مدیر عامل ASML ونینک بازنشسته شد، کریستف فوکه هلم می گیرد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — زمانی که پیتر ونینک، مدیر اجرایی ASML Holding NV کمی بیش از یک دهه پیش مدیریت شد، این یک مرد کوچک مستقر در شهر خواب آلود هلندی Veldhoven بود.

او روز چهارشنبه از سکان هدایت ارزشمندترین شرکت فناوری اروپا بازنشسته می شود. Wennink 66 ساله ASML را به تنها منبع ماشین آلات مورد نیاز برای ساخت پیشرفته ترین تراشه های جهان تبدیل کرد که این شرکت را در میانه مبارزه ژئوپلیتیک بین ایالات متحده و چین قرار داد.

بلومبرگپیتر وینینک

پیتر وینینک

اکنون جانشین او کریستف فوکه، که قبلاً مدیر ارشد بازرگانی ASML بود، باید روابط پیچیده‌ای را که صادرات چینی این شرکت را در تیررس دولت‌های بایدن و ترامپ قرار داده است، دنبال کند.

موفقیت Wennink با معرفی پیشرفته ترین سیستم های لیتوگرافی فرابنفش شدید این شرکت در سال 2016، ارزش ASML را از 27 میلیارد یورو (29 میلیارد دلار) به 333 میلیارد یورو افزایش داد که بیش از دو برابر ارزش مشتری اینتل است.

Janardan Menon، تحلیلگر Jefferies، گفت: «پیتر بخشی از یک سفر فوق‌العاده بود که در آن شرکت با راه‌اندازی Twinscan از رقبای ژاپنی خود پیشی گرفت، این رهبری را با غوطه‌ور شدن تثبیت کرد و سپس با EUV پیشتاز شد. او شرکت را به عنوان یک انحصار در سیستم های لیتوگرافی پیشرفته ترک می کند.

برترین سازندگان نیمه هادی جهان، از شرکت تولید نیمه هادی تایوان گرفته تا شرکت سامسونگ الکترونیک، برای تولید پیشرفته ترین تراشه هایی که همه چیز از تلفن های هوشمند را تامین می کند، به دستگاه های EUV ASML وابسته اند که به اندازه یک اتوبوس هستند و می توانند بیش از 200 میلیون دلار هزینه داشته باشند. به فناوری نظامی

چین – بزرگترین بازار این شرکت – به ASML نیز نیاز دارد. نقش اساسی آن در تولید نیمه هادی ها، ASML را در مرکز فشار واشنگتن برای محدود کردن توانایی پکن برای تولید تراشه های پیشرفته قرار داده است.

در حالی که پکن همیشه از خرید تجهیزات EUV منع شده است، از سال جاری دولت هلند محدودیت‌های جدیدی را بر صادرات ماشین‌های لیتوگرافی غوطه‌ورسازی فرابنفش عمیق ASML، دومین رده توانمند آن، به چین اعمال کرد.

بلومبرگ نیوز در اوایل سال جاری گزارش داد، حتی قبل از اعمال این ممنوعیت، مقامات ایالات متحده با ASML تماس گرفتند تا از آنها بخواهند که فوراً ارسال از پیش برنامه ریزی شده برخی از ماشین ها به مشتریان چینی را متوقف کنند. این شرکت انتظار دارد تا 15 درصد از فروش چین در سال 2024 تحت تأثیر اقدامات کنترل صادرات قرار گیرد.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد محدودیت‌ها ممکن است برای جلوگیری از پیشرفت‌های چین خیلی دیر آمده باشد. بلومبرگ در اکتبر گزارش داد که شرکت فناوری هواوی سال گذشته با استفاده از تراشه های ساخته شده با دستگاه های لیتوگرافی غوطه وری ASML در ترکیب با ابزارهای دو تامین کننده آمریکایی، گوشی هوشمندی را برای رقیب آیفون اپل تولید کرد.

پکن خودکفایی فناوری را یک اولویت ملی قرار داده است و تلاش‌های هواوی برای پیشبرد طراحی و ساخت تراشه داخلی مورد حمایت دولت قرار گرفته است.

