رئیس جمهور پرتغال در بحبوحه رسوایی زیرساخت ها خواستار رای گیری زودهنگام شد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — رئیس جمهور پرتغال قرار است پس از اینکه این کشور به دلیل استعفای نخست وزیر آنتونیو کاستا در اوایل این هفته وارد یک بحران سیاسی شد، انتخابات زودهنگام برگزار کند.

انتظار می‌رود رئیس‌جمهور مارسلو ربلو دسوزا، تاریخ رای‌گیری را تعیین کند – احتمالاً در اوایل سال 2024، بر اساس چارچوب زمانی انتخابات قبلی مشابه در سال گذشته.

رای گیری بخشی از پیامدهای آشفته ناآرامی است که با سرعتی سرسام آور در روز سه شنبه رخ داد. صبح صبح اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه پلیس به دفاتر دولتی یورش برد و رئیس ستاد کاستا را به عنوان بخشی از تحقیقات درباره اتهامات فساد دولتی بازداشت کرد. استعفای نخست وزیر ساعاتی بعد به دنبال داشت.

دادستان ها در پرتغال تحقیقات متعددی را در دست دارند که برخی از آنها شامل مقامات دولتی می شود و رسانه های محلی حداقل از سال 2020 در مورد تحقیقات مربوط به پروژه های لیتیوم و هیدروژن گزارش داده اند. اما یورش پلیس روز سه شنبه در مجتمع دفتر نخست وزیری بی سابقه بود و تشدید شدیدی را نشان داد. .

کاستا گفت که از این که هدف یک روند جنایی قرار گرفته “تعجب کرده” و پس از گفتن اینکه وجدانش راحت است و پیشنهاد همکاری کامل با مقامات را داد، این مرد 62 ساله احساساتی شد و از همسرش “به خاطر فداکاری های شخصی بسیار تشکر کرد.” ” او ساخته است.

کاوشگری که پرتغال را در بحران فرو برد، مربوط به امتیازات اکتشاف لیتیوم در شمال پرتغال، تولید هیدروژن و پروژه مرکز داده ای است که توسط شرکتی به نام Start Campus توسعه یافته است. بر اساس بیانیه روز سه شنبه دادستان، برخی از مظنونان به مداخلات کاستا اشاره کردند. با استناد به تحقیقات در حال انجام، جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

مطالب پیشنهادی  اخبار مرکز داده: رسوایی پرتغال، سرمایه گذاری های جدید آسیا | دانش مرکز داده

پنج بازداشتی

حدود 145 افسر پلیس به مکان هایی از جمله وزارت محیط زیست و وزارت زیرساخت ها برای ضبط اسناد و مدارک دیگر یورش بردند. پنج نفر بازداشت شدند: ویتور اسکاریا، رئیس دفتر نخست وزیر. شهردار سینز، محل پروژه های هیدروژن و مرکز داده؛ دو کارگردان در پردیس استارت. و یک وکیل استخدام شده توسط آن شرکت.

دادستان ها همچنین ژوائو گالامبا، وزیر زیرساخت را به عنوان یک “آرگویدو”، وضعیتی شبیه به یک فرد مورد علاقه، فهرست کردند.

با دولت سوسیالیست در هرج و مرج، کشور 10 میلیون نفری در حال حاضر برای یک انتخابات زودهنگام آماده است که ممکن است عدم اطمینان بیشتری ایجاد کند. کاستا اکثریت نادری در پارلمان داشت، و بعید است که تکرار شود، و احزاب را مجبور به تشکیل یک دولت اقلیت یا جستجوی شرکا در یک ائتلاف کرد.

بسته به اینکه رئیس جمهور چه زمانی تصمیم به انحلال پارلمان بگیرد، بودجه 2024 ممکن است تصویب نهایی مورد نیاز خود را از قانونگذاران دریافت کند یا نگیرد. همچنین ممکن است طرح خصوصی سازی شرکت هواپیمایی دولتی TAP SA نیز مختل شود.

سوسیالیست‌ها جانشین روشنی برای کاستا که از سال 2015 نخست‌وزیر است، ندارند. او در سال 2022 در یک انتخابات زودهنگام که پس از رد بودجه توسط پارلمان برگزار شد، دوباره انتخاب شد. اما او متعاقباً اکثریت مطلق را به دست آورد، به این معنی که دیگر نیازی به چانه زنی با احزاب چپ افراطی نداشت.

در آن انتخابات، حزب راست افراطی چگا از یک کرسی به 12 کرسی در پارلمان رسید و به سومین نیروی بزرگ تبدیل شد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حمایت از آن زمان بیشتر افزایش یافته است.

مطالب پیشنهادی  سلول های سوختی بعدی برای مراکز داده هستند | دانش مرکز داده

مشخص نیست که این رسوایی – یکی از مواردی که دوران تصدی کاستا را مختل کرده است – چه تاثیری بر رای دهندگان خواهد گذاشت. در یک نظرسنجی در اواخر ماه گذشته، سوسیالیست های کاستا با تقریباً 29 درصد حمایت پیشتاز بودند، در حالی که حزب راست میانه PSD تنها 3.7 درصد عقب بود.

در حالی که اقتصاد پس از همه‌گیری کووید-19 در حال بهبود است، متوسط ​​دستمزدها در پرتغال پایین باقی می‌ماند و حزب PSD آن را به یک مسئله تبدیل کرده است. اشاره شده است که این کشور از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه از کشورهای اروپای شرقی که بعداً به اتحادیه اروپا پیوستند، از جمله جمهوری چک و اسلوونی پیشی گرفته است.

کاستا به صراحت گفته است که دیگر در انتخابات عمومی شرکت نخواهد کرد: “این مرحله ای از زندگی من است که به پایان رسیده است.”

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور