فضای ذخیره سازی ابری در درجه اول تمرکز بر داده ها است

دو محصول در بازار نوظهور فضای ذخیره‌سازی ابری (CNS) در سال 2021 دستخوش تغییر نام شده‌اند که نشان‌دهنده این است که این فناوری به کجا می‌رود.

در ماه مارس، Red Hat غول OpenShift نام برنامه ذخیره سازی خود را از OpenShift Container Storage (OCS) به OpenShift Data Foundation (ODF) تغییر داد. و در ماه اکتبر، استارت آپ StorageOS به Ondat تبدیل شد و نام محصول خود را از StorageOS به Ondat تغییر داد.

بنابراین، ما دو عنوان محصول داریم که فضای ذخیره‌سازی را به نفع داده‌ها حذف می‌کنند، یا تنوعی از داده‌ها. پیام: این در مورد ذخیره سازی نیست، بلکه در مورد داده های برنامه های کاربردی کانتینری است. به طور خاص، خدمات داده و پایگاه های داده.

با این حال، تمرکز بر داده ها فراتر از برندسازی است. Pure Storage که استارت آپ CNS Portworx را به مبلغ 370 میلیون دلار در سال 2020 خریداری کرد، Portworx Data Services را در سپتامبر راه اندازی کرد و Ondat در پیش نمایش فنی با ارائه SaaS است که مدیریت خدمات داده را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند. هر دوی این سرویس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که استقرار و مدیریت پایگاه‌های داده مانند Cassandra، Couchbase، Elasticsearch، MongoDB، PostgreSQL و Redis را آسان‌تر کنند.

تمرکز رو به گسترش بر روی CNS و داده‌های زیربنایی نیز باعث شد تا فروشنده ذخیره‌سازی نرم‌افزاری تعریف‌شده DataCore با خرید استارت‌آپ MayaData به بازار بپیوندد.

در روزهای اولیه CNS، مردم درباره فراهم کردن فضای ذخیره‌سازی دیسک دائمی برای برنامه‌های دولتی صحبت می‌کردند، این ویژگی در Kubernetes پشتیبانی نمی‌شود. اما بیش از این مورد نیاز است، درست همانطور که سیستم های ذخیره سازی سازمانی باید بیش از ایجاد یک مکان پارک برای داده ها انجام دهند.

مطالب پیشنهادی  DigitalBridge، Equinix Vie for Time Dotcom's Data Center Unit | دانش مرکز داده

توسعه‌دهندگانی که از CNS استفاده می‌کنند، حتی کمتر به اینکه داده‌های خود را به چه نوع رسانه ذخیره‌سازی پین می‌کنند، علاقه‌مند هستند. آنها به مدیریت داده ها، عمدتاً دسترسی، نیاز دارند – چگونه می توانند وضعیت یک برنامه را بگیرند و آن را به طور کامل منتقل کنند تا در صورت خرابی یک گره، آن را بازیابی کنند. اگر آنها یک محیط آزمایشی در Kubernetes در فضای ابری بسازند و بخواهند برنامه را در محل تولید داخل محل اجرا کنند، به سازگاری داده ها نیاز دارند. اگر آنها در حال نوشتن داده ها در پایگاه داده MongoDB هستند، چگونه می توانند اطمینان حاصل کنند که در صورت خراب شدن یک pod یا کلاستر، داده ها ذخیره می شوند؟ اینها مسائل مربوط به زیرساخت های ذخیره سازی نیستند، بلکه نگرانی های مربوط به مدیریت داده ها هستند.

درایو رابط ذخیره‌سازی کانتینر (CSI) برنامه‌های Kubernetes را تقریباً به هر سیستم ذخیره‌سازی متصل می‌کند، اما توسعه‌دهندگان اغلب می‌خواهند بدون اینکه متخصص ذخیره‌سازی شوند، برنامه‌های حالت‌پذیر را در Kubernetes مستقر کنند. فروشندگان CNS هر کاری که می توانند انجام می دهند تا ارزش خود را در پشته بالا ببرند.

آخرین به‌روزرسانی‌های Portworx و Ondat با ارائه خدمات داده در Kubernetes، اقداماتی را برای ساده‌سازی وظایف مدیریت داده انجام دادند. Portworx PDS را به‌عنوان یک پایگاه داده به‌عنوان یک سرویس صورت‌حساب می‌کند که تجربه عملیاتی ثابتی را ارائه می‌کند، چه پایگاه‌های داده یا در حال اجرا در فضای ابری یا داخلی. PDS دارای بهترین شیوه های داخلی برای اجرای هر نوع پایگاه داده و خدماتی در زمینه حفاظت از داده ها، امنیت، قابلیت حمل، نظارت و مدیریت ظرفیت است.

مطالب پیشنهادی  مایکروسافت عقب مانده های ابری را در صنعت گسترده تر هدف قرار می دهد

پلتفرم SaaS Ondat همچنین نشان دهنده یک حرکت گسترده در صنعت برای در دسترس قرار دادن IT به عنوان یک سرویس مدیریت شده است. این مختص پایگاه داده نیست، تمرکز عمدتا بر روی ساده کردن استقرار برنامه ها در Kubernetes و اجازه دادن به توسعه دهندگان برای به اشتراک گذاری آن برنامه ها با تیم های دیگر است. اما یکی از اهداف Ondat برای پلتفرم SaaS خود این است که بازاری برای توسعه دهندگان فراهم کند تا پایگاه داده ها و سایر برنامه های دولتی را بدون نگرانی در مورد فضای ذخیره سازی اصلی نصب کنند.

خرید MayaData توسط DataCore نیز بر اهمیت CNS تاکید کرد. DataCore برای چندین دهه یک فروشنده ذخیره سازی تعریف شده توسط نرم افزار بوده است، حتی قبل از اینکه این اصطلاح رایج شود، و رهبری آن نیاز به افزودن CNS به محصولات ذخیره سازی بلوک، شی و فایل خود را تشخیص داده است.

فروشندگان ذخیره سازی به روش های مختلف به CNS نزدیک می شوند.

فروشندگان تاسیسات ذخیره سازی قابلیت های گسترده ای در اطراف درایورهای CSI خود دارند تا خدمات داده را به برنامه های کاربردی کانتینری بیاورند. Dell EMC Container Storage Modules (CSM) و NetApp Trident و Astra نمونه هایی از آن هستند. برخی محصولات ذخیره سازی سنتی را برای اجرا در کانتینرها، مانند IBM Spectrum Fusion و Veritas InfoScale تطبیق داده اند. دیگران CNS را به عنوان بخشی از پلتفرم های مدیریت کانتینر خود توسعه داده اند، مانند Red Hat OpenShift Data Foundation و SUSE Rancher Longhorn. و مانند همه انواع فناوری‌های نوظهور، گروهی از استارت‌آپ‌ها به‌طور خاص برای مقابله با ذخیره‌سازی ظروف ظاهر شده‌اند. اینها عبارتند از Diamanti، Ionir، Ondat، Portworx و Robin.io.

مطالب پیشنهادی  Google Cloud نرم‌افزار منبع باز با امنیت را ارائه می‌کند | دانش مرکز داده

DataCore از Pure پیروی کرد و یک استارتاپ را خریداری کرد. اکنون به کار MayaData در سخت کردن نرم‌افزار منبع باز OpenEBS (Open Elastic Block Storage) به محصول MayaStor سازمانی ادامه خواهد داد. DataCore قصد دارد MayaStor را به عنوان یک محصول عمومی در دسترس در اوایل سال 2022 داشته باشد، زمانی که لیست ابزارهای ذخیره سازی و مدیریت داده را برای برنامه های کاربردی در کانتینرهای Kubernetes گسترش می دهد.

این پیشرفت‌ها CNS را به دسته‌بندی محصولاتی تبدیل می‌کند که در یکی دو سال آینده باید از نزدیک تماشا کرد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور