فیس بوک به دلیل رفتار ضد رقابت توسط FTC شکایت کرد

کمیسیون تجارت فدرال (FTC) به دلیل ادعای حفظ موقعیت خود به عنوان رهبر بازار با سالها رفتار ضد رقابتی ، از فیس بوک شکایت شده است.

این دادخواست از امروز تشکیل شده و ادعاها قبل از اقدام علیه فیس بوک باید در دادگاه ثابت شود.

اگر دادگاه صحت این ادعا را تشخیص دهد ، این می تواند نقطه عطفی برای فیس بوک به عنوان یک شرکت باشد.

آنچه FTC امیدوار است با تشکیل این دادخواست به آن برسد خاموش شدن کامل فیس بوک نیست. در عوض ، FTC قصد دارد رفتار غیرقانونی فیس بوک را به عقب برگرداند تا بازار شبکه های اجتماعی دوباره رقابت کند.

در اینجا تمام ادعاهای FTC علیه فیس بوک و تغییراتی است که در صورت مقصر دانستن فیس بوک می تواند انجام شود.

ادعاهای FTC فیس بوک چه کاری انجام داد؟

سالهاست که فیس بوک به طور غیرقانونی با استفاده از شیوه هایی که امکان رقابت برای سایر شرکت ها را ندارد ، انحصار خود را در شبکه های اجتماعی شخصی حفظ کرده است.

این همان چیزی است که FTC در دادخواست خود ادعا می کند و می گوید که این نتایج پس از تحقیقات طولانی که شامل دادستان های کل 46 ایالت است ، بدست آمده است.

تبلیغات

ادامه مطلب را در زیر بخوانید

یکی از موضوعات اصلی این دادخواست ، خرید برنامه های رقیب توسط فیس بوک است که اساساً رقابت خود را از بین می برد.

به طور خاص ، FTC با خرید اینستاگرام در سال 2012 و WhatsApp در سال 2014 مشکل دارد.

خرید اینستاگرام

اینستاگرام در سال 2012 رقیب بالقوه فیس بوک بود. فیس بوک به جای رقابت با پیشنهادات اینستاگرام ، این شرکت را به مبلغ 1 میلیارد دلار خریداری کرد.

FTC می گوید این خرید هم به منظور از بین بردن تهدیدات ناشی از اینستاگرام و هم برای رقابت برای سایر شرکت های شبکه های اجتماعی شخصی دشوارتر است.

خرید واتس اپ

WhatsApp رهبر جهانی پیام رسانی موبایل در سال 2014 بود و آن را به دشمن دشمنی برای پیام رسان فیس بوک تبدیل کرد. فیس بوک با یک قرارداد خرید 19 میلیارد دلاری تهدید را از بین برد.

FTC می گوید این خرید امکان رقابت WhatsApp با شبکه فیس بوک در شبکه های اجتماعی را خنثی کرده و رقابت در پیام رسانی های تلفن همراه را برای سایر شرکت ها دشوارتر کرده است.

اعمال شرایط بر روی نرم افزار شخص ثالث

ادعاهای FTC علیه فیس بوک همچنین شامل اتهامات اعمال شرایط ضد رقابتی بر روی نرم افزار شخص ثالث است.

تبلیغات

ادامه مطلب را در زیر بخوانید

شناخته شده است که فیس بوک دسترسی توسعه دهندگان نرم افزار به ارتباطات ارزشمند با سیستم عامل خود را قطع کرده است ، مانند API ها که به برنامه های دیگر اجازه می دهد با فیس بوک ارتباط برقرار کنند.

گفته می شود که فیس بوک API های کلیدی را تنها به شرطی که هرگز ویژگی هایی ایجاد نکنند که با آنچه فیس بوک ارائه می دهد ایجاد نکنند ، در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است. اگر آن شرط نقض شود ، برنامه توسعه دهنده دیگر مجاز به رابط با Facebook نیست.

