شریل سندبرگ پس از 14 سال از سمت خود به عنوان مدیر عامل متا کنار می رود | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شریل سندبرگ از متا پلتفرمز که پس از کمک به فیس بوک از یک استارت آپ به یک نیروگاه تبلیغاتی چند میلیارد دلاری تبدیل به یکی از شناخته شده ترین چهره ها در تجارت جهانی شد، از سمت مدیر عملیات کناره گیری می کند.

بر اساس پستی که در شبکه اجتماعی چهارشنبه منتشر شد، سندبرگ 52 ساله در هیئت مدیره متا، شرکت مادر فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ باقی خواهد ماند. خاویر اولیوان که سال‌ها تلاش‌های رشد شرکت را رهبری می‌کرد، پس از خروج رسمی سندبرگ در پاییز، جای سندبرگ را به عنوان مدیر ارشد اجرایی خواهد گرفت.

سندبرگ در سال 2008 به فیس بوک پیوست و برای تبدیل آن به یک غول رسانه اجتماعی که سال گذشته تقریباً 120 میلیارد دلار درآمد داشت، کلیدی بود. در طول مسیر، او به یک نویسنده تأثیرگذار تبدیل شد – با انتشار “Lean In” در سال 2013 – و به عنوان برجسته ترین چهره شرکت در کنار مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی، خدمت کرد. او در کنار او از فرهنگ تجاری فیس بوک برای رشد سریع و رفع مشکلات بعداً دفاع می کرد که منجر به رسوایی های عمومی متعدد به دلیل نقص در حفظ حریم خصوصی و تعدیل محتوا شد. سندبرگ سال ها تلاش کرد تا روابط فیس بوک را با مردم و نهادهای نظارتی بهبود بخشد.

سندبرگ در مصاحبه‌ای با بلومبرگ، حضور خود در متا را «افتخار و امتیاز یک عمر» خواند، اما به شوخی گفت که این «قابل کنترل‌ترین شغلی نیست که کسی تا به حال داشته است».

او روز چهارشنبه گفت: “این تصمیمی است که من به آن ساده نرسیدم، اما 14 سال گذشته است.” “من می خواهم فضای بیشتری برای انجام کارهای بشردوستانه بیشتر ایجاد کنم، تا کارهای بیشتری با بنیاد خود انجام دهم.”

سندبرگ که قبلا در گوگل بود، به فیس بوک نوپای آن زمان پیوست تا بر تمام عملکردهای تجاری آن – تبلیغات، مشارکت، توسعه کسب و کار و عملیات – نظارت کند تا زاکربرگ بتواند بر محصولات تمرکز کند. متا، همانطور که این شرکت در یک تغییر نام تجاری در سال گذشته شناخته شد، اکنون چهار محصول با بیش از 1 میلیارد کاربر دارد و تجارت تبلیغاتی آن در سه ماهه اول 27 میلیارد دلار فروش داشته است.

سندبرگ گفت که قصد دارد تابستان امسال ازدواج کند و امیدوار است زمان بیشتری را با فرزندانش و فرزندان ناتنی خود بگذراند. او همچنین قصد دارد بر روی حمایت از مسائل زنان – تمرکز بنیاد Lean In او – و سایر امور بشردوستانه کار کند.

او گفت که انتخاب شغل دیگری در تجارت یا سیاست «بعید است»، اما افزود: «من مدت‌ها پیش یاد گرفتم: هرگز در مورد آینده پیش‌بینی نکن».

سیاست‌گذاری و سازمان‌های تبلیغاتی متا در طول سال‌ها در مرکز بسیاری از رسوایی‌های آن قرار داشته است، از جمله نقش این شرکت در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده و مدیریت سیاست‌های داده‌ای مربوط به کمبریج آنالیتیکا.

در طول سال‌ها، سندبرگ از طرف شرکت کمتر ظاهر عمومی داشته است، در درجه اول در مورد تلاش‌های متا برای کسب‌وکارهای کوچک و تمرکز بر سازمان Lean In صحبت می‌کند. بخش هایی از نقش او قبلاً منتقل شده است. به عنوان مثال، نیک کلگ، معاون سابق نخست‌وزیر بریتانیا، در اوایل سال جاری یک ترفیع بزرگ دریافت کرد و به طور رسمی برخی از وظایف خط‌مشی شرکت را که سندبرگ بر آن نظارت می‌کرد، به عهده گرفت.

یکی از سخنگویان متا گفت که تصمیم سندبرگ هیچ ارتباطی با تحقیقات اخیر در مورد استفاده او از منابع متا برای تلاش برای رد یک خبر درباره دوست پسر سابقش ندارد. این سخنگو افزود که تحقیقات به پایان رسیده و حل شده است.

سندبرگ در حال ترک است زیرا متا تمرکز خود را به محصولاتی تغییر می‌دهد که متاورس مبتنی بر واقعیت مجازی را فعال می‌کنند، که به تکامل قابل توجهی در مدل کسب‌وکارش نیاز دارد. او گفت که تصمیم به ترک شرکت را در آخر هفته گذشته گرفت و سپس برنامه های خود را به زاکربرگ گفت. این دو مدیر در طول سال ها به دوستان صمیمی تبدیل شده اند.

زاکربرگ، 38 ساله، در این پست وبلاگ نوشت: «او چیزهای زیادی به من آموخته است و در بسیاری از لحظات مهم زندگی من، چه شخصی و چه از نظر حرفه ای، آنجا بوده است. بچه داشتن.”

او گفت: “مشارکت ما همیشه عمیق تر از تجارت بوده است.”

سهام متا در ساعت 3:50 بعد از ظهر در نیویورک با 2.6 درصد کاهش به 188.54 دلار رسید.