سردبیر DCK بزرگترین سردرد سال 2024 را پیش بینی کرد | دانش مرکز داده

شکی در این نیست، سال 2023 یک سال جنجالی در صنعت مرکز داده بود. خیلی وقت‌ها پیش نمی‌آید که دوستان و خانواده‌های غیرمتخصص من وقتی درباره‌ی اخبار جالب مرکز داده صحبت می‌کنم، واقعاً بدانند درباره چه چیزی صحبت می‌کنم، اما امسال، زمانی که پیشرفت‌های هوش مصنوعی و فناوری به رسانه‌های اصلی راه یافتند، زمینه‌ای داشتند.

تا کنون، Data Center Knowledge بیش از 1400 مقاله در سال 2023 منتشر کرده است – و همانطور که به اخبار و روندهای مرکز داده ما نگاه می کنم، چند موضوع بزرگ به چشم می خورد. من سه مورد برتر را همراه با افکاری برای سال آینده انتخاب کرده ام. اینها مهمترین روندهایی هستند که هنگام برنامه ریزی اولین قدم های خود در سال 2024 باید در نظر بگیرید.

اخلاق و حکمرانی هوش مصنوعی

هیچ داستانی در سال 2023 تأثیری بزرگتر از هوش مصنوعی مولد بر صنعت مرکز داده نداشت. مراکز داده گوگل، آمازون، متا و مایکروسافت به‌دلیل نیاز شدید به محاسبات بیشتر در حالی که سیستم تمام آن الگوریتم‌ها را برش می‌دهد، به طور قابل توجهی ارتقا یافته‌اند تا با فشار روزافزون برای ظرفیت عملیاتی بیشتر سازگار شوند. در حال حاضر 20 درصد از ظرفیت مرکز داده جهانی برای هوش مصنوعی استفاده می شود و این فناوری کاملاً سیری ناپذیر است. تمام این هیاهوهای هوش مصنوعی از توجه C-suites دور نمانده است، با تقاضای تجاری بیشتر برای هوش مصنوعی در سال 2024، متخصصان مراکز داده باید به ابزارهای هوش مصنوعی که از سمت چپ و راست از مراکز سود می‌آیند پاسخ دهند. یک مدل هوش مصنوعی می‌تواند هزاران کیلووات ساعت را پشت سر بگذارد و با توجه به اینکه اکثر مراکز داده در حال حاضر نزدیک به اوج کار می‌کنند، اختلال اینجاست.

با این اوصاف، این صنعت همیشه یک مشکل انگیزشی در هسته خود داشته است – ما قبل از اینکه به ذهنمان خطور کند که بپرسیم آیا ما نوآوری های فناوری جدید را انجام می دهیم. باید. تا اکتبر 2023 طول کشید تا اینکه حتی کاخ سفید بیانیه اخلاق هوش مصنوعی را اعلام کرد. و همه ما می‌دانیم که یادگیری ماشینی و مهارت‌های زبانی از روی برخی داده‌های مشکوک آموزش داده می‌شوند (مخصوصاً یک هفته پیش که مشخص شد مجموعه داده‌های LAION5-B حاوی تصاویر بسیار ناراحت‌کننده است).

در نهایت، کسب‌وکارها و نه مصرف‌کنندگان در تلاش برای پیشبرد و/یا کاهش هزینه‌ها (معروف به کارکنان) روند هوش مصنوعی را پیش می‌برند. در حالی که در راه است، در سال 2024 نخواهد بود. و بزرگترین نگرانی اپراتورهای مراکز داده در سال 2024 نه تنها ظرفیت، بلکه محافظت از دروازه – احتمالاً دروازه واقعی مرکز داده – در برابر بازیگران بدی است که از هوش مصنوعی استفاده می کنند. برای ابزارهای شرورانه و جمع آوری داده ها.

پایداری مرکز داده دیگر چیز خوبی نیست – این سهام جدول است

به گفته کوشمن ویکفیلد، در سال 2023، مراکز داده 7.4 گیگاوات برق مصرف کردند. این افزایش 50 درصدی (!!!) نسبت به 4.9 گیگاوات سال 2022 است که به مراکز داده نسبت داده شده است. درک این موضوع برای اکثر مردم دشوار است، اما این معادل برق رسانی به 6.5 میلیون خانه متوسط ​​آمریکایی است. اشتها برای قدرت همراه با گسترش چشم انداز مرکز داده و با افزایش هزینه برق افزایش می یابد، یافتن راه های ارزان تر برای روشن نگه داشتن چراغ ها یکی از وظایف رهبری مرکز داده یا مقصر کمبود برق در آینده است.

اما پایداری فقط واژه‌ای برای واکنش‌های مربوط به مسئولیت‌پذیری زیست‌محیطی و تغییرات آب و هوایی نیست، بلکه از ابتدا به پایداری کسب‌وکار نیز مربوط می‌شود. بین تصمیم‌های ساختمان هوشمند، مکان‌های سایت تا زنجیره تامین و جذب استعدادها، شیوه‌های تجاری پایدار باید از هر جنبه‌ای از مرکز داده پر شود. داشتن سقف سفید و لامپ‌های LED کافی نیست (این کار را قبلا انجام داده‌اید، درست است؟) و پرداخت اعتبار کربن برای خوشحال کردن تیم‌های فروش و بازاریابی – با مراکز داده مسئول 4٪ از کل مصرف انرژی و افزایش مصرف انرژی. نگرانی در مورد تامین آب در شهرداری‌ها در زمانی که بسیاری از صنعت به سمت خنک‌کننده مایع روی آورده‌اند، همه چیز در شرف واقعی شدن – و سریع است. رهبران صنعت که به طور کامل متعهد به شیوه های تجاری پایدار هستند ممکن است در ابتدا توسط C-suite به چالش کشیده شوند، اما این نوع از تغییرات پارادایم در حال حاضر باعث می شود که آنها در سال های آینده از رقبا پیشی بگیرند. اما آنها باید اکنون این سرمایه گذاری ها را انجام دهند تا در این بازی طولانی پیروز شوند.

اپراتورهای مرکز داده در حال حاضر سوزش ناشی از افزایش موارد استفاده از هوش مصنوعی را که توسط کسب و کار به کار گرفته شده است، احساس می کنند و در چرخه ای از ارتقاء بی پایان و کاهش پیچیدگی های عملیاتی گیر کرده اند. با دو برابر شدن توان محاسباتی هر دو تا چهار ماه یکبار، کاری که آنها امروز انجام می دهند تا اواسط سال پایدار نخواهد بود. مراکز داده به شدت از ملکه سرخ پیروی می کنند آلیس در سرزمین عجایب او گفت: “اینجا، می بینید، تمام دوندگی لازم است تا در همان مکان بمانید. اگر می‌خواهید به جای دیگری برسید، باید حداقل دو برابر سریع‌تر از آن بدوید.» هر چه سریعتر بسوزید، سریعتر باید بسوزید. به همین دلیل است که وجه تمایز اصلی، تمرکز واضح بر روی شیوه‌های تجاری پایدار خواهد بود – هم از نظر مصرف انرژی و هم از نظر مصرف آب، اما همچنین اطمینان از اینکه ما فرسوده نمی‌شویم.

مقررات/NIMBYism عقب نشینی

اپراتورهای مراکز داده مدت‌هاست که تحت مزاحمت خوشایند ناشناس بودن ساکنین کار می‌کنند — اکثر مردم نمی‌دانستند مراکز داده چیست و به آنها گفته شده است که آنها «نوعی چیز رایانه‌ای» از سوی دولت‌های محلی هستند که امیدوارند موج سوم بعدی شوند. سیلیکون ولی. ما قبلاً این را در ویرجینیا دیده‌ایم، و FoxConn طعم بسیار بدی را در دهان مردم نسبت به تبخیر فشارهای فناوری پس از عبور از سطح شهرستان ایجاد کرده است. بیل کلیمان خودمان امسال در بازدید از محل با معترضان روبرو شد.

در حالی که عموم مردم ممکن است محتوای پخش و سرعت اینترنت فوق‌العاده خود را دوست داشته باشند، وقتی با زندگی در خیابان از دیوار مزرعه‌های سرور مواجه می‌شوند، ترجیح نمی‌دهند. اشتهای شهرداری برای پایه مالیاتی به دلیل نگرانی‌های مربوط به سر و صدای مسکونی، تأثیرات زیست‌محیطی بر آب، حفاظت از زمین، میراث و مصرف انرژی کاهش می‌یابد، نه اینکه قانون‌گذاران حقوق سیاسی خود را به آتش بکشند. غول های مرکز داده مانند گوگل و متا به دلیل فشارهای محلی در هجده ماه گذشته نیاز به عقب نشینی از ساخت های جدید داشته اند. انتظار موج سونامی NIMBYism در سال 2024 و پس از آن را داشته باشید، با انتخاب سایت جدید که در سال های آینده بسیار پرموتر خواهد شد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور