رشد آزور مایکروسافت به کندی و افزایش نگرانی‌های رایانش ابری: UBS | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — پس از کاهش ارزش سهام UBS Group AG، سهام شرکت مایکروسافت به پایین‌ترین سطح خود از نوامبر سقوط کرد و نگرانی‌ها در مورد تجارت رایانش ابری این شرکت را تشدید کرد که برای سال‌ها عامل اصلی درآمد بود.

سهام در روز چهارشنبه تا 5.7 درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش روزانه آن از اکتبر بود. این سقوط به دنبال کاهش 29 درصدی در سال 2022 است که شدیدترین رکود سالانه برای غول نرم افزاری از سال 2008 است، زیرا فدرال رزرو هزینه های استقراض را برای مبارزه با تورم فزاینده افزایش داده است.

بلومبرگسهام مایکروسافت در یک بخش طولانی از ضعف قرار دارند.

UBS نوشت که Azure، تجارت رایانش ابری که آن را موتور رشد شرکت توصیف می‌کند، «در حال ورود به یک کاهش شدید رشد است که می‌تواند در سال مالی 23/24 بدتر از مدل‌سازی سرمایه‌گذاران باشد». بانک نوشت: «ممکن است تجارت به دلیل بلوغ، نه فقط یک کلان سخت، کند شود».

در آخرین نتایج سه ماهه مایکروسافت که در ماه اکتبر منتشر شد، این شرکت پیش‌بینی ضعیفی برای رشد فروش Azure ارائه کرد و تحلیلگران انتظارات را کاهش داده‌اند. داده های جمع آوری شده توسط بلومبرگ نشان می دهد اجماع برای سود تعدیل شده 2023 هر سهم در سه ماه گذشته 5.6 درصد کاهش یافته است، در حالی که دیدگاه برای درآمد 3.7 درصد کاهش یافته است.

“منصفانه، نه ارزان”

سهام با 21.8 برابر سود تخمینی معامله می شود، که کاهشی جزئی نسبت به میانگین 10 ساله 22 دارد. از نظر UBS، ارزش گذاری “منصفانه است، نه ارزان” و هدف قیمت خود را از 300 دلار به 250 دلار کاهش داد. شاخص نزدک 100 مضرب 19.9 است.

مطالب پیشنهادی  چگونه معماران امنیتی در سازمان ها قرار می گیرند | دانش مرکز داده

سهام‌های فناوری سال گذشته تحت فشار گسترده‌ای قرار گرفتند، زیرا سیاست‌های سخت‌گیرانه فدرال‌رزرو چند برابر را تحت تأثیر قرار داد. اکنون تهدید فزاینده رکود بر نگرانی در مورد کاهش هزینه های تجاری تاکید می کند.

همچنین روز چهارشنبه، شرکت نرم‌افزار سازمانی Salesforce Inc. اعلام کرد که حدود 8000 شغل را کاهش می‌دهد و ردپای املاک و مستغلات خود را کاهش می‌دهد، زیرا مشتریان شرکتی آن در هزینه‌ها محتاط‌تر شده‌اند.

مایکروسافت و Salesforce از جمله مشاغلی هستند که در طول همه گیری همه گیر به کار از راه دور پرداختند و باعث رونق تقاضا برای رایانه های شخصی و برنامه های کاربردی ابری مانند نرم افزارهای همکاری شدند. اما ثابت شده است که با کاهش رشد اقتصادی، حفظ سرعت این رشد غیرممکن است.

علی‌رغم چنین نگرانی‌هایی، مایکروسافت همچنان مورد علاقه اجماع در وال استریت است، زیرا بیش از 90 درصد از تحلیلگرانی که توسط بلومبرگ دنبال می‌شوند خرید سهام را توصیه می‌کنند و هیچ‌کدام رتبه فروش ندارند.

در حالی که میانگین قیمت هدف تحلیلگر از پایان سپتامبر حدود 11 درصد کاهش یافته و به حدود 293 دلار رسیده است، اما همچنان حاکی از افزایش نزدیک به 30 درصدی نسبت به سطوح فعلی است.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور