مایکروسافت از اولین AI با طراحی سفارشی خود، تراشه های ابری رونمایی کرد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت مایکروسافت اولین تراشه هوش مصنوعی و پردازنده محاسبات ابری خود را در تلاش برای کنترل بیشتر فناوری خود و افزایش پیشنهادات خود در بازار رقابتی فزاینده برای محاسبات هوش مصنوعی رونمایی کرد. این شرکت همچنین نرم افزار جدیدی را معرفی کرد که به مشتریان اجازه می دهد دستیاران هوش مصنوعی خود را طراحی کنند.

تراشه Maia 100 که در کنفرانس سالانه Ignite این شرکت در روز چهارشنبه در سیاتل معرفی شد، به مشتریان ابری Microsoft Azure راه جدیدی برای توسعه و اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی تولید محتوا ارائه می‌دهد. رانی بورکار، نایب رئیسی که بر واحد تراشه Azure نظارت دارد، گفت: مایکروسافت در حال آزمایش این تراشه با محصولات هوش مصنوعی Bing و Office است. شریک اصلی هوش مصنوعی مایکروسافت، سازنده ChatGPT OpenAI نیز در حال آزمایش این پردازنده است. هم Maia و هم تراشه سرور، Cobalt، در اوایل سال آینده در برخی از مراکز داده مایکروسافت عرضه خواهند شد.

ساتیا نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت در این کنفرانس گفت: “هدف ما اطمینان از این است که کارایی، عملکرد و مقیاس نهایی چیزی است که می توانیم از طرف خود و شرکای خود برای شما به ارمغان بیاوریم.” او افزود که Maia ابتدا برنامه های هوش مصنوعی مایکروسافت را تقویت می کند و سپس در دسترس شرکا و مشتریان قرار می گیرد.

سرمایه‌گذاری چند ساله مایکروسافت نشان می‌دهد که تراشه‌ها چقدر برای به دست آوردن برتری در هوش مصنوعی و فضای ابری حیاتی شده‌اند. ساخت داخل آنها به شرکت‌ها اجازه می‌دهد عملکرد و قیمت را از سخت‌افزار منتفع کنند. این ابتکار همچنین می‌تواند مایکروسافت را از وابستگی بیش از حد به هر یک از تامین‌کنندگان محافظت کند، آسیب‌پذیری که در حال حاضر توسط تقلاهای صنعت برای تراشه‌های هوش مصنوعی شرکت Nvidia بر آن تاکید شده است. تلاش مایکروسافت برای تولید پردازنده ها به دنبال حرکت های مشابه رقبای ابری است. شرکت Amazon.com در سال 2015 یک سازنده تراشه را خریداری کرد و خدماتی را که بر روی انواع مختلفی از تراشه های ابری و هوش مصنوعی ساخته شده اند به فروش می رساند. گوگل در سال ۲۰۱۸ به مشتریان اجازه استفاده از پردازنده‌های شتاب‌دهنده هوش مصنوعی خود را داد.

Borkar در مصاحبه ای گفت: برای یک شرکت در مقیاس مایکروسافت، “بهینه سازی و یکپارچه سازی” هر عنصر سخت افزاری برای ارائه بهترین عملکرد و جلوگیری از تنگناهای زنجیره تامین مهم است. “و واقعاً، در پایان روز، به مشتریان امکان انتخاب زیرساخت را بدهیم.”

مایکروسافت همچنین در سال آینده خدمات مبتنی بر آخرین تراشه H200 انویدیا و پردازنده MI300X دستگاه‌های میکرو پیشرفته را که هر دو برای وظایف هوش مصنوعی در نظر گرفته شده‌اند، به مشتریان می‌فروشد. با این حال، به نظر می رسد این صنعت در حال تغییری پایدار به سمت تراشه های داخلی است. این انتقال به‌ویژه خبر بدی برای شرکت اینتل است که تلاش‌های تراشه‌های هوش مصنوعی آن در حال انجام است. در همین حال، با Cobalt، مایکروسافت به تلاش‌های آمازون و AMD برای تصاحب سهمی در بازار تراشه‌های سرور، که اینتل در حال حاضر بر آن تسلط دارد، می‌پیوندد.

Maia طراحی شده است تا به سیستم های هوش مصنوعی کمک کند تا حجم عظیمی از داده های مورد نیاز برای انجام کارهایی مانند تشخیص گفتار و تصاویر را با سرعت بیشتری پردازش کنند. Azure Cobalt یک واحد پردازش مرکزی است که با 128 هسته محاسباتی – یا پردازنده های کوچک – عرضه می شود که آن را در همان سطح محصولات Intel و AMD قرار می دهد. هرچه تعداد هسته‌ها بیشتر باشد بهتر است زیرا آنها می‌توانند به سرعت کار را به کارهای کوچک تقسیم کنند و همه آنها را یکجا انجام دهند. کبالت همچنین از طرح‌های Arm Holdings استفاده می‌کند، که طرفداران می‌گویند که ذاتا کارآمدتر هستند، زیرا از طرح‌های مورد استفاده در دستگاه‌های باتری‌دار مانند گوشی‌های هوشمند ساخته شده‌اند. هر دو تراشه توسط شرکت تولید نیمه هادی تایوان تولید خواهند شد.

مایکروسافت قبلاً درگیر سفارشی‌سازی تراشه‌ها بوده است، از جمله همکاری با AMD برای طراحی پردازنده‌های Xbox و توسعه تراشه‌های تخصصی برای عینک‌های هولولنز و کنترل‌کننده حرکتی Kinect Xbox. اما Maia و Cobalt بزرگترین و همه‌منظورترین تلاش‌ها هستند که تا کنون انجام شده‌اند – حرکت‌های جاه‌طلبانه در یک صنعت سخت و گران‌قیمت برای شکستن.

شوخی قدیمی در مورد مایکروسافت این است که تا نسخه 3.0 همه چیز را درست نمی کند، اما در فضای تراشه معمولاً برای هر فروشنده ای وجود دارد. بورکار که 27 سال در اینتل گذرانده است، گفت که مطمئن است اولین تلاش های مایکروسافت بیش از برآورده کردن آن است. او گفت: “ما اینها را سال آینده مستقر خواهیم کرد.”

این شرکت همچنین Copilot Studio را معرفی کرد، نرم افزاری که به مشتریان اجازه می دهد نرم افزار دستیار هوش مصنوعی مایکروسافت را سفارشی کنند یا دستیاران هوش مصنوعی خود را از ابتدا بسازند. مشتریان همچنین می‌توانند راه‌هایی برای نمایش نرم‌افزار کمکی مایکروسافت در برنامه‌های موجود خود طراحی کنند.

چارلز لامانا، معاون مایکروسافت، می‌گوید: «مشتریان در بازخورد خود بسیار ثابت بودند، مثلاً اگر من فقط می‌خواهم داده‌های زنجیره تأمین را در یک تجربه کمکی دریافت کنم، مجبورم نکن یک ربات کاملاً دیگر بسازم».

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور