سه راه برای مقابله با یک بحران در آینده

در رقابت برای کسب مزیت رقابتی، وسواس نسبت به نوآوری تکنولوژیک وجود دارد. در حالی که مقالات روزنامه‌ها بر آخرین مدل‌های هوش مصنوعی مولد تثبیت می‌شوند، سیستم‌های محاسباتی مرکزی با دهه‌ها قدمت، توجه کمی را به خود جلب می‌کنند. با این حال، این اسب‌های کار دیجیتالی از دهه 1960 عملیات حیاتی را برای کسب‌وکارهای جهانی انجام داده‌اند و امروز نیز به انجام آن ادامه می‌دهند. فقط یک مشکل وجود دارد: همین شرکت ها جذب استعدادهای مورد نیاز برای مدیریت چنین سیستم هایی را به طور فزاینده ای دشوار می یابند. این می تواند باعث دردسر پیش رو باشد.

برای متوقف کردن جریان چالش مهارت از تبدیل شدن به یک بحران تمام عیار، سازمان ها باید نسل جدیدی از کارگران پردازنده مرکزی را پرورش دهند. خوشبختانه امروزه فناوری وجود دارد تا هم به آنها کمک کند شکاف های مهارتی خود را ببندند و هم حجم کاری خود را کاهش دهند.

Mainframe هنوز هم مهم است

برخلاف تصور رایج، فناوری مین فریم امروزه به همان اندازه مهم است که در حدود 60 سال پیش نشان دهنده لبه برش نوآوری فناوری اطلاعات بود. با توجه به IBM، که پیشگام آهن بزرگ بود، کسب و کارها همچنان به آن تکیه می کنند مین فریم ها برای پردازش تراکنش های بزرگ (در هزاران در ثانیه)، مدیریت ترابایت اطلاعات در پایگاه های داده، و مدیریت ارتباطات با پهنای باند بزرگ، از جمله موارد دیگر.

از همین رو برآورد شده است 44 بانک از 50 بانک برتر جهان و 67 شرکت فورچون 100 هنوز از مین فریم استفاده می کنند. آنها به قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و سرویس دهی مداوم این فناوری و همچنین مزایای امنیت و مقیاس پذیری آن اهمیت می دهند. همچنین فرصت‌هایی برای استفاده از قدرت پردازنده مرکزی در پروژه‌های نوظهور هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی وجود دارد.

مربوط:کشف رازهای جذب استعدادهای برتر مرکز داده

بحران مهارت های اصلی

با این حال، هم عملیات‌های موجود و هم رشد کسب‌وکار مبتنی بر پردازنده مرکزی به دلیل کمبود مهارت‌های فزاینده در خطر هستند. تا سال 2020، دیلویت و فارستر تحقیقات منتشر شده هشدار می دهد که “کسب منابع و مهارت های مناسب برای انجام کار” چالش شماره یک 79٪ از رهبران فناوری اطلاعات و تجارت است. در هر صورت، چالش امروز حادتر است.

برای کمک به رفع آن، IBM این کار را کرده است یک عدد رونمایی کرد استراتژی‌های اخیر، از جمله شورای مهارت‌های اصلی جدید با محورهای تمرکز از جمله آگاهی شغلی، چارچوب‌های شایستگی، مسیرهای یادگیری و توسعه حرفه‌ای. همچنین یک IBM Z Mainframe Skills Depot با مسیرهای آموزشی پردازنده مرکزی متمرکز بر نقش‌هایی مانند مدیر سیستم مرکزی، توسعه‌دهنده برنامه‌های اصلی و معمار مدرن‌سازی راه‌اندازی کرد.

با این حال، قابل بحث است که آیا چنین ابتکاراتی کافی خواهد بود یا خیر. تحقیقات Futurum ادعا می کند که 91 درصد از سازمان ها در حال برنامه ریزی برای استخدام هستند برای موقعیت های مین فریم جدید در 1-2 سال آینده.

مهارت های برنامه نویسی COBOL که برای توسعه پردازنده مرکزی ضروری است، اما فارغ التحصیلان به طور فزاینده ای از آن اجتناب می کنند، به ویژه مورد تقاضای بالایی قرار دارند. سایر موارد شامل مهارت‌های برنامه‌نویسی اسمبلر و سیستم‌ها می‌شود – که دومی برای مدیریت و نگهداری سیستم‌های عامل اصلی و نرم‌افزارهای مرتبط، با تنظیم عملکرد، ارتقاء سیستم و عیب‌یابی مهم است.

مدیریت پایگاه داده نیز مورد تقاضا است – یعنی دانش عمیق مدیریت پایگاه داده، بهینه سازی و امنیت برای پایگاه های داده مرکزی مانند DB2 و IMS. حتی اگر سازمان‌ها با تجربه پردازنده مرکزی استعداد پیدا کنند، تعدد نقش‌ها و سیستم‌ها می‌تواند یافتن افراد با مهارت‌های دقیق مورد نیاز را دشوار کند.

یک رویکرد جدید

خبر خوب این است که فناوری نوظهور می تواند به پر کردن بسیاری از این شکاف های مهارتی کمک کند. در نظر گرفتن هوش مصنوعی مولد، که به افزایش بهره وری و ارتقای مهارت کارگران در نقش های متنوع مانند SecOps و خدمات مشتری کمک می کند. همچنین می‌تواند در اینجا نقش داشته باشد، با عمل به عنوان دستیار کدنویسی برای کاهش شکاف مهارت‌های COBOL.

همچنین قدرتمند اما آسان برای استفاده وجود دارد قابلیت مشاهده ابزارهای موجود در بازار که برای کمک به مدیران مین فریم طراحی شده اند تا رفتار سیستم و استفاده از منابع را نظارت، تجزیه و تحلیل و تجسم کنند. آن‌ها بینش ارزشمندی را از داده‌های مدیریت سیستم‌های فناوری اطلاعات استخراج می‌کنند تا عملکرد را بهبود بخشند، تخصیص منابع را ساده‌سازی کنند و کارایی هزینه را افزایش دهند – و همچنین برنامه‌ریزی منابع بلندمدت و کنترل هزینه را افزایش دهند.

بسیاری از چنین ابزارهایی با در نظر گرفتن قابلیت استفاده طراحی شده اند و این می تواند به حداقل رساندن نیاز سازمان ها به استخدام یا آموزش تکنسین های متخصص کمک کند. خریداران فناوری اطلاعات باید پلتفرم هایی را جستجو کنند که عملکرد سلف سرویس از جمله توانایی توسعه داشبوردهای شخصی سازی شده را ارائه می دهند. و آنهایی که می‌توانند از طریق برنامه‌های کاربردی وب مدرن و با استفاده آسان، برخلاف کنترل‌های بسیار پیچیده و قدیمی، کار کنند. مدیریت و نظارت بر عملیات مین‌فریم و حتی تبدیل داده‌های مین‌فریم به داده‌های باز از یک صفحه شیشه‌ای – تنها با چند کلیک – باید امکان‌پذیر باشد.

مورد دوم برای کمک به ادغام فناوری مین فریم در زیرساخت مدرن فناوری اطلاعات کلیدی است. چرا این مهم است؟ زیرا به این معنی است که سازمان‌ها می‌توانند حجم کاری خود را در جایی که منطقی‌تر است اجرا کنند – بهینه‌سازی استفاده از منابع فنی و انسانی. بنابراین، پردازش‌های سنگین را می‌توان در پردازنده مرکزی انجام داد، در حالی که تجزیه و تحلیل‌ها به فضای ابری منتقل می‌شوند.

و با انجام این کار، آنها می‌توانند بار روی تیم‌های فریم بزرگ بالقوه کشیده را کاهش دهند و کارشناسان غیر فنی را قادر می‌سازند تا به راحتی ابزارها را پیکربندی و سفارشی کنند.

به دنبال نسل بعدی

از آنجایی که چنین ابزارهایی در تعداد بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند، امیدواریم که مین فریم برای گروه بعدی فارغ التحصیلان فناوری اطلاعات که وارد نیروی کار می شوند جذاب تر شود. اما مدیران استخدام نیز باید نقش خود را ایفا کنند – با حصول اطمینان از آگاهی این افراد از فرصت‌های فراوانی که در فضای اصلی وجود دارد.

در یک بازار شغلی رقابتی، بسیاری از فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر شانس کار در یک شرکت Fortune 500 یا یکپارچه ساز بزرگ فناوری اطلاعات، در عملیات حیاتی جهانی را دارند. زمان شروع سفر آنها فرا رسیده است.

Jacky Hofbauer رئیس و CSO شرکت نرم افزاری Zetaly است که به شرکت های بزرگ کمک می کند تا عملکرد مین فریم های خود را بهتر مشاهده، مدیریت و بهینه کنند. جکی با بیش از 30 سال تجربه کاری، یک رهبر پرشور و پیشرو در زمینه توسعه نرم افزار رایانه مرکزی و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است.


Source link