مایکروسافت از اینتل برای تولید پردازنده خانگی استفاده می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — اینتل مایکروسافت را به عنوان یک مشتری برای کسب و کار تراشه های سفارشی خود جذب کرده است و این یک پیروزی کلیدی برای یک تلاش جاه طلبانه برای جاه طلبی تحت مدیریت پت گلسینگر، مدیر ارشد اجرایی است.

این دو شرکت در رویدادی در روز چهارشنبه (21 فوریه) گفتند که مایکروسافت قصد دارد از فناوری ساخت 18A اینتل برای ساخت تراشه‌ای که سازنده نرم‌افزار داخلی طراحی کرده است استفاده کند. آنها محصول را شناسایی نکردند، اما مایکروسافت اخیراً برنامه‌هایی را برای دو تراشه خانگی اعلام کرده است: یک پردازنده رایانه و یک شتاب‌دهنده هوش مصنوعی.

پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، به عنوان بخشی از یک برنامه بازگشت، به تجارت تراشه‌های سفارشی بیشتر می‌افزاید.

اینتل به دنبال اثبات توانایی خود در بازار ریخته گری است، جایی که شرکت ها تراشه های سفارشی را برای مشتریان تولید می کنند. این یک تغییر بزرگ برای پیشگامان نیمه هادی است که زمانی پیشرفته ترین امکانات تولید تراشه در جهان را داشت و آنها را برای خود نگه می داشت. این روزها، اینتل در حال رقابت برای رسیدن به شرکت هایی مانند شرکت تولید نیمه هادی تایوان است که پیشرو صنعت ریخته گری است.

در همین حال، مایکروسافت به دنبال تامین پایداری از نیمه هادی ها برای تامین انرژی عملیات مرکز داده خود است – به خصوص با افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی. همچنین طراحی تراشه های خود به مایکروسافت اجازه می دهد تا محصولات را مطابق با نیازهای خاص خود تنظیم کند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در بیانیه‌ای گفت: «ما به یک منبع مطمئن از پیشرفته‌ترین، با کارایی بالا و با کیفیت‌ترین نیمه‌رساناها نیاز داریم. به همین دلیل است که ما برای کار با اینتل بسیار هیجان زده هستیم.

صنعت گسترده تر برای به دست آوردن سیلیکون پیشرفته به اندازه کافی – به ویژه تراشه های شتاب دهنده بسیار ارزشمند شرکت Nvidia که به توسعه ربات های چت و سایر خدمات هوش مصنوعی کمک می کند، تلاش کرده است.

برای اینتل، تامین یک مشتری بزرگ برای کسب و کار ریخته گری خود باید به سرمایه گذاران اطمینان دهد که پیشنهاد بازگشت Gelsinger همچنان در مسیر خود قرار دارد. طرح او شامل ایجاد عملیات کارخانه سازنده تراشه برای مدیریت بار افزایش یافته – یک قمار پرهزینه – و همچنین بازگرداندن قدرت تکنولوژیکی اینتل است که زمانی غالب بود.

این شرکت به دنبال کمک به دولت‌های ایالات متحده و اروپا برای پرداخت هزینه‌ها است و حضور مایکروسافت ممکن است به این تلاش کمک کند. بلومبرگ هفته گذشته گزارش داد، اینتل با دولت بایدن برای دریافت بیش از 10 میلیارد دلار یارانه تحت قانون چیپس و علم مذاکره کرده است.

مایکروسافت و رقبای محاسبات ابری Amazon.com Inc و Alphabet Inc. Google از بزرگترین خریداران تراشه های پیشرفته هستند که از آنها برای تامین انرژی مراکز داده خود استفاده می کنند. آنها به طور فزاینده ای به سمت استفاده از طرح های خود روی آورده اند – روندی که به اینتل در سودآورترین تجارتش آسیب رسانده است. عمل به عنوان یک ریخته گری برای مایکروسافت و دیگران می تواند به بازپس گیری حداقل بخشی از درآمد از دست رفته کمک کند.

اکثر سازندگان به اصطلاح چیپ ساز در واقع مالک کارخانه نیستند و در عوض تولید خود را عمدتاً به TSMC و شرکت سامسونگ الکترونیک واگذار می کنند. اینتل در بازار ریخته گری بسیار عقب تر از هر دو شرکت است، اما قصد دارد تا پایان دهه حداقل سامسونگ را پشت سر بگذارد. سال گذشته، اینتل کمتر از 1 میلیارد دلار از برون سپاری درآمد داشت، در حالی که تقریباً 70 میلیارد دلار در TSMC، که سهم بازار نزدیک به 60 درصد را دارد، داشت. طبق اطلاعات بلومبرگ، سامسونگ حدود 15 درصد از تجارت را در اختیار دارد.

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت گفت که توافق با اینتل به اطمینان از دسترسی اینتل به تراشه های کافی کمک می کند.

گلسینگر همچنین قول داده است که تا سال 2025 دوباره بهترین فناوری تولید جهان را در اختیار خواهد داشت – یک جدول زمانی که همچنان در مسیر خود قرار دارد. اینتل همچنین محصول جدیدی دارد که از فرآیند 18A استفاده می کند و نشان می دهد که این فناوری برای پذیرش توسط مشتریان خارجی آماده است. و یک رویکرد حتی پیشرفته تر به نام 14A را اعلام کرد.

شرکت مستقر در سانتا کلارا در کالیفرنیا نیز گروه های طراحی و محصولات خود را از بازوهای تولید و توسعه فرآیند اینتل جدا می کند. این یک تغییر اساسی دیگر است. در طول بیشتر تاریخ 55 ساله اینتل، چیدمان قدیمی به عنوان یک مزیت کلیدی مطرح شده بود: طراحان از نزدیک با تیم های تولید کار کردند تا مطمئن شوند که محصولات اینتل بهترین ترانزیستورها را در صنعت دارند.

اما رویکرد جدید کار با طراحان مشتریان خارجی را آسان‌تر می‌کند. طبق گفته استو پان، که بخش ریخته گری را اداره می کند، این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که اینتل نیازهای تولیدی خود را نسبت به مشتریان ترجیح نمی دهد.

او در مصاحبه ای پیش از این رویداد گفت که سفارشات مشتری “مقدس” خواهد بود.

پن گفت اینتل جلسات جداگانه ای را با کارکنان برگزار خواهد کرد و سایر اقدامات لازم را برای حفظ تیم های تولیدی خود در کنار هم انجام خواهد داد. او گفت و برخلاف تولیدکنندگان متمرکز در شرق آسیا، اینتل می‌تواند شبکه کارخانه‌ای از نظر جغرافیایی متنوع را به مشتریان ارائه دهد. این به کاهش خطر مشکلات زنجیره تامین کمک می کند.

پان گفت: «از تابلوی ما به پایین، مردم می‌فهمند که ما به چه چیزی وارد می‌شویم. “برگشتی وجود ندارد. این یک تجارت با تحمل صفر است. به محض اینکه اشتباهی مرتکب شویم، پل هایی را که ساخته ایم، خواهیم سوزاند.»