راهنمای اندازه رک سرور برای مراکز داده | دانش مرکز داده

بهترین اندازه رک سرور برای مرکز داده شما چیست؟ این یک سوال ساده با پاسخی پیچیده است. امروزه رک‌های سرور در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند که هر کدام مزایا و معایب متفاوتی دارند. کسب و کارها باید هنگام انتخاب اندازه رک سرور مناسب متناسب با نیاز خود، فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرند.

با در نظر گرفتن این واقعیت، راهنمای اندازه رک سرور را مطالعه کنید، از جمله اینکه چرا اندازه رک سرور مهم است، کدام اندازه ها در دسترس هستند و چگونه اندازه رک مناسب را برای حجم کاری خود انتخاب کنید.

اندازه رک سرور چیست و چرا اهمیت دارد؟

اندازه رک سرور – که به عنوان اندازه کابینت نیز شناخته می شود – به اندازه کل رک هایی اشاره دارد که سرورها را در یک مرکز داده یا سایر امکانات میزبانی قرار می دهند.

اندازه رک مهم است زیرا تعیین می‌کند که چه تعداد سرور می‌توانید در هر رک قرار دهید، و همچنین مشخص می‌کند که رک چه نوع سرورهایی را می‌تواند در خود جای دهد. علاوه بر این، اندازه رک می‌تواند بر میزان کابل‌ها و تجهیزات برقی که می‌توانید در داخل رک قرار دهید تأثیر بگذارد، که ممکن است در شرایطی که به کابل‌های اضافی نیاز دارید، مهم باشد.

درک اندازه رک سرور

اندازه رک سرور با سه بعد اصلی تعیین می شود:

  • ارتفاع: از آنجایی که سرورها معمولاً در داخل یک رک روی هم قرار می گیرند، ارتفاع رک تنها مهم ترین عامل در تعیین تعداد سرورهایی است که می توانید در یک کابینت قرار دهید. قفسه های سرور معمولاً حدود 7 فوت (2.1 متر) ارتفاع دارند، اما اگر نیاز به قرار دادن سرورهای بیشتری دارید، گزینه های بلندتری در دسترس هستند.
  • عمق: عمق قفسه سرور، یعنی فاصله بین جلو و پشت کابینت، می تواند بر بزرگی هر سرور تأثیر بگذارد. عمق اکثر سرورها از حدود 42 اینچ (حدود یک متر) تجاوز نمی کند، اما برخی از آنها به فضای اضافی در پشت رک شما نیاز دارند.
  • عرض: عرض رک از یک طرف به سمت دیگر به طور کلی کمتر از ارتفاع و عمق رک است زیرا سرورها به ندرت از عرض استاندارد 19 اینچ (48 سانتی متر) فراتر می روند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است یک رک بسیار عریض بخواهید تا فضای کافی برای کابل‌ها و برق فراهم کند

اندازه استاندارد برای کابینت سرور چیست؟

هیچ اندازه استاندارد رسمی برای رک های سرور وجود ندارد زیرا هیچ گروه صنعتی یا سازمان نظارتی هیچ ابعاد خاصی را استاندارد تلقی نکرده است.

با این حال، رایج ترین اندازه رک سرور که در مراکز داده با آن مواجه می شوید، 42U است. یک رک 42U برای قرار دادن 42 سرور طراحی شده است (“U” مخفف “واحدها” است که در این مورد به سرورها اشاره دارد).

همانطور که گفته شد، فراخوانی استاندارد رک های 42U کمی گمراه کننده است زیرا در واقع فقط ارتفاع سرور است که سازگار است. بیشتر رک‌های 42U حدود 73.5 اینچ ارتفاع دارند، زیرا برای قرار دادن 42 سرور که هر کدام به 1.75 اینچ فضای عمودی نیاز دارند، به این ارتفاع نیاز است. با این حال، عرض و عمق قفسه های 42U می تواند متفاوت باشد. کابینت های 42U معمولا 19 اینچ عرض و 40 یا 42 اینچ عمق دارند، اما استثناهای زیادی وجود دارد.

علاوه بر این، شایان ذکر است که اندازه‌های قفسه‌های زیادی به جز 42U وجود دارد که نسبتاً رایج هستند. رک‌های 48U که ظرفیت کمی بیشتر از کابینت‌های 42U ارائه می‌دهند، یکی دیگر از گزینه‌های محبوب در مراکز داده هستند و اندازه‌های رک بسیار کوچک‌تر (مانند گزینه‌های 6U و 4U) نیز برای موارد استفاده که شامل تعداد کمتری سرور است، به‌طور انبوه تولید می‌شوند.

نکته پایانی در اینجا این است که در حالی که رک های سرور طراحی شده برای قرار دادن 42 سرور رایج ترین نوع رک هایی هستند که امروزه در مراکز داده پیدا می کنید، در واقع هیچ چیزی به یک استاندارد یا استاندارد واقعی برای ابعاد دقیق رک نزدیک نمی شود.

انتخاب اندازه رک سرور مناسب

با توجه به تنوع گسترده در اندازه رک سرور، چگونه تصمیم می گیرید که کدام اندازه رک برای نیازهای شما بهترین است؟ هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد، اما به طور کلی، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • ارتفاع اتاق سرور: رک های سرور بلندتر مقرون به صرفه تر هستند زیرا تراکم سرورهای بیشتری را نسبت به متراژ مربع اتاق سرور شما امکان پذیر می کنند. با این حال، باید مطمئن شوید که فضای هوایی کافی را در بالای قفسه‌ها قرار می‌دهید تا اجازه دهید هوا برای مقاصد خنک‌کننده در گردش باشد و هر کابل یا کانالی را که باید بالای سرورهای شما وجود داشته باشد، در خود جای دهد. بنابراین، در حالی که قد بلندتر معمولا بهتر است، باید در محدوده عمودی مرکز داده خود کار کنید.
  • فضای مورد نیاز کابل: همانطور که در بالا ذکر شد، سرورهایی که به کابل های بیشتری نیاز دارند از رک هایی که عمق بیشتری را ارائه می دهند بهره مند می شوند.
  • نیازهای خنک کننده: روشی که سرورها را خنک می کنید می تواند بر اندازه رک تأثیر بگذارد. اگر برای دفع گرما به هوا تکیه می کنید، باید مطمئن شوید که قفسه شما آنقدر تنگ نیست که هوا نتواند به گردش درآید. اما شما همچنین نمی خواهید فضای خالی اضافی را در داخل رک بگذارید که باعث افزایش مقدار هوای مورد نیاز برای خنک کردن سرورها می شود. اگر روش های خنک کننده دیگری مانند خنک کننده مایع را انتخاب کنید، این ملاحظات اعمال نمی شود.
  • الزامات مقیاس پذیری: اگر انتظار دارید به مرور زمان سرورها را اضافه کنید، مطمئناً می خواهید اندازه رک را انتخاب کنید که به شما فضای رشد بدهد. اگر توسعه را پیش بینی نمی کنید، می توانید با خرید یک قفسه کوچکتر در هزینه خود صرفه جویی کنید.
  • چیدمان قفسه: عمق و عرض رک می‌تواند بر نحوه چیدمان ردیف‌هایی از قفسه‌ها در کف اتاق سرور تأثیر بگذارد، که به نوبه خود می‌تواند بر بهره‌وری انرژی زیرساخت شما تأثیر بگذارد. از انتخاب قفسه‌های بیش از حد عریض یا عمیق خودداری کنید، اگر این کار به چیدمان اتاق سرور با کارایی کمتری منجر می‌شود.

اندازه رک مهم است

اندازه رک سرور ممکن است در نگاه اول نسبتاً ساده به نظر برسد، اما تصور نکنید که رک های 42U تنها به این دلیل که محبوب ترین هستند، راه حلی هستند.

درعوض، اولویت‌های کلی خود را ارزیابی کنید، مانند تعداد سرورهایی که باید امروز و در آینده راه‌اندازی کنید و نیازهای کارآمدی انرژی خود را ارزیابی کنید، سپس اندازه رک را انتخاب کنید که مطابق با آنها باشد.