مدل های Stablecoin: ارزیابی متمرکز در مقابل معماری غیرمتمرکز

تصویر
عکس پروفایل Kiefer Begum Hacker Noon

پذیرش Stablecoin در سال گذشته منفجر شده است ، و شاهد افزایش کل محدودیت بازار از 10 میلیارد دلار به بیش از 100 میلیارد دلار است. این حداقل تا حدی با فرصت های تولید عملکرد از رونق بازار DeFi و افزایش علاقه به دارایی های دیجیتال تقویت می شود ، و مزایای توکن گذاری و اصطکاک حرکت بین رمزنگاری و فیات بیش از بلاک چین های غیر مجاز را فراهم می کند.

به طور گسترده ای ، دو شکل از انواع زنجیره های ثبات موجود وجود دارد – پول های متعهد متولی متمرکز یا استوک های غیر حضوری غیر متمرکز که هر کدام امتیاز فروش خاص خود را دارند.

Stablecoins متمرکز

سکه های ثابت ثروت متمرکز ، به طور کلی خارج از زنجیره وثیقه فیات هستند. ثبات از طریق پشتوانه 1: 1 بدهی های رمز با دارایی مربوطه ، به طور مستقیم یا از طریق متولی شخص ثالث مانند بانک ، ایجاد می شود و پلی را بین مالی سنتی و دنیای رمزنگاری ایجاد می کند.

رهبران صنعت مانند Tether (USDT) و USD Coin coin بین Circle و Coinbase (USDC) نمونه هایی از چنین ثبات های متمرکز هستند ، در کنار نمونه های اخیر True USD (TUSD) ، Pax Standard (PAX) ، Binance USD (BUSD) ، و دلار جوزا (GUSD). علاوه بر این ، فیس بوک و JP مورگان به زودی پول های ثابت متمرکز JPM و Diem خود را راه اندازی می کنند.

چنین ارزهای رمزپایه ای اساساً هستند