سه چهارم از ذخایر برق مرکز داده ایرلند بلااستفاده مانده است | دانش مرکز داده

در حالی که مقامات ایرلند مراکز داده را مقصر بحران انرژی می‌دانستند که می‌تواند باعث خاموشی برق در پایتخت این کشور شود، سه چهارم مقامات برق برای مراکز داده بدون استفاده رها شدند.

ایرلند به صنعت پررونق مرکز داده خود دستور داد تا ساخت و ساز را در دوبلین، پایتختی که به بزرگترین صادرکننده خالص خدمات فناوری اطلاعات در جهان تبدیل شده است، متوقف کند، پس از آنکه نهادهای دولتی برق این کشور اعلام کردند رشد مرکز داده غیرمنطقی و نامتناسب با سایر صنایعی است که در حال رشد نیستند. به سرعت.

مقامات ایرلندی از تقاضای برق مرکز داده برای توجیه حکمی استفاده کردند که هر پروژه جدید مرکز داده در منطقه دوبلین را ممنوع می‌کند، به جز پروژه‌هایی که نیروگاه‌های کوچک خود را نیز در محل ساخته‌اند. در این بیانیه آمده است که مراکز داده باید قادر به تولید برق کافی برای پوشش کل تقاضای برق خود باشند، بنابراین اپراتور دولتی شبکه EirGrid می تواند در صورت کارکرد با ظرفیت کامل، عرضه شبکه برق را کاهش دهد.

در حالی که EirGrid و کمیسیون تنظیم آب و برق (CRU)، تنظیم کننده بازار برق ایرلند، پذیرفتند که شبکه برق قدیمی آن برای تولید کافی برای تضمین نیازهای برق رو به رشد ایرلند ناکافی است. آنها گفتند که این وضعیت فقط مشکلی را تشدید می کند که عمدتاً به دلیل افزایش تقاضای قدرت مراکز داده ایجاد شده بود و تحریم هایی را که متعاقباً بر مراکز داده اعمال کردند توجیه کرد.

با این حال، سه چهارم توانی که اپراتورهای شبکه ایرلند در سال گذشته برای مراکز داده در نظر گرفته بودند، بدون استفاده باقی ماند، حتی در حالی که خشم در مطبوعات و پارلمان بالا گرفت و مراکز داده را مستقیماً مسئول بحران انرژی ایرلند دانست.

به عبارت دیگر، مراکز داده ایرلند تنها از 25 درصد ظرفیت شبکه ذخیره شده خود در سال گذشته استفاده کردند، حتی در حالی که بار حفظ جامعه و اقتصاد به صورت دیجیتالی در طول قرنطینه جهانی در برابر ویروس کرونا را به دوش کشیدند.

قربانیان مرکز داده

این بینش در تخمین‌های Data Center Knowledge، بر اساس داده‌هایی که کل ظرفیت توانی را که اپراتورهای شبکه در سال گذشته با مراکز داده قرارداد بسته‌اند، توصیف می‌کند، انجام شد. EirGrid از این اعداد برای توجیه تحریم‌های خود استفاده کرد، اما هرگز داده‌های کاملی را منتشر نکرده است که نشان دهد مراکز داده واقعاً چقدر از انرژی استفاده می‌کنند، و زمانی که Data Center Knowledge از اواخر ژوئن 2022 درخواست داده بود، آماده انتشار این داده‌ها نبود.

CRU برخی از داده ها را همراه با یک فرمان نظارتی که در نوامبر گذشته برای برآوردن درخواست EirGrid برای تحریم مراکز داده صادر کرد، منتشر کرد.

DCK مازاد فوق‌العاده برق مرکز داده را با ترکیب انتشار CRU با بیانیه‌های ناچیز تقاضای برق مرکز داده از سوی EirGrid که در حین لابی‌گری برای تحریم‌ها منتشر شد، تعیین کرد. DCK آن را با یک مطالعه برجسته در مورد مصرف واقعی برق اندازه‌گیری شده مراکز داده، که ماه گذشته توسط اداره مرکزی آمار ایرلند منتشر شد، مقایسه کرد.

اعداد نشان می دهد که بحران انرژی ایرلند ناشی از مراکز داده نیست، بلکه ناشی از سوء مدیریت شبکه برق ایرلند است.

پایداری شبکه برق

موریس مورتل، مدیر کشور ایرلند و رئیس پایداری اتحادیه اروپا در اپراتور جهانی مرکز داده Equinix، گفت که این درست است که مراکز داده تنها حدود 25 درصد از ظرفیت شبکه ای را که دو اپراتور شبکه دولتی ایرلند برای آنها ذخیره کرده اند، استفاده می کنند.

“[EirGrid’s] داستان اولیه از ابتدا نادرست بود و متأسفانه به همین شکل باقی ماند.»

مورتل گفت: مشکل برق ایرلند نه به دلیل مراکز داده، بلکه «فقدان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های شبکه، به ویژه در اطراف دوبلین، و سرمایه‌گذاری عقب‌افتاده در انرژی‌های تجدیدپذیر» ایجاد شد.

