راهنمای انتخاب ابزار منبع باز مناسب DCIM برای مرکز داده شما | دانش مرکز داده

امروزه می‌توانید راه‌حل‌های نرم‌افزار متن‌باز عالی را برای تقریباً هر نیازی در زیر نور خورشید پیدا کنید و مدیریت زیرساخت مرکز داده، یا DCIM نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع، ابزارهای منبع باز DCIM بسیار آماده برای تولید در دسترس هستند که انتخاب بهترین گزینه برای شما می تواند چالش برانگیز باشد.

برای ارائه راهنمایی، این مقاله محبوب ترین DCIM های منبع باز را فهرست می کند و مزایا و معایب آنها را با هم مقایسه می کند.

DCIM چیست؟

قبل از بررسی راه حل های منبع باز DCIM، اجازه دهید ابزارهای DCIM را تعریف کرده و توضیح دهیم که آنها چه کاری انجام می دهند.

ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده یا DCIM نرم افزاری است که به کسب و کارها کمک می کند تجهیزات را در مرکز داده خود نظارت و مدیریت کنند.

ابزارهای DCIM به شما این امکان را می دهند که دارایی های سخت افزاری مختلفی را که در مرکز داده شما وجود دارد، از جمله نه تنها سرورها، بلکه تجهیزات HVAC، منابع تغذیه، و سایر اجزایی که به عملیاتی نگه داشتن مرکز داده شما کمک می کنند، ردیابی کنید. علاوه بر این، نرم‌افزار DCIM می‌تواند روابط بین اجزا را ترسیم کند، بنابراین شما می‌دانید که چگونه خرابی یک قطعه، برای مثال، دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ابزارهای DCIM همچنین به برنامه ریزی و اندازه گیری ظرفیت مرکز داده با ارائه بینشی در مورد اینکه چقدر از کل ظرفیت زیرساخت شما به طور فعال مصرف می شود کمک می کند.

در تمام این راه ها، نرم افزار DCIM مدیریت مرکز داده را کارآمدتر و مقیاس پذیرتر می کند.

منبع باز در مقابل ابزارهای DCIM منبع بسته

می توانید راه حل های DCIM منبع باز و منبع بسته را پیدا کنید. تفاوت بین هر دسته از ابزار DCIM منعکس کننده تفاوت بین نرم افزار منبع باز و منبع بسته به طور کلی است. ابزارهای منبع باز DCIM مزیت رایگان بودن را در بیشتر موارد ارائه می دهند و حداقل خطر را برای حبس کردن شما در اکوسیستم نرم افزاری یک فروشنده خاص به همراه دارند. از سوی دیگر، استقرار و نگهداری ابزارهای منبع باز دشوارتر است، به خصوص به این دلیل که نمی توانید برای پشتیبانی به یک فروشنده مراجعه کنید.

بنابراین، استفاده از یک راه حل منبع باز DCIM یا انتخاب یک راه حل منبع بسته به عواملی مانند توانایی کارکنان شما در مدیریت ابزار به تنهایی و مدت زمانی که می توانید برای راه اندازی راه حل صبر کنید بستگی دارد.

گزینه های DCIM منبع باز برای مرکز داده شما

اگر تصمیم دارید که ابزارهای منبع باز DCIM برای شما مناسب هستند، چندین گزینه عالی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در اینجا لیستی از محبوب ترین ابزارهای منبع باز DCIM آمده است:

OpenDCIM

OpenDCIM مسلماً غنی ترین و جامع ترین ابزار DCIM منبع باز است که امروزه در دسترس است. علاوه بر ویژگی‌های مدیریت دارایی و ردیابی موجودی، openDCIM عملکردهایی مانند توانایی شبیه‌سازی خرابی‌ها و آرشیو اطلاعات مربوط به دارایی‌هایی را که از بین برده‌اید فراهم می‌کند.

