قطع برق غلتکی آفریقای جنوبی چراغ را برای گاوهای رند خاموش می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — قطعی برق در آفریقای جنوبی باعث شد تا گاوهای نر رند غافلگیر شوند، به طوری که حداقل دو توصیه بلندمدت در عرض یک هفته به سطوح توقف ضرر رسید زیرا قیمت راند به پایین ترین حد در 20 ماه گذشته رسید.

Societe Generale SA و Credit Agricole CIB هفته گذشته با استناد به عوامل حامی رند مانند موضع جنگ طلبانه بانک مرکزی و بهبود مورد انتظار در اقتصاد چین که تقاضا برای صادرات مواد خام آفریقای جنوبی را افزایش می دهد، موقعیت های کوتاه دلاری را در مقابل راند توصیه کردند.

اما خاموشی های تحمیلی توسط Eskom Holdings SOC Ltd. به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از تأثیر آن بر اقتصاد که قبلاً به دلیل همه گیری، سیل های فاجعه بار و اعتراضات مخرب تحت فشار قرار گرفته بود، به این امر پرداخت. راند در این هفته 3.8 درصد کاهش یافته است که بدترین عملکرد را در میان 23 ارز عمده بازارهای نوظهور که توسط بلومبرگ دنبال می شوند، داشته است.

کریستین ماگیو، رئیس استراتژی پورتفولیو در TD Securities در لندن، گفت: ارز آفریقای جنوبی به شدت تحت تأثیر اخبار Eskom قرار گرفته است، اگرچه بحران برق این کشور چیز جدیدی نیست.

ماگیو گفت: «آفریقای جنوبی سال‌هاست با کمبود برق دست و پنجه نرم می‌کند. به نظر می‌رسد فقط بازار به دلیل کووید و سایر اولویت‌هایی که در خط مقدم قرار گرفتند، فراموش کرده است.»

Credit Agricole توصیه کرد که در 21 ژوئن، دلار را در مقابل راند کوتاه کرده و با قیمت 15.9456 راند به ازای هر دلار، با توقف ضرر در 16.2684 وارد معامله شود. به گفته سباستین بارب، رئیس تحقیقات بازارهای نوظهور در این وام دهنده، زمانی که راند به 16.2965 کاهش یافت و 1.9 درصد زیان کرد، روز چهارشنبه از معاملات متوقف شد.

SocGen نیز در 21 ژوئن وارد معامله مشابهی با توقف ضرر در 16.35 شد. این رقم در روز پنجشنبه زمانی که راند به 16.4736 سقوط کرد، که ضعیف‌ترین سطح از اکتبر 2020 بود، شکسته شد.