متا شروع به مسدود کردن محتوا از ناشران اخبار کانادا می کند

پلتفرم‌های اصلی جستجو و اجتماعی در پاسخ به قانون اخبار آنلاین کانادا، سخت بازی می‌کنند.

متا، شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام، در یک نمایش قدرت، کاربران کانادایی را از محتوای خبری در اینستاگرام قفل کرد.

هدف این قانون بحث برانگیز این است که شرکت های فناوری مانند گوگل و فیس بوک را مجبور کند که به ناشران اخبار برای استفاده از محتوای آنها غرامت عادلانه ارائه کنند.

گوگل و متا ادعا می‌کنند که این قانون غیرقابل اجرا است و معادل «مالیات بر لینک اینترنت» است.

دولت کانادا به مصالحه امیدوار بود

دولت کانادا به احتمال زیاد امیدوار بود که تهدید مقررات شرکت های فناوری را به میز مذاکره بکشاند.

با این حال، متا بلوف دولت را با مسدود کردن دسترسی به اخبار به جای پیروی از قوانین ناعادلانه می خواند.

Google همچنین قصد دارد پیوندهای خبری، داستان ها و موارد دیگر را برای کانادایی ها از جستجو، Google News و Discover حذف کند.

برای ناشران خبری که در عصر دیجیتال دست و پنجه نرم می کنند، از دست دادن ترافیک و دید از این پلتفرم های غالب می تواند مضر باشد.

دولت کانادا استدلال می کند که این قانون برای حمایت از روزنامه نگاری مستقل ضروری است. پابلو رودریگز، وزیر میراث فرهنگی، در بیانیه ای اقدامات متا را “غیر معقول” و “غیر مسئولانه” خواند.

در حالی که مذاکرات با گوگل ادامه دارد، رودریگز همه تبلیغات دولتی در فیس بوک و اینستاگرام را به حالت تعلیق درآورد.

حمایت از روزنامه نگاری یا مالیات اینترنتی؟

استدلال های منطقی از هر دو طرف وجود دارد. ناشران اخبار به دلیل ارزشی که به پلتفرم ها ارائه می کنند، مستحق حمایت و جبران منصفانه هستند. با این حال، تنظیم پیوندهای اینترنتی و قطعات به کار زیادی برای پیاده سازی و اجرا نیاز دارد.

برای طرفداران سئو و محتوا، این تضاد بین صنعت، پویایی قدرت در اقتصاد توجه امروزی را برجسته می کند.

ناشران اخبار چاره‌ای جز حضور در پلتفرم‌های اجتماعی بزرگ ندارند، حتی در شرایطی که شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک الگوریتم‌ها و خط‌مشی‌ها را بدون اطلاع کمی تغییر می‌دهند.

این وضعیت نیاز به تنوع بخشیدن به درآمد و توزیع برای کاهش اتکا به هر شرکت را برجسته می کند.

در حالی که ترافیک و اشتراک از Google و رسانه های اجتماعی ضروری است، ناشران از تقویت روابط مستقیم با خوانندگان و کاوش مدل های کسب و کار جایگزین سود می برند.

قانون خبر آنلاین تلاش کانادا برای دادن اهرم بیشتر به رسانه های خبری است، اما به نظر می رسد شرکت های فناوری آماده هستند تا جایگاه خود را حفظ کنند.

با نگاه به آینده

ماه های آینده بسیار مهم خواهند بود زیرا کانادا در تلاش برای نهایی کردن و اجرای مقرراتی است که باعث خروج لینک های خبری از جستجو و رسانه های اجتماعی نمی شود.

هیچ پاسخ آسانی برای متعادل کردن حمایت از روزنامه‌نگاری با اینترنت باز وجود ندارد. اما برای کانادایی‌ها، احتمال از دست دادن دسترسی به اخبار در برجسته‌ترین پلتفرم‌های وب، میزان نفوذ آنها را به متا و گوگل نشان می‌دهد.


تصویر ویژه: Kittyfly/Shutterstock