OpenDCIM یک رابط وب فراهم می کند، و شما می توانید آن را در هر سروری با a استقرار دهید پشته لامپ (یعنی لینوکس، آپاچی، MySQL و PHP اجرا می شود).

RackTables

در کنار openDCIM، RackTables یکی دیگر از راه حل های منبع باز DCIM غنی از ویژگی ها است که قابلیت های آن فراتر از ردیابی دارایی های ساده است. تقریباً برای هر نوع دارایی که در یک مرکز داده مدرن پیدا می‌کنید، می‌توانید تجهیزات مرکز داده را در یک موجودی مجازی ایجاد، برچسب‌گذاری و مدیریت کنید. RackTables همچنین یک سیستم گرانول را برای کنترل کاربران و حقوق دسترسی ارائه می دهد که اگر افراد متعددی در سازمان خود دارید و نیاز دارید اطلاعات خاصی را فقط در اختیار کاربران خاصی قرار دهید، آن را به یک راه حل جذاب تبدیل می کند.

در پایان روز، RackTables از برخی جهات بیشتر شبیه یک سیستم مستندسازی است تا یک ابزار DCIM معمولی. اما اگر هدف اصلی شما مستندسازی دارایی‌های مرکز داده‌تان به روشی دقیق و غنی از زمینه باشد، ممکن است این را به عنوان یک مزیت ببینید.

راک مونکی

اگر به دنبال یک راه حل منبع باز DCIM ساده تر هستید، راک مونکی ممکن است در کوچه شما باشد Rackmonkey به اندازه ابزارهایی که در بالا توضیح داده شد، ویژگی ها را ارائه نمی دهد. این عمدتا برای برچسب زدن و مدیریت تجهیزات IT در رک های سرور طراحی شده است.

اگر نیاز به مدیریت تمام تجهیزات در یک مرکز داده بزرگ و پیچیده دارید، Rackmonkey ممکن است ایده آل نباشد. اما اگر فقط تعداد انگشت شماری سرور دارید و می خواهید راهی ساده برای پیگیری آنها داشته باشید، Rackmonkey ممکن است برای شما مناسب باشد.

قفسه ساز

قفسه ساز یکی دیگر از ابزارهای متن باز نسبتا اساسی DCIM است. محبوبیت کمتری نسبت به راه حل های شرح داده شده در بالا دارد، و مشخص نیست که آیا همچنان به طور فعال توسعه یافته است یا خیر. اما هدف آن ارائه عملکردی جامع برای ردیابی دارایی های مرکز داده از همه نوع است، بنابراین ارزش بررسی این را دارد که آیا پیشنهادات منبع باز جایگزین DCIM در لیست ما مطابق با نیازهای شما نیست.

سرکارگر

پس انداز کردیم سرکارگر برای پایان لیست ما، زیرا Foreman یک ابزار کلاسیک DCIM نیست: این یک ابزار مدیریت چرخه حیات سرور است. این به شما امکان می دهد سرورهای فیزیکی و مجازی واقع در یک مرکز داده یا در یک ابر را تهیه، پیکربندی و نظارت کنید.

بنابراین، اگر هدف شما مدیریت اجزای زیرساخت مرکز داده از همه نوع در مرکز داده خود باشد، احتمالاً Foreman ابزاری برای شما نیست. اما اگر نیاز به مدیریت فقط سرورها دارید، Foreman یک راه حل مفید است، به خصوص اگر ردپای زیرساخت شما از چندین مرکز داده یا ابرها باشد.

ابزارهای منبع باز DCIM برای همه مناسب نیستند، اما روشی رایگان برای ردیابی و مدیریت دارایی های داخل مرکز داده شما ارائه می دهند. اگر از تلاش اضافی که استفاده از راه‌حل‌های منبع باز DCIM نیاز دارد ناراحت نیستید، یک جایگزین منبع باز برای نرم‌افزار متن‌باز سنتی DCIM ارزش کاوش را دارد.