روسیه NordVPN ، Express VPN را در جهت کنترل محتوا مسدود می کند

(بلومبرگ) – همزمان با تشدید تلاش های دولت برای مهار اینترنت ، روسیه دسترسی به شش شبکه خصوصی مجازی ، از جمله برخی از محبوب ترین خدمات جهان را مسدود کرد.

Roskomnadzor ناظر ارتباطات روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد NordVPN و Express VPN از جمله شبکه هایی هستند که به دلیل “دسترسی به اطلاعات و منابع ممنوعه” مسدود شده اند. اینها شامل مطالبی است که مقامات روسی آن را افراطی می دانند و همچنین آنچه که تنظیم کننده اطلاعات مربوط به مواد مخدر و پورنوگرافی کودکان را گفته است.

روسیه تلاش های خود را برای کنترل دسترسی به اطلاعات در آستانه انتخابات پارلمانی این ماه افزایش داده است و گروه های رسانه ای مستقل را به عنوان “عوامل خارجی” در نظر گرفته است و محدودیت های تنبیهی را در نظر گرفته است و به طور مرتب سیستم عامل های بین المللی از جمله Google و فیس بوک Alphabet Inc را جریمه می کند. Inc. به دلیل عدم حذف محتواهای پرچم گذاری شده به عنوان غیرقانونی.

VPN ها به دور زدن محدودیت های ترافیک اینترنت کمک می کنند و ناشناس بودن و امنیت بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. Roskomnadzor گفت که یک “لیست سفید” برای نرم افزارها و برنامه هایی که به دلایل فنی از VPN استفاده می کنند ایجاد کرده است که مجاز به ادامه خواهد بود.

NordVPN در یک مورد می گوید: “روسیه در حال حاضر یک لیست طولانی از وب سایت ها ، برنامه های پیام رسانی و سایر سرویس های دیجیتالی دارد که در لیست سیاه قرار دارند ، و همچنین مجموعه ای از قوانین که پیگرد وبلاگ نویسان را تهدید می کند و به مقامات اجازه می دهد وب سایت ها را بدون حکم دادگاه ممنوع کنند.” بیانیه پست الکترونیکی “برنامه های مسدود کردن VPN ها فقط یک حرکت دیگر برای تقویت کنترل دولت بر ارتباطات آنلاین است.”

در بیانیه آمده است که NordVPN سرورهای خود را در روسیه پس از درخواست دولت در سال 2019 خراب کرد و به ارائه محصولات خود “از طریق کانال های موجود” ادامه می دهد. VPN سریع بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که سرکوب شدید مخالفان با بازداشت آلکسی ناوالنی ، منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین ، در اوایل سال جاری آغاز شد. از زمان بازداشت ناوالنی ، گروه های وابسته به او برچسب افراطی گری خورده اند و اکثر دستیاران ارشد وی در پی تهدید به تعقیب کیفری از کشور گریخته اند.

فشار بر شرکت های فناوری خارجی نیز افزایش یافته است. توییتر با اقداماتی مواجه شد که به دلیل عدم حذف محتوا بارگیری آن را کند کرد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز ، این روزنامه روسی به نقل از گوگل و اپل هشدار داد اگر برنامه ای را که ناوالنی راه اندازی کرده حذف نکنند ، ممکن است در روند انتخابات مداخله کنند.

از آنجایی که چندین سال پیش به دنبال عدم اشتراک گذاری اطلاعات رمزگذاری بود ، قابلیت های فنی روسیه بهبود یافته است. نتوانست این ممنوعیت را اجرا کند و در نهایت عقب نشینی کرد. اما به دنبال قانونی در سال 2019 ، مقامات سیستم هایی را ارتقاء داده اند که به گفته آنها به روسیه اجازه می دهد ارتباط خود را به طور کامل قطع کند.