مایکروسافت و G42 مرکز داده زمین گرمایی یک میلیارد دلاری را در کنیا اعلام کردند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – مایکروسافت و G42، برترین شرکت هوش مصنوعی امارات متحده عربی، در حال پیوستن به نیروها برای ایجاد یک مرکز داده با انرژی زمین گرمایی 1 میلیارد دلاری در کنیا هستند که مرحله اولیه یک برنامه چند ساله برای افزایش چشمگیر ظرفیت رایانش ابری در کنیا است. آفریقای شرقی.

G42 سرمایه‌گذاری اولیه را رهبری می‌کند و ساخت تاسیسات را در اولکاریا، که دارای منابع زمین گرمایی فراوان است، انجام می‌دهد – یک مزیت کلیدی در قاره‌ای که با قطع برق گرفتار شده و یک موهبت بالقوه برای تلاش‌های مایکروسافت برای دستیابی به اهداف آب و هوایی خود. فاز اول 100 مگاوات ظرفیت دارد و پیش بینی می شود حدود دو سال دیگر به بهره برداری برسد.

پنگ شیائو، مدیر اجرایی G42 در مصاحبه ای گفت، در نهایت، پروژه کامل به یک گیگاوات برق از شبکه نیاز دارد. این شرکت ها نگفتند که تکمیل کل پروژه چقدر طول می کشد یا هزینه آن چقدر است.

مایکروسافت از قدرت اولیه محاسبات ابری برای ایجاد یک منطقه شرق آفریقا برای محصولات Azure خود استفاده خواهد کرد و توانایی این شرکت را برای فروش خدمات خود در آنجا افزایش خواهد داد. در حال حاضر نزدیکترین مرکز داده مایکروسافت برای مشتریان کنیایی هزاران مایل دورتر در آفریقای جنوبی است. به عنوان بخشی از این قرارداد، دولت کنیا موافقت کرده است که خدمات بیشتری را به فضای ابری منتقل کند، که مایکروسافت امیدوار است تقاضای کلی را افزایش دهد. در نهایت مجموعه مرکز داده خدمات هوش مصنوعی را مدیریت خواهد کرد و می تواند محاسبات ابری را برای کشورهای مجاور مانند اوگاندا، رواندا و تانزانیا ارائه دهد.

مایکروسافت و جی 42 این ابتکار را در حالی اعلام کردند که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، برای استقبال از ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا به واشنگتن برای یک سفر دولتی با هدف تعمیق روابط ایالات متحده با آفریقا آماده می شد. این قاره در حال ظهور به عنوان یک عرصه جدید رقابت جهانی برای ایالات متحده است زیرا به دنبال مقابله با تهاجمات چین و روسیه به آنجا است. شرکت‌های چینی مانند شرکت فناوری هواوی سرمایه‌گذاری زیادی در آفریقا، ساخت مراکز داده، خدمات اینترنتی، سیستم‌های نظارتی و شبکه‌های برق هوشمند کرده‌اند.

قرار است روز جمعه، مایکروسافت، جی 42 و مقامات کنیا نامه ای را امضا کنند که با کمک دولت های ایالات متحده و امارات تهیه شده است.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت که تقریباً 15 سال است از کنیا، جایی که این شرکت دارای 500 توسعه دهنده نرم افزار است، گفت: “این بزرگترین گام برای پیشبرد در دسترس بودن فناوری دیجیتال در تاریخ کشور است.” این نشان می‌دهد که G42 و مایکروسافت این فرصت را دارند که با هم انجام دهند که هیچ یک از ما نمی‌توانستیم جداگانه انجام دهیم. من رک و پوست کنده فکر می کنم که نشان می دهد آنچه ایالات متحده و امارات متحده عربی می توانند با هم انجام دهند که به آوردن فناوری به کشورهای جدید به ویژه در سراسر آفریقا کمک می کند.

در ماه آوریل، مایکروسافت با سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری در G42 موافقت کرد، معامله ای که با میانجیگری دولت بایدن در تلاش برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری هوش مصنوعی انجام شد. به عنوان بخشی از این توافق، G42 موافقت کرد که روابط تجاری خود را با شرکت های چینی از جمله هواوی متوقف کند و به جای آن از فناوری ایالات متحده استفاده کند. اسمیت در حال پیوستن به هیئت مدیره G42 است و G42 از Azure برای برنامه های کاربردی هوش مصنوعی خود استفاده خواهد کرد.

G42 دارای مشاغلی است که از رایانش ابری گرفته تا خودروهای بدون راننده را در بر می گیرد. این بخشی از امپراتوری 1.5 تریلیون دلاری شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، یکی از دو معاون حاکم ابوظبی، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و برادر رئیس جمهور آن است.

فشار این شرکت به کنیا بخشی از تلاش امارات متحده عربی برای به دست آوردن نفوذ ژئوپلیتیک در آفریقا است. در دو سال گذشته، این کشور نفت خیز متعهد شده است که حدود 100 میلیارد دلار در این قاره سرمایه گذاری کند. امارات همچنین در حال رقابت با عربستان سعودی برای تبدیل شدن به ابرقدرت منطقه ای هوش مصنوعی است و G42 در این برنامه ها نقش اساسی دارد.

شیائو گفت که در کنیا، G42 روی مدل‌های زبان بزرگ برای سواحیلی و انگلیسی کار خواهد کرد و در آینده زبان‌های آفریقایی دیگر را اضافه خواهد کرد. این شرکت همچنین مدل های هوش مصنوعی را برای کشاورزی و سایر زمینه ها ایجاد خواهد کرد. اسمیت گفت که بخش امنیت سایبری مایکروسافت به مشتریان منطقه ای محافظت در برابر هکرها ارائه می دهد و به رساندن پهنای باند بی سیم به 20 میلیون نفر یا حدود 40 درصد از جمعیت کنیا تا پایان سال آینده کمک می کند.

شیائو گفت: “این چند سال طول می کشد تا بازده مالی مثبتی به ما بدهد.” اما ما برای بازگشت کوتاه مدت آنجا نیستیم. ما معتقدیم این قاره ای است که باید در آن جای پای محکمی داشته باشیم.»

Source link