مدیران تراشه می گویند هیچ راه حل کوتاه مدتی برای کمبود عرضه وجود ندارد

(بلومبرگ) – مدیران نیمه هادی گفتند، برای خریداران تراشه، از گیمرهای رایانه گرفته تا خودروسازان، هیچ راه حل کوتاه مدتی برای کمبودهایی که باعث افزایش قیمت ها و تاخیر در تولید شده است، وجود ندارد.

کولت کرس، مدیر ارشد مالی، روز چهارشنبه در JP Morgan Tech گفت: شرکت انویدیا که تراشه‌هایی را می‌سازد که اساس کارت‌های گرافیکی هستند که هزاران دلار بیشتر از قیمت خرده‌فروشی آن‌ها به فروش می‌رسند، در نیمه دوم سال شاهد بهبودی در عرضه است. / انجمن خودکار.

نظرات او منجر به ارائه مجموعه‌ای از مدیران دیگر شد که به طور مشابه دیدگاه شرکت‌های تولید تراشه‌شان را برای زمانی که عرضه و تقاضا ممکن است به نوعی تعادل برسند، تکرار کردند. نتیجه این است که بیشتر شرکت‌ها قبل از اواسط سال 2022 هیچ پیشرفتی را مشاهده نمی‌کنند و بسیاری می‌گویند حتی در آن زمان هم خیر.

مانند سایر سازندگان تراشه که تولید خود را برون سپاری می کنند، انویدیا نیز برای تامین عرضه کافی برای تامین تقاضا تلاش کرده است. این تنگنا حتی به بزرگترین شرکت ها نیز آسیب رسانده است. به عنوان مثال، شرکت اپل اعلام کرده است که در سه ماهه گذشته بیش از 6 میلیارد دلار از درآمد خود را از دست داده است، زیرا نتوانسته قطعات کافی را دریافت کند.

برای یکی از شرکت‌هایی که تولید قراردادی را ارائه می‌کند، GlobalFoundries Inc.، افزایش استفاده از تراشه‌ها همراه با زمان لازم برای افزایش ظرفیت، به این معنی است که امسال تسهیلات اندکی ارائه خواهد کرد.

تام کالفیلد، مدیر اجرایی، در طول حضور خود در این انجمن گفت: «تصور این که در طول دو سال آینده نقطه‌ای که در آن درباره مسائل عرضه صحبت نکنیم، سخت است. “من هیچ آرامشی در سال 2022 نمی بینم.”

خودروسازان میلیاردها دلار درآمد را از دست داده‌اند، زیرا نتوانسته‌اند قطعات الکترونیکی را که برای محصولاتشان مهم است، دریافت کنند. برخی از تامین‌کنندگان تراشه‌های این صنعت به چشم‌اندازی محتاطانه در مورد اینکه چه زمانی می‌توانند سریع‌تر سفارش‌ها را تکمیل کنند، پایبند بودند.

حسن الخوری، مدیر اجرایی ON Semiconductor Corp. به مخاطبان آنلاین گفت که تقاضا برای بقیه سال جاری از عرضه پیشی خواهد گرفت. تراشه های شرکت او توزیع نیرو را در وسایل نقلیه، به ویژه خودروهایی که با برق کار می کنند، کنترل می کنند.

شرکت Analog Devices، یکی دیگر از تامین کنندگان بزرگ تراشه های خودرو، کمی خوشبین تر بود. مدیر مالی پراشانت ماهندرا راجا گفت که سفارشات رو به رشد تمام عرضه آن را تا سه ماهه سوم مالی که در ژوئیه به پایان می رسد خواهد خورد. اما او گفت که این شرکت انتظار دارد تولید عرضه خود را در سه ماهه چهارم به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

همه مدیران استدلال کردند که این تقاضا بازتابی منصفانه از نیازهای مشتریانشان است. آنها گفتند که هیچ نشانه ای از نوع احتکار وجود ندارد که ممکن است باعث مازاد موجودی و بعداً سقوط تقاضا شود.