مایکروسافت و انویدیا با کاوشگرهای ضدانحصار ایالات متحده بر سر اقدامات هوش مصنوعی روبرو خواهند شد

(بلومبرگ) – ایالات متحده تحقیقات ضد تراست را در مورد دو شرکت با ارزش جهان، مایکروسافت و انویدیا، به دلیل تسلط آنها بر حوزه به سرعت در حال ظهور آغاز کرده است. هوش مصنوعیبه گفته افراد آشنا به این موضوع.

مایکروسافت بیش از 13 میلیارد دلار برای مشارکت خود با OpenAI سرمایه گذاری کرده است و از فناوری هوش مصنوعی مولد این استارت آپ برای سرویس جستجوی Bing، مرورگر اینترنت Edge و ویندوز بهره می برد. انویدیا، با ارزش ترین سازنده تراشه جهان، به تخصیص آن اذعان کرده است چیپس برای مشتریانی که فکر می کند به احتمال زیاد از آنها به سرعت استفاده می کنند، این نگرانی را ایجاد می کند که قدرت بیش از حد بر بازار نیمه هادی های پیشرفته هوش مصنوعی دارد.

دو آژانس ضد انحصار کشور نیز توافق کردند که مسئولیت را بر روی هوش مصنوعی تقسیم کنند. افرادی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که کمیسیون تجارت فدرال تحقیقات در مورد روابط مایکروسافت با OpenAI را انجام خواهد داد، در حالی که وزارت دادگستری تسلط انویدیا در تراشه های هوش مصنوعی را بررسی خواهد کرد. مردم گفتند که وزارت دادگستری نظارت بر Google Alphabet Inc. را حفظ خواهد کرد.

مردم گفتند که آژانس ها در چند روز گذشته پس از بیش از شش ماه مذاکره به این توافق دست یافتند. این توافقنامه به هر آژانس اجازه می دهد تا یک دفتر باز کند کاوشگر ضد تراست به رفتار شرکت های مربوطه و معاملات اخیر آنها.

به گفته مردم، FTC همچنین تحقیقاتی را در مورد اینکه آیا مایکروسافت به درستی به آژانس های ضد تراست در مورد معامله خود با هوش مصنوعی Inflection اطالع نداده است، باز کرده است. در ماه مارس، غول نرم‌افزاری مستقر در ردموند در واشنگتن با پرداخت 650 میلیون دلار به استارت‌آپ موافقت کرد تا مجوز نرم‌افزار هوش مصنوعی خود را دریافت کند و بسیاری از کارکنان Inflection را استخدام کرد. اگر تشخیص دهد که مایکروسافت قانون گزارش تراکنش ها را نقض کرده است، آژانس می تواند جریمه هایی را اعمال کند.

سخنگوی مایکروسافت گفت FTC در مورد OpenAI با این شرکت تماسی نداشته است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «توافق‌های ما با Inflection به ما این فرصت را داد تا افراد را در Inflection AI استخدام کنیم و تیمی بسازیم که قادر به سرعت بخشیدن به مایکروسافت Copilot باشد، در حالی که به Inflection اجازه داد تا تجارت مستقل و جاه طلبی خود را به عنوان یک استودیوی هوش مصنوعی ادامه دهد. ما تعهدات قانونی خود را برای گزارش تراکنش‌ها جدی می‌گیریم و مطمئن هستیم که به این تعهدات عمل کرده‌ایم.»

DOJ، FTC، OpenAI، Google و Nvidia همگی از اظهار نظر خودداری کردند. نیویورک تایمز پیشتر از توافق FTC-DOJ خبر داده بود.

وزارت دادگستری و FTC به طور مشترک قوانین ضد انحصار ایالات متحده را اجرا می کنند و با یکدیگر همکاری می کنند تا سازمانی که ادغام ها و رفتارهای ضدرقابتی را از طریق فرآیندی که در داخل به عنوان مجوز شناخته می شود، بررسی کند. موضوعات پرمخاطب، مانند موارد مربوط به Google، قبلاً باعث اختلافات تلخ بین آژانس ها شده است.

مردم گفتند که این معامله مستقیماً بین جاناتان کانتر دستیار دادستان کل و لینا خان رئیس FTC مذاکره شده است. این دو شخصا این هفته در حاشیه کنفرانسی در واشنگتن با یکدیگر ملاقات کردند.

