مایکروسافت مهندس اصلی اپل را برای کار بر روی تراشه های سفارشی استخدام می کند

(بلومبرگ) — به گفته افراد مطلع، شرکت مایکروسافت یک طراح نیمه هادی کهنه کار را از شرکت اپل اغوا کرد، زیرا به نظر می رسد تلاش های خود در زمینه تراشه های سرور را گسترش دهد.

مایک فیلیپو روی پردازنده‌های گروه Azure مایکروسافت که توسط رانی بورکار اداره می‌شود، کار خواهد کرد، افرادی که خواستند نامشان فاش نشود، زیرا این حرکت اعلام نشده است. یکی از سخنگویان مایکروسافت استخدام فیلیپو را تایید کرد که در Arm Ltd. و Intel Corp نیز کار کرده است.

این حرکت نشان می‌دهد که مایکروسافت در حال تسریع تلاش برای ایجاد تراشه‌های خانگی برای سرورهای خود است که خدمات محاسبات ابری Azure را تامین می‌کند. تمرکز بر تراشه‌های سفارشی به دنبال تلاش‌های مشابه Google Alphabet Inc و Amazon.com Inc، بزرگترین رقبای ابری مایکروسافت است.

این تغییر، شرکای قدیمی پردازنده مایکروسافت، اینتل و Advanced Micro Devices Inc. را که در حال حاضر تراشه‌های سرورهای Azure را تامین می‌کنند، تهدید می‌کند. اینتل در اخبار روز چهارشنبه 2 درصد سقوط کرد، در حالی که AMD 1.1 درصد سقوط کرد.

برای اپل، خروج فیلیپو نشانه از دست دادن دیگری از یک مهندس برجسته است. او پس از یک دهه خدمت به عنوان طراح برتر نیمه هادی ها در Arm در سال 2019 به عنوان یک معمار تراشه به اپل پیوست. او قبل از آن حدود پنج سال در اینتل بود. فیلیپو با پیشرفت قابلیت های فناوری های اساسی Arm در تلفن ها و سایر دستگاه ها اعتبار دارد.

بلومبرگ در سال 2020 گزارش داد که این شرکت در حال کار بر روی تراشه های سفارشی برای سرورهای خود و احتمالاً دستگاه های Surface است. سری Surface که شامل رایانه‌های شخصی و تبلت‌ها می‌شود، تراشه‌های اینتل، کوالکام و سایر ارائه‌دهندگان را اجرا می‌کند. اگر مایکروسافت در نهایت از سیلیکون سفارشی در آن دستگاه‌ها استفاده کند، رویکردی را که اپل در سال‌های اخیر پذیرفته است تقلید می‌کند. Meta Platforms Inc. که قبلاً فیسبوک بود نیز در حال کار بر روی نیمه هادی های خود است.

در ماه اکتبر، مایکروسافت یک فرصت شغلی برای توسعه یک سیستم بر روی یک تراشه یا SoC آگهی داد که نشانه دیگری از تهاجمی‌تر شدن شرکت در این زمینه است. طبق این پست، مسئولیت‌ها شامل مدیریت «تیم فنی برای هدایت معماری به سمت ارائه محصول» است.

در سال 2019، مایکروسافت Surface Pro X را عرضه کرد که از یک پردازنده Arm و نسخه ای از ویندوز طراحی شده برای این تراشه ها استفاده می کرد. این محصول عمدتاً یک شکست تلقی می شد، اما مایکروسافت در سال های اخیر پیشنهادات مبتنی بر Arm خود را بهبود بخشیده و تراشه ای را با کوالکام طراحی کرده است.

کمبود جهانی تراشه به غول‌های فناوری انگیزه بیشتری برای توسعه قطعات خود داده است، اما شرکت‌هایی مانند اپل قبلاً در این روند پیشرفت داشتند. در ماه اکتبر، اپل اولین تراشه مک سفارشی درجه حرفه ای خود را معرفی کرد – بخشی از تلاش چندین ساله برای جایگزینی پردازنده های اینتل.

در همین حال، اینتل در تلاش است تا مزیت خود را در پردازنده ها به دست آورد. این شرکت اخیراً یکی دیگر از مدیران تراشه اپل به نام جف ویلکاکس را برای نظارت بر مهندسی طراحی خود استخدام کرده است.