مکس آهمان، یک آکادمیک محیط زیست که به دلیل مطالعات مربوط به مصرف انرژی مرکز داده در دانشگاه لوند سوئد شناخته شده است، گفت که تحقیقات خود او به نتایج مشابهی در مورد میزان استفاده از مراکز داده برق اختصاص داده شده رسیده است.

به طور مشابه، باب هانا، مشاور مهندس برق و رئیس شبکه هوشمند ایرلند، گفت: “مراکز داده آن چیزی که برخی از بخش های جامعه می گویند نیستند.” او گفت تلاشی که دولت ایرلند در ماه جاری برای تامین برق اضطراری در زمستان اعلام کرد، ممکن است حتی ضروری نباشد.

اصلاحات انرژی ایرلند مورد نیاز است

ارسالی به مشاوره CRU درباره تحریم‌های پیشنهادی در سال گذشته استدلال می‌کرد که سیستمی که دو اپراتور شبکه دولتی ایرلند، EirGrid و ESB Networks، ظرفیت برق را برای مراکز داده ذخیره می‌کنند، خراب شده است و نیاز به اصلاح دارد، زیرا ظرفیت زیادی را بدون استفاده باقی می‌گذارد و ایجاد می‌کند. تصور یک بحران زمانی که وجود نداشت.

آژانس توسعه صنعتی ایرلند (IDA) در جلسه مشاوره گفت که EirGrid تقاضای مراکز داده را اغراق کرده است زیرا مراکز داده انرژی کمتری نسبت به آنها مصرف می کنند و به این دلیل که دلالان ظرفیتی را که آنها استفاده نمی کنند را افزایش می دهند.

Cloud Infrastructure Ireland که نماینده تامین کنندگان رایانش ابری با مراکز داده بزرگ در ایرلند است، در جلسه مشاوره گفت که مقدار زیادی از ظرفیت انرژی کم استفاده که برای مراکز داده اختصاص داده شده است، شواهد قوی بر نیاز به اصلاح سیستمی است که توسط آن تخصیص داده شده است. این سازمان و دیگر کارشناسان مرکز داده و شبکه برق خواستار اصلاح بازار گسترده‌تر برق نیز شدند، که نیاز به آن با ناکامی کشور در تولید ظرفیت تولید کافی برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون مردم با دیجیتالی شدن و کربن زدایی صنعت و جامعه نشان داده شد. وزارت شرکت، تجارت و اشتغال ایرلند به طور ضمنی اشاره کرد که EirGrid از مراکز داده به عنوان “بزغاله” برای مشکلات خود در تامین برق کشور استفاده می کند.

مایکروسافت از اپراتورهای شبکه خواست برای رزرو ظرفیتی که استفاده نشده است پول بیشتری دریافت کنند. نمایندگان صنعت برق و مراکز داده شهادت دادند که دلالان ظرفیت شبکه ایرلند را با رزرو نیرو برای مراکز داده ای که ممکن است هرگز نسازند، تحت فشار قرار داده اند. اما این رزروها که حداکثر ظرفیت واردات (MIC) نامیده می شود، مبنای استدلال EirGrid بود که مراکز داده آن را با کمبود نیرو مواجه کرده بودند.

دیوید مارتین، سخنگوی EirGrid اصرار داشت که علت اصلی بحران انرژی ایرلند رشد “بی سابقه” مراکز داده است، به ویژه در دوبلین که کمبود برق در آن شدیدتر بود. اما او اعتراف کرد که زمانی که ایرلند در سال گذشته به اتمام برق نزدیک شد – زمانی که باد ناکارآمد باعث کمبود انرژی تجدیدپذیر شد – همچنین از منابع انرژی دیگر نیز کمبود داشت زیرا نیروگاه‌های قدیمی سوخت فسیلی را در تلاشی بسته بود. دستیابی به اهداف ایرلند برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای.

این فقط به خود شبکه مربوط نمی شود، بلکه این است که آیا ما از نظر فیزیکی ژنراتورهای کافی برای تغذیه داریم [data center demand] مارتین گفت.

دیوید مک‌آولی، یک مشاور تحقیقاتی ایرلندی، گفت که EirGrid سرمایه‌گذاری‌های ناموفقی را در زمینه تولید ظرفیت انجام داده است و از قدرت کافی برای تامین رشد صنعت مرکز داده که برای سال‌ها پیش‌بینی شده بود، بی‌نیاز مانده است.

“شبکه در ارائه ظرفیت برای افزایش پیش‌بینی‌شده تقاضا برای مراکز داده شکست خورده است. و اکنون در تمام مطبوعات امسال دیده‌ایم، “اگر این مراکز داده نبودند، این مشکل را نداشتیم”. مک‌آولی گفت.

او گفت، اما EirGrid مجبور شده بود اقداماتی را برای جلوگیری از رزرو بیشتر ظرفیت شبکه توسط مراکز داده انجام دهد زیرا قادر به ارائه آنها نبود.

