طراحی چابک، تأثیر ماندگار: ایجاد مراکز داده برای عصر هوش مصنوعی | دانش مرکز داده

چشم انداز مرکز داده با سرعت غیر قابل تصوری در حال تکرار است. تنها در چند سال، ما از فضای داخلی به فضای ابری و اکنون به دنیایی تبدیل شده ایم که توسط هوش مصنوعی تغییر یافته است. این دگرگونی چالش جدیدی را برای صنعت مراکز داده به همراه دارد: چگونه می‌توان به تقاضای رو به رشد برای هوش مصنوعی با مراکز داده با چگالی بالا، مقاوم در برابر آینده و آماده برای هوش مصنوعی پاسخ داد.

تحقیقات بازار دیتا بریج پیش‌بینی می‌کند که هزینه‌های بازار زیرساخت‌های هوش مصنوعی تا سال 2029 به 422.5 میلیارد دلار با نرخ رشد سالانه 44 درصدی چشمگیر خواهد رسید. اما برای اینکه این رشد واقعی و پایدار باشد، به مراکز داده نیاز دارد تا به پیشرفت آن کمک کنند.

اکنون به دلیل فرصت بازار در حال رشد در کنار تحولات تکنولوژیکی، لحظه ای محوری برای صنعت است. با این حال، نیاز به تعادل بین نوآوری جسورانه و مترقی با آگاهی از این امر وجود دارد که این زمینه دائما در حال تغییر است. انطباق‌های امروزی ممکن است با فناوری فردا مناسب نباشد. نام بازی چابکی در طراحی همراه با ارزش و پایداری بلند مدت خواهد بود.

بگذارید چیپس ها سقوط کنند… اما کجا؟

همانطور که توسط نتایج پرفروش انویدیا و سیگنال چشم انداز ماه گذشته نشان داده شد، رشد در بازار تراشه های پیشرفته تنها در مسیر صعودی قرار دارد و پیش بینی می شود بازار AI-GPU به طور متوسط ​​سالانه 73 درصد افزایش یابد و تا سال 2027 به 400 میلیارد دلار برسد.

با این حال، افزایش تقاضا به این معنی است که مراکز داده بیشتری برای اسکان آنها مورد نیاز است – با حجم کاری مولد هوش مصنوعی که پیش بینی می شود ظرف شش سال آینده ظرفیت مرکز داده های فوق مقیاس را افزایش دهد. این یک مشکل ایجاد می کند.

مراکز داده برای هوش مصنوعی آماده نیستند

در حال حاضر، هم در دسترس بودن و هم طراحی مرکز داده، مقیاس تقاضا را برآورده نمی کند.

علیرغم افزایش 19.2 درصدی ساخت و ساز مرکز داده در آمریکای شمالی نسبت به سال گذشته، جای خالی آن نزدیک به رکورد 3.3 درصدی است. در همین حال، Savills تخمین می‌زند که اگر بخواهد افزایش تقاضای پیش‌بینی‌شده در اروپا را برآورده کند، خط لوله مراکز داده تا سال 2025 باید بیش از دو برابر شود.

هایپراسکیلرهای سنتی کوتاه آمده اند و آماده نیستند. به طور معمول، آنها برای کاهش هزینه های بالا و زمان صرف شده برای استقرار، بر رویکرد تحویل “در زمان” مبتنی بر تقاضای پیش بینی شده تکیه کرده اند. اما با سرعت تغییر هوش مصنوعی، این دیگر مدل مناسبی نیست.

علاوه بر این، معماری و طراحی بسیاری از مراکز داده سنتی برای هدف مناسب نیست، به خصوص که فیزیک تراشه ها همیشه در حال تغییر است. به عنوان مثال، فناوری خنک کننده مایع پیشرفته در حال حاضر برای تحمل گرمای تولید شده توسط مقدار قابل توجهی از قدرت محاسباتی تراشه هوش مصنوعی ضروری است. طبق گفته Dell'Oro Group، درآمد بازار خنک کننده مایع تا سال 2027 به 2 میلیارد دلار خواهد رسید.

در عین حال، طرح‌ها باید با مقررات جدید مربوط به مصرف انرژی و پایداری همگام شوند – برای مثال، الزامات گزارش‌دهی تحت دستورالعمل گزارش‌دهی پایداری شرکتی (CSRD) نیازمند اندازه‌گیری‌های ظریفی است که ۹ حوزه استفاده از منابع و تجهیزات فناوری اطلاعات را پوشش می‌دهد. تغییر مداوم مانع از پیشرفت بدون انعطاف در طراحی می شود.

متعادل کردن چابکی طراحی با ارزش بلند مدت

در حالی که نیاز آشکار به مراکز داده بیشتر وجود دارد، جدول زمانی توسعه ساخت مراکز داده جدید و مدرن که این فناوری‌ها و سازگاری‌های قانونی را در خود جای داده است، در حال حاضر بین سه تا پنج سال است (در برخی موارد بیشتر). و نه فقط این، سرعت سریعی که در آن فناوری در حال تکامل است به این معنی است که سازندگان احتمالاً با نیاز به تجدید نظر در استراتژی و نوآوری در اواسط ساخت برای تطبیق با پیشرفت‌های بیشتر مواجه خواهند شد.

برای مثال چگالی را در نظر بگیرید. چگالی بالا به معنای چیزی کاملاً متفاوت در حال حاضر با 10 سال پیش است. قبلاً چگالی بالا 10-15 کیلووات بود – اکنون 50 کیلووات است. در پنج سال ما می توانیم به 550 کیلووات برسیم. در این زمینه، یک مرکز داده که برای سه سال برنامه ریزی شده است، ممکن است تا زمانی که اولین آجر گذاشته شود، منسوخ شود، اگر چابک باقی نماند.

آینده برای مراکز داده چیست؟

این یک لحظه مهم برای صنعت ما است و آنچه امروز ساخته می شود می تواند بر آنچه فردا ممکن است تأثیر بگذارد. ما قبلاً انطباق‌های موفقیت‌آمیزی داشته‌ایم، اما با توجه به سرعت کنونی تکامل، ساخت‌های آینده باید بتوانند به‌روزرسانی‌ها را در خود جای دهند تا اطمینان حاصل شود که برای هدف مناسب هستند.

ایجاد تعادل بین برآورده کردن تقاضا، رعایت مقررات و طراحی برای سازگاری و دوام برای پیشروی بسیار مهم است. ممکن است شاهد افزایش مراکز داده کوچک‌تر و هم‌محلی باشیم که انعطاف‌پذیری، تأخیر کمتر و صرفه‌جویی در هزینه را ارائه می‌دهند. در همان زمان، بازیکنان متوسط ​​می‌توانند با چشم‌انداز مناسب برای ساختن چیزی مناسب برای وجود در چرخه‌های تبلیغاتی بعدی، به هیپراسکیلر تبدیل شوند.

مراکز داده که با پیشرفت‌های هوش مصنوعی هدایت می‌شوند، در نقطه عطفی قرار دارند و آینده آن‌ها به فناوری و زیرساخت در حال تکامل بستگی دارد. برای موفقیت، صنعت ما باید آینده نگر و چابک باشد.


کوری نیدلز مدیر عامل Ardent Data Centers، بخش زیرساخت مرکز داده در North Data Group است.