با این حال، چین هنوز نمی تواند قطعات و تجهیزات خارجی خاص مورد نیاز برای محصولات پیشرفته مانند نیمه هادی ها را به طور کامل جایگزین کند. در مواجهه با ممنوعیت‌ها، صنعت آنجا بر خرید کیت‌های ASML کمتر پیچیده‌تر برای تولید انواع بالغ‌تر تراشه‌ها در تلاش برای تسلط بر آن گوشه از بازار تمرکز کرده است.

وینینک سخت برای مقابله با فشار ایالات متحده برای اعمال محدودیت های بیشتر علیه چین مبارزه کرد. او سال گذشته در مصاحبه ای با بلومبرگ نیوز هشدار داد که اقدامات کنترل صادرات به رهبری ایالات متحده علیه چین در نهایت می تواند پکن را به سمت توسعه موفقیت آمیز ماشین های تراشه سازی پیشرفته سوق دهد.

ونینک گفت: «قوانین فیزیک در چین مانند اینجاست. هرچه بیشتر آنها را تحت فشار قرار دهید، احتمال اینکه آنها تلاش خود را دوچندان کنند بیشتر است.»

اکنون این وظیفه فوکه 50 ساله است که برای منافع ASML لابی کند. نشانه های اولیه حاکی از آن است که کهنه کار 15 ساله شرکت در مسیر تعیین شده توسط Wennink باقی خواهد ماند. او در زمان نرمی غیرعادی ASML که هفته گذشته فروش سه ماهه دوم را کمتر از حد انتظار پیش بینی کرده بود، مسئولیت را بر عهده گرفت.

پیتر بوئر/ بلومبرگکریستف فوکه

کریستف فوکه

در درازمدت، این شرکت مطمئن است که از یک روند جهانی برای بومی سازی تولید نیمه هادی سود خواهد برد. کشورهایی از آلمان گرفته تا ایالات متحده ده‌ها میلیارد دلار یارانه به سازندگان تراشه برای ساختن تأسیسات جدید ساخت ویفر یا فاب‌ها در تلاش برای اطمینان از عرضه داخلی متعهد شده‌اند.

فوکه، یک تبعه فرانسوی، همچنین باید با سیاست اداره با ارزش ترین شرکت هلند سازگار شود.

وینینک در مصاحبه خداحافظی خود با مجله Management Scope، هلند را “چاق، گنگ و شاد” خواند. “ممکن است از بیرون شبیه آن نباشد، اما در داخل ASML یک شرکت بسیار هلندی است.”

پس از اینکه امسال رسانه‌های محلی گزارش دادند که ASML در حال بررسی توسعه در خارج از کشور است، دولت با عجله یک کارگروه با رمز «بتهوون» راه‌اندازی کرد تا آن را در منطقه آیندهوون مستقر نگه دارد. در ماه مارس، 2.5 میلیارد یورو به هزینه های زیرساختی و آموزشی در این منطقه اختصاص داد.

پیش از بازنشستگی، ونینک از یک دور پیروزی لذت برده است. نخست وزیر مارک روته در اوایل این ماه به او افتخاری اعطا کرد که از خدمات به جامعه هلند تقدیر کرد.

در آخرین اقدام خود در روز دوشنبه، ونینک نامه ای را با آیندهوون امضا کرد تا توسعه را کشف کند. این بر عهده فوکه خواهد بود که این قرارداد را امضا کند زیرا ASML قصد دارد ظرفیت خود را تا سال 2030 دو برابر کند، زیرا پیش بینی می کند تقاضای فزاینده از بخش نیمه هادی ها برای پاسخگویی به رونق هوش مصنوعی مولد باشد.

وینینک قبل از پیوستن به ASML به عنوان مدیر ارشد مالی در سال 1999 بیش از دو دهه در Deloitte در هلند کار کرد. پس از بازنشستگی، او هیچ نقشی در ASML نخواهد داشت اما باید در دنیای شرکت هلندی حضور داشته باشد.

او روز پنجشنبه به هیئت نظارت Heineken NV مستقر در آمستردام، دومین آبجوساز بزرگ جهان می‌پیوندد.