زنجیره تامین کثیف شرکت بزرگ فناوری، وعده های آب و هوایی را از HQ کاهش می دهد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت Amazon.com، شرکت مایکروسافت و شرکت آلفابت متعهد شده اند که عملیات خود را با برق 100٪ پاک اجرا کنند. اما تامین‌کنندگان آن‌ها – شرکت‌های کمتر شناخته شده‌ای که اجزای کلیدی محصولات پرطرفدار مانند تلفن‌های همراه کیندل، ایکس‌باکس یا پیکسل را می‌سازند – عمیقاً به سوخت‌های فسیلی وابسته هستند.

داده‌های گزارش صلح سبز منتشر شده در روز جمعه نشان می‌دهد که ۱۲ تا از ۱۴ تامین‌کننده برتر به‌طور متوسط ​​۵.۴ درصد انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر دریافت می‌کنند یا فاش نمی‌کنند. این سازمان گفت: مشتریان عمده آنها، از جمله HP Inc.، Dell Technologies Inc.، Lenovo Group، Sony Group Corp.، LG Electronics Inc. و Samsung Electronics Co. مقصر هستند، این سازمان گفت: از 10 برند لوازم الکترونیکی مصرفی، تنها یکی – Apple Inc. – استراتژی انتشار گازهای گلخانه ای را طراحی کرده است که تامین کنندگان خود را ملزم می کند تا سال 2030 به 100٪ انرژی تجدیدپذیر دست یابند.

محققان Greenpeace نتیجه گرفتند که برندهای بزرگ لوازم الکترونیکی مصرفی “مشوق یا حمایت کافی برای کربن زدایی برای تامین کنندگان خود ارائه نکرده اند.” آنها “در تعیین اهداف معنی دار انرژی تجدیدپذیر در جایی که واقعا مهم است – در زنجیره تامین خود شکست خورده اند.”

گوگل، سونی و دل از اظهار نظر خودداری کردند، در حالی که نمایندگان مایکروسافت، اچ پی، لنوو و ال‌جی به درخواست‌های ایمیلی بلومبرگ برای اظهار نظر پاسخ ندادند. آمازون گفت که قصد دارد تا سال 2025 فعالیت های خود را با 100 درصد انرژی های تجدیدپذیر تامین کند و انتشار کربن خود را تا سال 2040 به صفر برساند. سامسونگ اعلام کرد که متعهد است تا سال 2050 به انتشار خالص صفر برسد.

در قلب زنجیره تامین آنها غول‌های تراشه‌های آسیایی مانند تایوان Semiconductor Manufacturing Co. و SK Hynix Inc. قرار دارند که می‌توانند به اندازه کل کشورها برای تولید تراشه‌های منطقی و حافظه پیشرفته که اکنون تقریباً در همه چیز استفاده می‌شوند، قدرت تولید کنند. در حالی که محصولات آنها ضروری است، آنها از سوخت های فسیلی برای تولید بیشتر نیروی خود استفاده می کنند. در سال 2021، TSMC و Hynix نرخ استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را به ترتیب تنها 9 و 4 درصد گزارش کردند.

بلومبرگانتشار زنجیره تامین

سایر تامین کنندگان شامل تولیدکنندگان صفحه نمایش مانند Japan Display Inc. و LG Display Co.، بزرگترین تولیدکننده الکترونیک قراردادی در جهان، Hon Hai Precision Industry، و Pegatron Corp. که مادربرد، سیستم های بی سیم و کنسول های بازی تولید می کند.

صلح سبز گفت که 10 شرکت فناوری و 14 تامین کننده مورد مطالعه در سال گذشته بیش از 170000 گیگاوات ساعت برق مصرف کرده اند که برابر با مصرف سالانه برق آرژانتین است. انتظار می‌رود تا سال 2030، انرژی مورد استفاده در بخش فناوری جهانی 60 درصد نسبت به سال 2020 افزایش یابد.

TSMC تایوان به اندازه جمعیت 21 میلیونی سریلانکا برق مصرف می کند و انتظار می رود تا سال 2025 12.5 درصد از برق مصرفی سالانه جزیره را مصرف کند. بیش از نیمی از انرژی تایوان از زغال سنگ و سوخت های فسیلی تولید می شود. در کره جنوبی، خانه یکی دیگر از تامین کنندگان تراشه مهم، SK Hynix، داستان مشابه است. کارخانه های تولید تراشه این شرکت برقی معادل 1.6 میلیون خانوار کره جنوبی مصرف می کنند و بیش از 60 درصد انرژی این کشور از سوختن زغال سنگ و گاز طبیعی تامین می شود.

اپل در بیانیه ای اعلام کرد که اپل از تامین کنندگان خود می خواهد تا به انتشار گازهای گلخانه ای خود رسیدگی کنند. شرکت مستقر در کوپرتینو در کالیفرنیا “کار شرکای تولیدی اصلی خود را برای کربن زدایی فعالیت های مرتبط با اپل – از جمله استفاده از برق 100٪ تجدید پذیر – ارزیابی خواهد کرد و پیشرفت سالانه را دنبال خواهد کرد.” TSMC تنها تولیدکننده پردازنده‌های سیلیکونی اپل است که در آیفون‌ها، آی‌پدها و مک‌ها عرضه می‌شوند، در حالی که Hynix یک تامین‌کننده کلیدی حافظه برای دستگاه‌های مشابه است.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور