایر شرکت های بزرگ فناوری، انتظار دارد که گسترش سریع محاسبات هوش مصنوعی به جبران بدترین کندی آن از سال 2020 کمک کند.

برادکام روز پنجشنبه پس از انتشار نتایج سه ماهه خود گفت که درآمد حاصل از نیمه هادی های شبکه ای که برای پشتیبانی از سیستم های هوش مصنوعی استفاده می شود اکنون 15 درصد از کل فروش تراشه های شرکت را تشکیل می دهد و این بخش در سال مالی 2024 به بیش از 25 درصد افزایش خواهد یافت.

چشم انداز رشد هوش مصنوعی به سرمایه گذاران کمک کرد که در ابتدا پس از انتشار گزارش، سهام را پایین آوردند. فروش Broadcom با کندترین سرعت از روزهای اولیه شیوع همه گیر در حال رشد است و مشتریان شرکتی و ارائه دهندگان مخابراتی مخارج خود را مهار می کنند.

به گفته هاک تان، مدیر اجرایی، هوش مصنوعی نقطه روشنی است. او در یک کنفرانس تلفنی گفت که انتظار می رود هزینه شبکه های کامپیوتری مورد نیاز برای پشتیبانی از این خدمات دو برابر شود. تا کنون، همکار تراشه‌ساز Nvidia Corporation بیشترین سود بادآورده از رونق هوش مصنوعی را داشته است، که ارزش آن را امسال از مرز 1 تریلیون دلار عبور داده است.

اظهارات تان به سهام پس از افت 3.6 درصدی در اواخر معاملات کمک کرد. سهام تا ساعت 6 بعد از ظهر به وقت نیویورک تغییر کمی داشت و به 922 دلار رسید.

درآمد در سه ماهه چهارم که به 29 اکتبر ختم شد، 4 درصد رشد کرد و به 9.3 میلیارد دلار رسید. Broadcom که به تازگی VMware را به قیمت بیش از 60 میلیارد دلار خرید، پیش بینی کرد که درآمد سال 2024 آن با احتساب این خرید، حدود 50 میلیارد دلار خواهد بود.

اگرچه به نظر می رسید که این تعداد کمتر از تخمین های فروش ترکیبی دو شرکت باشد، Broadcom قصد دارد دو واحد VMware را جدا کند. آنها حدود 2 میلیارد دلار فروش داشتند.

به گفته مدیران، برای 11 ماه باقی مانده تا سال مالی 2024، VMware حدود 12 میلیارد دلار به کل درآمد کمک خواهد کرد. تان گفت: حدود یک سال طول می‌کشد تا VMware به طور کامل یکپارچه شود، اما با توجه به تمرکز شرکت روی محصولات با ارزش بیشتر، رشد سریع‌تر خواهد شد.

در سال آینده، این شرکت انتظار رشد متوسط ​​تا تک رقمی در نیمه هادی ها را دارد. این کاهش سرعت نسبت به دو سال گذشته است.

در سه ماهه چهارم، سود Broadcom بدون احتساب برخی موارد، 11.06 دلار در هر سهم بود. تحلیلگران سود هر سهم را 10.93 دلار پیش بینی کرده بودند.

تجارت تراشه Broadcom مطابق با برآوردها، در سه ماهه چهارم 7.33 میلیارد دلار فروش داشت. درآمد نرم افزار زیرساخت 1.97 میلیارد دلار در مقابل پیش بینی 1.94 میلیارد دلار بود.

Broadcom اجزای کلیدی آیفون اپل را فراهم می‌کند، تراشه‌های سفارشی را برای Google Alphabet Inc. طراحی می‌کند و بزرگترین تامین‌کننده اجزای شبکه است که ترافیک بین رایانه‌ها را در مراکز داده هدایت می‌کند.

تان تاکید کرد که رابطه شرکتش با اپل، که از آن به عنوان “مشتری آمریکای شمالی” خود یاد می کند، همچنان قوی خواهد بود. او گفت که درآمد بخش‌هایی که تراشه‌های اتصال را در اختیار اپل قرار می‌دهند، سال آینده پایدار خواهد بود.

تن همچنین برای حفظ رشد روی نرم افزار شرط بندی می کند. این شرکت ماه گذشته قرارداد VMware را تکمیل کرد و جایگاه بیشتری در خدمات به اصطلاح ابری هیبریدی به دست آورد که به شرکت‌هایی که داده‌ها را هم در امکانات خود و هم در مزرعه‌های سرور خارجی ذخیره می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

Broadcom انتظار دارد ادغام VMware تا سال مالی 2025 1.3 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. این سازنده تراشه مشاغل خود را کاهش داده و دفتر مرکزی خود را به پالو آلتو، کالیفرنیا، جایی که VMware در آن واقع شده است، از نزدیکی سن خوزه منتقل کرده است.