به گفته مردم، وزارت دادگستری در ابتدا پیشنهاد داده بود که پرونده ها توسط شرکت تقسیم شود، به گفته مردم، تمام مسائل ضد انحصار مربوط به مایکروسافت را برای خود در نظر بگیرد و هر چیزی را که مربوط به Nvidia باشد به FTC بدهد. FTC سابقه قبلی با انویدیا داشته است و بر ادغام های اخیر نظارت داشته و برای جلوگیری از خرید شرکت Arm Ltd. در دسامبر 2021 شکایت کرده است. سپس Nvidia دور شدن از آن معامله

پیشنهاد وزارت دادگستری با رویه گذشته دنبال می شود. به استثنای خرید اخیر اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، جاستیس از سال 1993 بر این شرکت نظارت داشته است و به دلیل پرونده های اخیرش علیه گوگل، آشنایی عمیقی با بازارهای جستجو و مرورگر دارد.

FTC با این تقسیم اختیار موافق نبود و استدلال می‌کرد که تجربه مرتبط‌تری برای مقابله با مایکروسافت دارد و این که دستور حفاظت از مصرف‌کننده به این معنی است که در موقعیت بهتری برای به چالش کشیدن رفتار بالقوه مشکل‌ساز استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی است.

این کمیسیون در مراحل ابتدایی بررسی بازار رایانش ابری بوده و در سال گذشته به دنبال نظرات عمومی بود. به عنوان بخشی از آن تحقیق، رقبای آنلاین و دیگران از هر دو شرکت Amazon.com و مایکروسافت، به ترتیب شرکت‌های ابری شماره 1 و شماره 2، که بیش از 55 درصد از بازار را در اختیار دارند، شکایت کردند.

آژانس نیز اطلاعاتی را از OpenAI جستجو کرد سال گذشته به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد اینکه آیا این شرکت در اعمال ناعادلانه یا فریبنده ای که باعث “آسیب به شهرت” مصرف کنندگان شده است یا خیر.

در ژانویه، FTC پرس و جو را باز کرد به سرمایه گذاری OpenAI مایکروسافت و همچنین معاملات گوگل و آمازون برای سرمایه گذاری در رقیب استارتاپ هوش مصنوعی Anthropic. به گفته مردم، این آژانس پنج نفره قبل از اعلام این مطالعه به وزارت دادگستری اطلاع نداده است، که تنش بین دو سازمان را تشدید کرد.

هفته گذشته وزارت دادگستری یک کارگاه عمومی در زمینه رقابت در هوش مصنوعی برگزار کرد در دانشگاه استنفورد، با ده ها شرکت در سراسر صنعت. در حالی که انویدیا به ندرت با نام ذکر می‌شد، شرکت‌ها گفته‌اند که کمبود تراشه‌های پرقدرت مورد نیاز برای آموزش مدل‌های پایه هوش مصنوعی تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت داشته است.

رهبران انویدیا آشکارا اذعان کرده اند که عرضه تراشه ها و سایر محصولات را به مشتریان اختصاص می دهند. آنها تصمیم می گیرند که چه کسی چه چیزی را دریافت کند، بر اساس اینکه آیا گیرنده بالقوه می تواند فوراً آن محصولات را در مرکز داده ای که آماده کار است قرار دهد یا خیر. Nvidia گفته است که این مکانیزمی است برای اطمینان از اینکه اپراتورهای مرکز داده تراشه‌ها را ذخیره نمی‌کنند.

صنعت تراشه‌ها دوره‌هایی را تحمل کرده است که عرضه کافی برای پاسخگویی به تقاضا وجود ندارد، فقط تولید را افزایش داده و تراشه‌های بیشتری نسبت به خریداران دارد. اخیرا، ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت تسلا گفت که برخی از تراشه‌های انویدیا را که از تسلا سفارش داده بود به سایر شرکت‌های تحت کنترل خود منحرف کرده است، زیرا خودروساز برقی فضای کافی برای به کار انداختن آن‌ها را ندارد.

به طور کلی انویدیا گفته است که برای تامین نیاز کافی از شرکای تولیدی خود برای پاسخگویی به افزایش سریع تقاضا که دریافت کرده است، با مشکل مواجه شده است. در حالی که این عرضه در حال بهبود است، احتمالاً به کمبود آن ادامه خواهد داد.

اتحادیه اروپا همچنین سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI را مورد بررسی قرار داد اما در نهایت تصمیم به انجام تحقیقات رسمی گرفت. ناظر رقابت بریتانیا نیز گفته است که این همکاری را بررسی خواهد کرد اما ماه گذشته به طور جداگانه تصمیم گرفت که قرارداد مایکروسافت با شرکت فرانسوی هوش مصنوعی Mistral AI واجد شرایط تحقیق نیست.


Source link