رایموندو می گوید پیشرفت تراشه هوآوی سال ها از فناوری ایالات متحده عقب مانده است | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — جینا ریموندو وزیر بازرگانی ایالات متحده گفت که جدیدترین تلفن شرکت فن آوری های هواوی نشان می دهد که چین در زمینه فناوری تراشه های پیشرفته عقب مانده است.

در مصاحبه با CBS News 60 دقیقه، رایموندو ادعاهای شرکت مبنی بر پیشرفت را کم اهمیت جلوه داد و گفت که شکاف فناوری نشان دهنده موفقیت دولت بایدن در اعمال کنترل های صادراتی بر چین است.

در حالی که Raimondo در ماه آگوست از چین بازدید می کرد، هوآوی مستقر در شنژن از یک گوشی هوشمند مجهز به تراشه پیشرفته 7 نانومتری بومی رونمایی کرد، فناوری که نسل ها جلوتر از جایی است که ایالات متحده امیدوار بود پیشرفت های چین را متوقف کند.

ریموندو در مصاحبه ای که یکشنبه پخش شد گفت: «سالها از آنچه در ایالات متحده داریم عقب است. ما پیچیده ترین نیمه هادی ها را در جهان داریم. چین این کار را نمی کند. ما از چین بیش از حد نوآوری کرده ایم.»

رایموندو قول داده است که “قوی ترین اقدام ممکن” را برای حفاظت از امنیت ملی ایالات متحده انجام دهد و آلن استیوز، معاون وزیر بازرگانی نیز گفته است که شریک ساخت تراشه هوآوی، Semiconductor Manufacturing International Corp. “به طور بالقوه” قوانین ایالات متحده را نقض کرده است. دولت بایدن در حال بررسی قرار دادن شرکت‌های چینی در لیست سیاه است که مشکوک به ساخت تراشه برای هواوی هستند.

رقابت جهانی تراشه‌ها پس از حمله روسیه به اوکراین، زمانی که ایالات متحده و متحدانش کنترل صادرات نیمه‌رساناها به مسکو را افزایش دادند، افزایش یافت. رایموندو با استناد به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه روس‌ها نیمه‌هادی‌ها را «از یخچال‌ها، از ماشین ظرف‌شویی» برای استفاده در تجهیزات نظامی بیرون می‌آورند، گفت که محدودیت‌ها مؤثر بوده‌اند.

ریموندو گفت: «این کاملاً درست است که کنترل‌های صادراتی ما به توانایی آن‌ها در انجام جنگ آسیب رسانده و آن را سخت‌تر کرده است.

دپارتمان ریموندو – که زمانی به خاطر وزیری که تلاش می کرد در این کار بیدار بماند شناخته می شد – نقشی اساسی در استراتژی دولت بایدن در مورد چین، از جمله تلاش برای دور نگه داشتن پیشرفته ترین فناوری از دست چینی ها، ایفا کرده است.

پس از اینکه هلند و ژاپن در سال گذشته با برخی از محدودیت‌ها کنار آمدند، و سپس قوانین ایالات متحده را در پاییز تشدید کرد، رایموندو بر این دو کشور – به علاوه کره جنوبی و آلمان – فشار می‌آورد تا دسترسی چین به فناوری خارجی را محدودتر کنند.

دپارتمان او همچنین مسئول اعطای کمک های مالی و وام هایی به ارزش بیش از 100 میلیارد دلار برای تقویت تولید نیمه هادی های داخلی است و در عین حال متحدان خود را برای مهار بلندپروازی های ساخت تراشه و هوش مصنوعی چین به هم می پیوندد.

Raimondo هفته های اخیر را صرف پرده برداری از جوایز چند میلیارد دلاری از قانون چیپ و علم 2022 برای شرکت اینتل، شرکت تولید نیمه هادی تایوان و شرکت الکترونیک سامسونگ کرده است و قرار است در این هفته جوایز دیگری را برای Micron Technology Inc. بودجه فدرال از زمان روی کار آمدن جو بایدن، بیش از 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی در بخش نیمه هادی ها را تحریک کرده است و بیش از 600 شرکت به این کمک ها ابراز علاقه کرده اند که تقریباً 85 درصد آنها تخصیص داده شده است.