راه حل اوراکل: چرا تمرکززدایی از همه چیز کمتر از آنچه به نظر می رسد دشوار است

پس از خواندن مقاله‌ای به نام «مشکل اوراکل – چرا تمرکززدایی از همه چیز دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد» توسط ویکتور هوگرف، الهام‌بخش نوشتن این پست وبلاگ شدم.

همانطور که از عنوان پیداست، ویکتور استدلال می کند که هیچ وجود ندارد راه حل های خوب برای مدیریت اوراکل ها در بلاک چین. ممکن است شش سال پیش، زمانی که مقاله نوشته شد، درست بود، پس از ویکتور به خاطر پیشنهاد برخی از موارد بالقوه در آن زمان قدردانی می کنم.

با این حال، چیزی که بیش از همه مرا تحت تأثیر قرار داد این بود که نویسنده در نظر نداشت که خود اوراکل ها می توانند غیرمتمرکز باشند. در این پست، توضیح خواهم داد که چرا تمرکززدایی همه چیز در واقع «آنقدرها هم سخت نیست» و چگونه این مسئله قبلاً با کمک اوراکل های غیرمتمرکز حل شده است.

اما ابتدا، بیایید یک قدم کوچک به عقب برداریم و یاد بگیریم که اوراکل دقیقا چیست.

نقش اوراکل

قراردادهای هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که نتایج قطعی ارائه کنند. وظیفه آنها دریافت ورودی، اجرای منطق و تغییر غیرقابل برگشت وضعیت بلاک چین است.

اما اکثر رویدادها همچنان خارج از زنجیره اتفاق می افتد. اجازه دادن به قراردادهای هوشمند برای تعامل با این رویدادها همیشه یک شمشیر دولبه بوده است. از یک سو، این به طور قابل توجهی موارد استفاده بالقوه از بلاک چین را افزایش می دهد، اما از سوی دیگر – خطرات امنیتی جدی و مشکلات اعتماد را به همراه دارد.

اوراکل ها اینجا هستند تا…

Source link