ساخت مراکز داده برای عصر هوش مصنوعی

چشم انداز مرکز داده با سرعت غیر قابل تصوری در حال تکرار است. تنها در عرض چند سال، ما از محل به محل تکامل یافته ایم ابرو اکنون به جهانی تبدیل شده توسط هوش مصنوعی. این تحول چالش جدیدی را برای صنعت مرکز داده به ارمغان می‌آورد: چگونگی پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برای هوش مصنوعی با مراکز داده با چگالی بالا، آینده نگر و آماده برای هوش مصنوعی.

تحقیقات بازار پل داده پیش‌بینی می‌کند که هزینه‌های بازار زیرساخت‌های هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۹ به ۴۲۲.۵ میلیارد دلار با نرخ رشد سالانه ۴۴ درصدی برسد. اما برای اینکه این رشد واقعی و پایدار باشد، به مراکز داده نیاز دارد تا به پیشرفت آن کمک کنند.

اکنون به دلیل فرصت بازار در حال رشد در کنار تحولات تکنولوژیکی، لحظه ای محوری برای صنعت است. با این حال، نیاز به تعادل بین نوآوری جسورانه و مترقی با آگاهی از این امر وجود دارد که این زمینه دائما در حال تغییر است. انطباق‌های امروزی ممکن است با فناوری فردا مناسب نباشد. نام بازی چابکی در طراحی همراه با ارزش و پایداری بلند مدت خواهد بود.

بگذارید چیپس ها سقوط کنند… اما کجا؟

همانطور که توسط نتایج پرفروش انویدیا و سیگنال چشم انداز در ماه گذشته نشان داده شد، رشد در بازار تراشه های پیشرفته تنها در مسیر صعودی قرار دارد و پیش بینی می شود بازار AI-GPU به طور متوسط ​​رشد کند. 73 درصد سالانه تا سال 2027 به 400 میلیارد دلار برسد.

مربوط:AFCOM: AI Boom Fueling ساخت مرکز داده، نوآوری طراحی

با این حال، افزایش تقاضا به این معنی است که مراکز داده بیشتری برای اسکان آنها مورد نیاز است – با حجم کاری مولد هوش مصنوعی که پیش‌بینی می‌شود باعث تحریک آنها شود. سه برابر شدن مرکز داده ابرمقیاس ظرفیت در شش سال آینده این یک مشکل ایجاد می کند.

مراکز داده برای هوش مصنوعی آماده نیستند

در حال حاضر، هم در دسترس بودن مرکز داده و هم طرح مقیاس تقاضا را برآورده نمی کند.

با وجود افزایش ساخت مرکز داده در آمریکای شمالی 19.2 درصد نسبت به سال قبل، جای خالی نزدیک به رکورد 3.3% باقی مانده است. در همین حال، ساویل تخمین می زند که اگر بخواهد تقاضای افزایش یافته پیش بینی شده در اروپا را برآورده کند، خط لوله مراکز داده تا سال 2025 باید بیش از دو برابر شود.

هایپراسکیلرهای سنتی کوتاه آمده اند و آماده نیستند. به طور معمول، آنها برای کاهش هزینه های بالا و زمان صرف شده برای استقرار، بر رویکرد تحویل “در زمان” مبتنی بر تقاضای پیش بینی شده تکیه کرده اند. اما با سرعت تغییر هوش مصنوعی، این دیگر مدل مناسبی نیست.

علاوه بر این، معماری و طراحی بسیاری از مراکز داده سنتی برای هدف مناسب نیست، به خصوص که فیزیک چیپس مدام در حال تغییر هستند به عنوان مثال، فناوری خنک کننده مایع پیشرفته در حال حاضر برای تحمل گرمای تولید شده توسط مقدار قابل توجهی از قدرت محاسباتی تراشه هوش مصنوعی ضروری است. بر اساس گروه دل اورو، درآمد بازار خنک کننده مایع تا سال 2027 به 2 میلیارد دلار خواهد رسید.

مربوط:چرا مراکز داده به اتصال 5G داخلی نیاز دارند؟

در عین حال، طرح ها باید با مقررات جدید در مورد مصرف انرژی و پایداری – برای مثال، الزامات گزارش‌دهی تحت دستورالعمل گزارش‌دهی پایداری شرکتی (CSRD) به اندازه‌گیری‌های ظریفی نیاز دارد که نه حوزه استفاده از منابع و تجهیزات فناوری اطلاعات را پوشش می‌دهد. تغییر مداوم مانع از پیشرفت بدون انعطاف در طراحی می شود.

متعادل کردن چابکی طراحی با ارزش بلند مدت

در حالی که نیاز آشکار به مراکز داده بیشتر وجود دارد، جدول زمانی توسعه ساخت مراکز داده جدید و مدرن که این فناوری‌ها و سازگاری‌های قانونی را در بر می‌گیرد در حال حاضر بین سه تا پنج سال (در برخی موارد بیشتر). و نه فقط این، سرعت سریعی که در آن فناوری در حال تکامل است به این معنی است که سازندگان احتمالاً با نیاز به تجدید نظر در استراتژی و نوآوری در اواسط ساخت برای تطبیق با پیشرفت‌های بیشتر مواجه خواهند شد.

برای مثال چگالی را در نظر بگیرید. چگالی بالا به معنای چیزی کاملاً متفاوت در حال حاضر با 10 سال پیش است. قبلاً چگالی بالا 10-15 کیلووات بود – اکنون 50 کیلووات است. در پنج سال ما می توانیم به 550 کیلووات برسیم. در این زمینه، یک مرکز داده که برای سه سال برنامه ریزی شده است، ممکن است تا زمانی که اولین آجر گذاشته شود، منسوخ شود، اگر چابک باقی نماند.

آینده برای مراکز داده چیست؟

این یک لحظه مهم برای صنعت ما است و آنچه امروز ساخته می شود می تواند بر آنچه فردا ممکن است تأثیر بگذارد. ما قبلاً انطباق‌های موفقیت‌آمیزی داشته‌ایم، اما با توجه به سرعت کنونی تکامل، ساخت‌های آینده باید بتوانند به‌روزرسانی‌ها را در خود جای دهند تا اطمینان حاصل شود که برای هدف مناسب هستند.

ایجاد تعادل بین برآورده کردن تقاضا، رعایت مقررات و طراحی برای سازگاری و دوام برای پیشروی بسیار مهم است. ممکن است شاهد افزایش مراکز داده کوچک‌تر و هم‌محلی باشیم که انعطاف‌پذیری، تأخیر کمتر و صرفه‌جویی در هزینه را ارائه می‌دهند. در همان زمان، بازیکنان متوسط ​​می‌توانند با چشم‌انداز درست برای ساختن چیزی مناسب برای وجود در چرخه‌های تبلیغاتی بعدی، به هیپراسکیلر تبدیل شوند.

مراکز داده که با پیشرفت‌های هوش مصنوعی هدایت می‌شوند، در نقطه عطفی قرار دارند و آینده آن‌ها به فناوری و زیرساخت در حال تکامل بستگی دارد. برای موفقیت، صنعت ما باید آینده نگر و چابک باشد.

کوری نیدلز مدیر عامل Ardent Data Centers، بخش زیرساخت مرکز داده در North Data Group است.


Source link