مشکل برق مرکز داده

تحریم‌های CRU که در نوامبر اعمال شد، نزدیک به 2500 مگاوات درخواست رزرو معوق را که EirGrid و ESB از مراکز داده در سال‌های اخیر دریافت کرده بودند، لغو کرد. این ظرفیت بیش از دو برابر ظرفیتی بود که قبلاً برای مراکز داده موجود در نظر گرفته بودند. EirGrid استدلال کرد که این باعث می شود ظرفیت مرکز داده رزرو شده معادل مصرف برق کل کشور باشد. نگفت که چه مقدار از ظرفیت درخواستی معمولاً حدس و گمان بوده است و نه اینکه تا به حال چقدر از ظرفیت درخواستی محقق شده است. اما اظهارات خود در مورد مدیریت برق مرکز داده ادعا می کند که ممکن است 10 سال طول بکشد تا مراکز داده شروع به استفاده از افزایش 1000 مگاواتی در ذخیره ظرفیت خود کنند، زیرا آنها اغلب زیرساخت های محاسباتی خود را به تدریج ایجاد می کنند.

EirGrid در مشاوره سال 2020 خود در مورد اتصالات شبکه مرکز داده گفت که MIC مرکز داده مشکلی برای بازار برق نیست، زیرا “شکاف قابل توجهی” بین برق استفاده شده توسط مراکز داده و MIC که برای آنها رزرو کرده بود وجود دارد. EirGrid گزارش داده است که تمام صنایع بزرگ ایرلند تنها حدود 30 درصد از ظرفیت برق ذخیره شده برای آن را استفاده می کنند. در صورت درخواست، آماده انتشار داده ها بر اساس بخش نبود.

جان بوث، رئیس کمیته انستیتو استاندارد بریتانیا در طراحی مرکز داده و مشاوری با دیدگاه قوی در مورد نیاز به مراکز داده کارآمدتر در مصرف انرژی، گفت: “EirGrid کمی غیرصادقانه عمل می کند. سعی می کند تقصیر را به گردن دیگری بیاندازد.” .

او گفت که بازار انرژی باید اصلاح شود تا مراکز داده ظرفیت استفاده نشده را آزاد کنند.

بوث گفت: “واقعیت واضح این است که زیرساخت کافی برای پشتیبانی از توان ذخیره پیش بینی شده در مکان هایی که می خواهند مراکز داده بسازند وجود ندارد. در نهایت مشکل همین است. ایرلند توان کافی برای پوشش تقاضای فعلی خود را تولید نمی کند.”

آدریان بولتون، رئیس انرژی توزیع‌شده در تامین‌کننده انرژی‌های تجدیدپذیر SSE، گفت که معتقد است EirGrid تقاضای مرکز داده را بیش از حد برآورد کرده است و ظرفیت تامین شبکه را دست‌کم برآورد کرده است، و این موضوع تحریم‌ها علیه مخالفان سیاسی سایر ادارات و سازمان‌های دولتی را تقویت می‌کند. او گفت که ایرلند کمبود نیرو داشت زیرا EirGrid به تعهدات خود برای ایجاد ظرفیت تولید کافی عمل نکرده بود.

معضل ایرلند با مراکز داده

نمایندگان صنعت برق و مرکز داده هشدار داده‌اند که با ممنوع کردن مراکز داده جدیدی که نیروگاه‌های خود را در محل خود نمی‌سازند، مراکز داده را مجبور به ساخت نیروگاه‌های گازی می‌کند و در ایرلند و بقیه، وابستگی بیشتری به سوخت‌های فسیلی ایجاد می‌کند. جهان در تلاش بود تا استفاده از آنها را کاهش دهد تا فاجعه زیست محیطی گرمایش جهانی را کاهش دهد. ایرلند همچنین در حال برنامه ریزی برای جایگزینی سیستم های گاز فسیلی با هیدروژن سبز تولید شده توسط توسعه برنامه ریزی شده باد فراساحلی است.

مارتین مورفی، رئیس بانک اولستر و Echelon Datacentres، شرکتی که در حال ساخت ژنراتورهای تجدیدپذیر برای ترکیب هیدروژن با سوخت‌های فسیلی برای مراکز داده با سوخت گاز در دوبلین است، گفت: «بحث بر سر اینکه چه کسی از چه چیزی و چقدر استفاده می‌کند، اکنون وارد عصر جدیدی شده است، بخش مرکز داده خودکفا در انرژی.” Echelon گاز فسیلی را به عنوان یک راه حل میان مدت برای کاهش فشار از شبکه و کاهش تولید برق از سوخت های فسیلی در حالی که ایرلند ظرفیت تجدیدپذیر خود را ایجاد می کند، تبلیغ می کند.

یادداشت اصلاحی در 30 ژوئن 2022: شکل قبلی این داستان با عنوانی ظاهر شد که به اشتباه بیان می‌کرد که وقتی رقم صحیح سه چهارم بود، دو سوم توان است. ما از خطا متاسفیم.