نمونه ای از اجرای این سیاست توسط فیس بوک ، برنامه Vine است که اکنون از بین رفته است. توانایی این برنامه در ضبط و به اشتراک گذاری فیلم های کوتاه بیش از حد منعکس کننده آنچه کاربران می توانند در فیس بوک انجام دهند ، است.

در پاسخ ، فیس بوک دسترسی Vine به API خود را قطع کرد که به این معنی بود که کاربران دیگر نمی توانند از Vine به لیست دوستان فیس بوک خود دسترسی پیدا کنند.

چه اتفاقی برای رخ دادن در فیس بوک می افتد؟

در حال حاضر ، بدون یک درگیری طولانی دادگاه ، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. FTC سازمانی قدرتمند است ، اما نمی تواند فیس بوک را مجبور به انجام کاری کند بدون اینکه اثبات کند کار غیرقانونی این شرکت است.

اگر FTC پرونده خود را در دادگاه ثابت کند ، این همان اتفاقی است که می تواند بیفتد:

  • فیس بوک ملزم به واگذاری دارایی های خود از جمله اینستاگرام و واتس اپ خواهد بود.
  • فیس بوک از تحمیل شرایط ضد رقابتی به توسعه دهندگان نرم افزار منع خواهد شد.
  • فیس بوک ملزم خواهد شد که برای ادغام ها و ادغام های بعدی به اطلاع قبلی و تأیید برسد.

برای جزئیات کامل ، PDF کامل 53 صفحه ای دادخواست را می توانید از اینجا بارگیری کنید.

بیانیه مدیر دفتر رقابت

ایان کانر ، مدیر دفتر رقابت ، اظهارات زیر را در مورد دادخواست ارائه می دهد:

امروز ، کمیسیون تجارت فدرال شکایتی را ادعا کرد که فیس بوک در یک اقدام ضد رقابتی برای حفظ غیرقانونی موقعیت انحصار خود در شبکه های اجتماعی شخصی شرکت کرده است. شکایت کمیسیون ادعا می کند که فیس بوک برای حفظ انحصار خود از طریق خریدها و اقدامات ضد رقابتی که رقبای بالقوه و نوپای آنها را هدف قرار می دهد ، تلاش طولانی مدت خود را انجام داده است.

اقدام اجرایی امروز با هدف بازگرداندن رقابت به این صنعت مهم و ایجاد بنیادی برای رشد و نوآوری رقبای آینده بدون تهدید به خرد شدن توسط فیس بوک انجام شده است. تخفیف درخواستی کمیسیون شامل بازگرداندن خریدهای قبلی فیس بوک از اینستاگرام و واتس اپ و منع Facebook برای انجام اقدامات اضافی ضد رقابتی است که به آن کمک کرده است تا بر بازار شبکه های اجتماعی شخصی مسلط شود.

ما این ادعاها را با هماهنگی دادستان های کل کشور از سراسر کشور ارائه می دهیم ، و از تلاش های همکاری همه مجریان درگیر در این تحقیقات بسیار قدردانی می کنیم. من می خواهم از کارکنان کمیسیون برای کار فوق العاده سخت آنها برای ارائه این شکایت ، به ویژه کسانی که در اجرای فناوری که اخیراً تشکیل شده است ، تشکر کنم
لشکر

آنچه کارمندان کمیسیون در هجده ماه گذشته انجام داده اند قابل توجه است. ما منتظر پیگرد قانونی و پیروزی این پرونده در دادگاه هستیم ، نه مطبوعات ، و بنابراین در این زمان توضیح بیشتری نخواهیم داد. مردم آمریکا سزاوار یک بازار شبکه اجتماعی شخصی رقابتی و پر جنب و جوش هستند ، و ما این اقدام را برای بازگرداندن قدرت رقابتی لازم برای تقویت نوآوری و انتخاب مصرف کننده انجام می دهیم.

تبلیغات

ادامه مطلب را در زیر بخوانید

منبع: FTC.gov

بیانیه از فیس بوک

اولین و تاکنون تنها بیانیه عمومی فیس بوک در مورد این دادخواست توئیت زیر است: