روندهای پایداری مرکز داده در شکل دادن به صنعت در سال 2024 | دانش مرکز داده

سرمایه‌گذاری‌ها در پایداری مراکز داده آنقدر جذابیت پیدا کرده‌اند که ممکن است دیگر شبیه یک روند نباشند. برای سال‌ها، پایدارتر کردن مراکز داده نه تنها به این دلیل که به اهداف ESG کمک می‌کند، بلکه به این دلیل که بهبود پایداری با هزینه کمتر انرژی و قابلیت اطمینان بهبود یافته مرکز داده همراه است، یک اولویت بوده است.

با این حال، با ورود به سال جدید، اپراتورهای مرکز داده همچنان به آزمایش راه‌های جدید برای افزایش پایداری ادامه می‌دهند. در اینجا خلاصه ای از روندهای پایداری مرکز داده در سال 2024 و پس از آن مشاهده می شود:

1. دوری از انحراف کربن

برای سال‌ها، ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه تلاش برای کاهش ردپای کربن مراکز داده، خرید جبران‌های کربنی بود. جبران کربن به کسب و کارها این امکان را می دهد که کربنی را که از طریق فعالیت های خود ساطع می کنند با تأمین مالی طرح های سبز در جاهای دیگر جبران کنند.

جبران کربن برای مدت طولانی در توانایی شرکت های بزرگ فناوری برای ادعای وضعیت کربن خنثی بوده است. با این حال، روش جبران کربن به طور فزاینده ای با انتقاداتی مواجه است. مخالفان آن اشاره می‌کنند که جبران‌ها همیشه آنطور که خریدارانشان ادعا می‌کنند تاثیر مثبتی ندارند. به‌علاوه، وقتی صحبت از پایداری به میان می‌آید، به شرکت‌های با جیب عمیق «راهی آسان» می‌دهند که برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر که زیرساخت‌هایشان ممکن است در واقع پایدارتر باشد، در دسترس نیست، اما مجموع انتشار کربن آن‌ها بیشتر است، زیرا نمی‌توانند هزینه‌های جبرانی را بخرند. به عنوان وسیله ای برای رسیدن به بی طرفی کربن.

در سال 2024، انتظار می رود که بررسی های فزاینده ای در مورد جبران کربن و افزایش فشار بر اپراتورهای مرکز داده برای دور شدن از این عمل انجام شود.

2. سرمایه گذاری در زیرساخت هوش مصنوعی سبز

امروزه با توجه به علاقه گسترده به آموزش و به کارگیری مدل های هوش مصنوعی، پشتیبانی از حجم کاری هوش مصنوعی برای بسیاری از مراکز داده اولویت دارد. با این حال، از آنجایی که آموزش هوش مصنوعی یک فرآیند محاسباتی ویژه است، می‌تواند تلاش‌ها برای بهبود پایداری مرکز داده را مختل کند.

به همین دلیل، احتمالاً در سال آینده شاهد سرمایه گذاری بیشتری در به اصطلاح “زیرساخت هوش مصنوعی سبز” در مراکز داده خواهیم بود. به عنوان مثال، مراکز داده بیشتری ممکن است به خانه پردازنده های سفارشی تبدیل شوند که برای کاهش انرژی مصرف شده توسط بار کاری هوش مصنوعی طراحی شده اند.

استراتژی‌هایی مانند این برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند هوش مصنوعی را در آغوش بگیرند بدون اینکه اجازه دهند به یک فاجعه آب و هوایی همتراز با بیت‌کوین تبدیل شود، ضروری است.

3. افزایش تمرکز بر بهره وری آب

برای سال‌ها، بهره‌وری انرژی و استفاده از منابع انرژی پاک در مرکز گفتگوها در مورد پایداری در صنعت مرکز داده بود. اپراتورهای مرکز داده کمتر بر روی مقدار آبی که تاسیساتشان مصرف می‌کنند تمرکز کردند.

با افزایش نگرانی‌ها در مورد محدودیت‌های منابع آب، این احتمالاً تغییر می‌کند. بهره وری انرژی و منبع یابی نیز مطمئناً مهم باقی خواهد ماند، اما احتمالاً شاهد خواهیم بود که اپراتورهای مراکز داده بیشتری راه هایی برای کاهش مصرف آب یا استفاده مجدد از آب به طور کارآمدتر بیابند.

4. گزارش و افشای معیارهای پایداری بیشتر

افزایش علاقه به بهره وری مصرف آب توسط مراکز داده، همراه با عوامل دیگر، احتمالاً فشار بیشتری را بر اپراتورهای مرکز داده برای انتشار داده های سخت در مورد نتایج پایداری خود وارد می کند.

خدمات وب آمازون اولین ارائه دهنده ابری شد که معیارهای مربوط به مصرف آب را در سال گذشته منتشر کرد و سابقه ای را برای سایر اپراتورهای مرکز داده ایجاد کرد تا همین کار را انجام دهند. به همین ترتیب، مقررات جدید در کالیفرنیا، الزامات افشای مرتبط با آب و هوا را در مراکز داده قرار می‌دهد و سابقه‌ای را ایجاد می‌کند که سایر دولت‌ها می‌توانند از آن پیروی کنند.

5. پذیرش کوانتوم به عنوان یک مرهم پایداری

محاسبات کوانتومی هنوز واقعاً برای پرایم‌تایم آماده نیست، اما دلیل خوبی وجود دارد که فکر کنیم نزدیک است – آنقدر نزدیک که شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی مراکز داده کوانتومی هستند.

اگر استقرار رایانه‌های کوانتومی در مراکز داده رشد کند، می‌تواند چشم‌انداز پایداری را متحول کند زیرا رایانه‌های کوانتومی نسبت به پردازنده‌های معمولی نسبت به توان محاسباتی انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند.

احتمالاً نباید انتظار داشته باشیم که سال 2024 سالی باشد که رایانه‌های کوانتومی در مراکز داده به یک هنجار تبدیل شوند، اما این فرآیند می‌تواند آغاز شود – مسلماً در حال حاضر در حال انجام است – باعث می‌شود تجهیزات مرکز داده ذاتاً انرژی کارآمدتر شوند.

نتیجه

از آنجایی که سازمان‌ها تلاش‌های ESG خود را در سال 2024 افزایش می‌دهند، می‌توان انتظار داشت که صنعت مرکز داده از کاهش کربن فاصله گرفته و به سمت گزارش‌دهی پایدارتر شفاف‌تر و جامع‌تر حرکت کند. در عین حال، بهره وری مصرف آب در حال تبدیل شدن به یک جزء مهم فزاینده از استراتژی های پایداری است.

با نگاهی به آینده، اپراتورهای مراکز داده بیشتری ممکن است آماده شوند تا عملیات پایداری خود را برای استفاده از مزایای بهره‌وری انرژی دستگاه‌های کوانتومی، که به نظر می‌رسد به آرامی راه خود را به مراکز داده باز می‌کنند، تطبیق دهند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور