فروش TSMC ششمین رکورد سه ماهه در افزایش تقاضای تراشه را ثبت کرد

(بلومبرگ) — شرکت تولید نیمه هادی تایوان ششمین سه ماهه متوالی رکورد فروش را گزارش کرد که به دلیل تقاضای بی وقفه توسط شرکت اپل و سایر مشتریان برای تراشه های تولید شده توسط بزرگترین کارخانه ریخته گری جهان افزایش یافته است.

بر اساس ارقام ماهانه منتشر شده توسط TSMC در روز دوشنبه، درآمد سه ماهه دسامبر 21 درصد افزایش یافت و به 438.2 میلیارد دلار NT (15.8 میلیارد دلار) رسید. این در مقایسه با برآورد اجماع 436.2 میلیارد دلاری NT و پیش‌بینی فروش 15.7 میلیارد دلاری خود شرکت است.

TSMC که یکی از محورهای زنجیره تامین جهانی است، تراشه‌هایی را تولید می‌کند که از جدیدترین آیفون‌ها گرفته تا خودروهای خودروسازان برتر جهان استفاده می‌شوند. با توجه به اینکه کمبود جهانی نیمه هادی ها هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی دهد، با ارزش ترین شرکت آسیایی در سال گذشته با تجهیزات بالا کار کرده است، و این سازنده تراشه را به سرمایه گذاری هنگفت در کارخانه های جدید و خطوط تولید برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان سوق داده است.

“تولید نیمه هادی تایوان ممکن است درآمد سه ماهه چهارم را بالاتر از 15.6 میلیارد دلار گزارش کند که یک رکورد جدید برای فروش سه ماهه است و ما معتقدیم در بالاترین حد راهنمایی 15.4 تا 15.7 میلیارد دلاری خود است. این توسط ترکیب فروش بزرگتر از پیشرفته ترین 5 نانومتری (nm) پشتیبانی می شود. روند نود در میان تقاضای شدید برای گوشی‌های هوشمند و تراشه‌های رایانه‌ای با کارایی بالا. فروش قوی همچنین به استفاده کامل از ظرفیت و حاشیه ناخالص بهتر در حدود 52 درصد اشاره دارد و می‌تواند سود عملیاتی سه ماهه چهارم را تا 14.6 درصد به 180 میلیارد دلار NT افزایش دهد.” چارلز شوم، تحلیلگر بلومبرگ اینتلیجنس.

بر اساس تحقیقات گروه مالی Susquehanna، زمان تحویل تراشه‌ها در دسامبر در مقایسه با نوامبر با شش روز افزایش به حدود 25.8 هفته رسید. این تاخیر طولانی ترین زمان انتظار از زمانی است که این شرکت ردیابی داده ها را در سال 2017 آغاز کرد.

بروس لو و ایولین یو، تحلیلگران گلدمن ساکس، در یادداشتی در اوایل این ماه نوشتند که TSMC امسال با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد «به دلیل افزایش قیمت، چرخه ارتقاء صنعت مداوم در HPC/5G و تقاضای قوی برای ارزهای دیجیتال». این کارگزاری پیش بینی کرد فروش سال 2022 نسبت به سال قبل 26 درصد رشد خواهد کرد و قیمت هدف خود را برای سازنده تراشه از 1028 NT دلار به 1035 دلار N دلار رساند.

سهام این سازنده تراشه روز دوشنبه 1.4 درصد افزایش یافت و به 643 NT دلار رسید، قبل از اینکه شرکت آمار فروش را منتشر کند.