دوقلوهای دیجیتال در مرکز داده: بله، واقعاً اتفاق می افتد! | دانش مرکز داده

یکی از بخش های جالب انقلاب دیجیتال، کار ما برای دادن ردپای دیجیتالی به دستگاه های آنالوگ بوده است. این شامل تولید، مراقبت های بهداشتی، خودرو، برق و مرکز داده است.

با آن مفهوم جدیدی به وجود می آید که ما سیستم های سنتی را به عصر دیجیتال تکامل می دهیم – دوقلوهای دیجیتال. شاید در مورد دوقلوهای دیجیتال شنیده باشید، اما چگونه آنها در راه حل های مرکز داده اعمال می شوند؟ و آیا آنها قبلاً در طبیعت وجود دارند؟

مثل دوقلو شما اما دیجیتال است

دوقلو دیجیتال یک نمایش مجازی یا دیجیتالی از یک دارایی فیزیکی، شی یا فرآیند تولید است. هدف آن یادگیری مداوم و ارائه بینش داده در مورد عملیات گسترده است.

بیایید از GE به عنوان مثال استفاده کنیم. در سال 2017، جنرال الکتریک اعلام کرد که بیش از 800000 دوقلو دیجیتالی از موتورهای جت، لوکوموتیو، تجهیزات تولید برق و موارد دیگر در حال حاضر به جنرال الکتریک و مشتریان کمک می کنند تا ماشین آلات و فرآیندهای خود را پربازده تر کنند.

امروزه، این دوقلوهای دیجیتال همچنان بر اساس داده‌های عملیاتی اجزا (پمپ یا کمپرسور)، دارایی‌های حیاتی (توربین‌ها)، یا سیستم‌های دارایی (کل نیروگاه) هستند. از نظر صرفه جویی در عملیات و تعمیر و نگهداری، جنرال الکتریک 1.6 میلیارد دلار از طریق قابلیت های نظارت بر زمان واقعی دوقلوهای دیجیتال به مشتریان خود صرفه جویی کرده است. همچنین ردپای دیجیتالی دوقلوی خود را افزایش داده و شامل بیش از 1.2 میلیون موتور جت، مزارع بادی، سکوهای نفتی فراساحلی، تجهیزات تولید برق، پمپ ها، کمپرسورها، چیلرها و غیره می شود.

و اینطور نیست که این بخش کند شود. آخرین تحقیقات گارتنر نشان می دهد که بازار دوقلوهای دیجیتال در سال 2026 از شکاف عبور خواهد کرد و تا سال 2031 به 183 میلیارد دلار درآمد خواهد رسید و دوقلوهای دیجیتال کامپوزیت مهم ترین فرصت را ارائه می دهند. رهبران محصول باید اکوسیستم ها و کتابخانه هایی از عملکردهای از پیش ساخته شده و الگوهای بازار عمودی بسازند تا رقابتی باقی بمانند.

شما می توانید از اطلاعات، علوم داده و سیستم های قوی استفاده کنید تا دوقلوهای دیجیتالی مدیریت زنجیره تامین، فرآیندهای کارخانه و مدیریت موجودی را فعال کنید. بنابراین، برای مثال، دوقلو دیجیتال شما، همراه با داده‌ها و برنامه‌های کاربردی که از آن پشتیبانی می‌کنند، می‌تواند به اتخاذ ده‌ها هزار تصمیم مورد نیاز هر ساله در زنجیره تامین گسترده و عملیات کارخانه کمک کند.

روی شولت، نایب رئیس و تحلیلگر برجسته در گارتنر، می‌گوید: «پذیرش دوقلوهای دیجیتال و تبلیغات در اطراف آن در حال افزایش است. دوقلوهای دیجیتال گام بعدی در دنیای مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) هستند، جایی که CIOها به طور فزاینده ای از فناوری های IoT در سفر تجاری دیجیتال خود استفاده می کنند.

دوقلوهای دیجیتال در مرکز داده: DCIM حرف اول را می زند!

در طول چند سال گذشته، من این شانس را داشته ام که از نزدیک با راه حل های مختلف DCIM کار کنم. آنهایی که امواج غول پیکر را ایجاد می کنند، راه حل هایی هستند که داده ها را از گزارش لحظه ای به معماری پیش بینی و تجویزی تغییر می دهند. بگذارید یک مثال خاص برای شما بزنم.

در رویداد جهانی مرکز داده AFCOM 2022 در آستین، ما یک جلسه فشرده برای کارگاه DCIM خود داشتیم. در طول کارگاهمان، سعی کردیم با نشان دادن قدرت دوقلوهای دیجیتال و اینکه چگونه راه حل های مبتنی بر داده بر مدیریت مرکز داده تأثیر می گذارند، کاری متفاوت انجام دهیم. و ما همه این کارها را در حالی انجام دادیم که فناوری‌های جدید و پیشرفته‌ای مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و واقعیت‌های مجازی را به نمایش گذاشتیم.

در تصویر زیر، داوطلبی به نام لیندا داشتیم که یک تجربه واقعیت مجازی کامل از یک سالن داده زنده را به نمایش گذاشت.

یک داوطلب یک تجربه VR کامل از یک سالن داده زنده را نشان می دهد.

او بالا آمد، آن هدست را گذاشت و به راحتی در ظرف پنج دقیقه وارد سالن داده دیجیتال دوقلو شد.

پس از قرار دادن یک هدست، داوطلب به راحتی در عرض پنج دقیقه در سالن داده دیجیتال دوقلو حرکت کرد.

نکته این است که تکامل دوقلوهای دیجیتال، مدل‌سازی داده‌ها و واقعیت مجازی راه طولانی را طی کرده است. و در DCIM اعمال می شود. جالب اینجاست که DCIM به بهترین دوست یک دوقلو دیجیتال تبدیل شده است. راه حل های DCIM، که توسط برخی از برجسته ترین فروشندگان در صنعت استفاده می شود، برای افزودن هوشمندی به مرکز داده طراحی شده اند. اکنون، این هوشمندی با استفاده از راه‌حل‌های پویا برای به دست آوردن اطلاعات کاربردی در مورد مکان‌های تجهیزات، نقاط اتصال، مصرف برق و ظرفیت انرژی در حال گسترش است. با این اطلاعات، سازمان ها می توانند مناطقی را برای بهینه سازی مداوم عملیات مرکز داده شناسایی کنند.

دوقلوهای دیجیتال نیز می توانند قطعی برق را کاهش دهند. بر اساس تجزیه و تحلیل قطعی 2022 مؤسسه Uptime، عواقب و هزینه خرابی در حال بدتر شدن است، به طوری که 60٪ از خرابی ها در حال حاضر حداقل 100،000 دلار ضرر کل را به همراه دارد. همچنین دریافت که زمانی که قطعی های قابل توجهی اتفاق می افتد، بیش از 85 درصد از حوادث ناشی از عدم پیروی کارکنان از رویه ها یا نقص در خود فرآیندها است. IDC برآوردها که خطای انسانی سالانه بیش از 62.4 میلیون دلار برای سازمان ها هزینه دارد. بخش قابل توجهی از خطاهای ایجاد شده توسط انسان به دلیل کارهای خسته کننده و فرآیندهای دستی است.

ریاضی برای محاسبه هزینه قطعی شرکت

استفاده از دوقلوهای دیجیتال در طول چرخه حیات مرکز داده می‌تواند با کمک به اپراتورها در درک بهتر اکوسیستم خود، خطای انسانی و قطع برق را به شدت کاهش دهد. مراکز داده ما ماشین های پیچیده ای هستند. ما به ابزارهای بهتری برای کمک به طراحی و بهره برداری از این امکانات نیاز داریم. من از دیدن اینکه چگونه دوقلوهای دیجیتال می توانند بر سیستم های حیاتی ما تأثیر مثبت بگذارند هیجان زده هستم.

دوقلوهای دیجیتال: ملاحظات تجاری

بیایید با برخی از مزایا شروع کنیم: هزینه های عملیاتی کمتر، عملکرد بهینه، استفاده بهتر از مخارج سرمایه، و افزایش عمر جسم فیزیکی که دوقلو دیجیتال پیرامون آن مدل شده است. در نهایت، این به سازمان ها کمک می کند تا بینش بیشتری کسب کنند و تصمیمات بهتری را در مورد فرآیندها و عملیات اتخاذ کنند. همچنین مستاجران و مشتریان شما را خوشحال تر می کند که بدانند از داده ها برای بهینه سازی سیستم هایشان استفاده می کنید.

با در نظر گرفتن همه اینها، بیایید یک سوال صادقانه بپرسیم: آیا برای دوقلوهای دیجیتالی آماده هستید و آیا به آنها نیاز دارید؟ هنگام نگاه کردن به دوقلوهای دیجیتال، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • آن را ساده نگه دارید. شما باید مورد استفاده خود را خیلی واضح تعریف و شناسایی کنید. بدانید که کدام شی فیزیکی را می‌خواهید تعریف کنید، بدانید که فرآیندها در اطراف همه آن‌ها پیچیده شده‌اند و درک کنید که چگونه یک دوقلو دیجیتال بر این موضوع تأثیر می‌گذارد. به یاد داشته باشید، شما فناوری جدید و داده های بیشتری را به محیط خود وارد می کنید. بنابراین، شما باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید. آخرین چیزی که می خواهید یک دوقلو دیجیتال است که پیچیدگی های غیر ضروری را معرفی می کند یا فقط برای پروژه شما بیش از حد است.
  • مطمئن شوید که برای یک دوقلو دیجیتال آماده هستید. پردازش این حجم از داده مستلزم این است که به مرکز داده خود نگاه کنید و قابلیت های محاسباتی خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که سازمان شما عنصری از آمادگی برای انجام این نوع پروژه ها را دارد. این بدان معناست که اطمینان حاصل کنید که سیستم‌های بی‌سیم همتراز هستند، مرکز داده شما می‌تواند این داده‌ها را پردازش کند، و استراتژی‌هایی برای پردازش خروجی و کمک به شما در تصمیم‌گیری بهتر تجاری دارید. فعال کردن یک دوقلو دیجیتال یک فرآیند چند مرحله ای است که شامل چندین مؤلفه تجاری، کاربر و فناوری است. راه حل های DCIM در جذب و جمع آوری بسیاری از این داده ها کار بسیار خوبی انجام داده اند. اگر مطمئن نیستید، شاید از DCIM به عنوان پلتفرم راه اندازی خود استفاده کنید.
  • کسب و کار و فرآیند خود را با دوقلو دیجیتال خود هماهنگ کنید. این یک فرآیند واقعاً ظریف است. دوقلوهای دیجیتال بینش قدرتمندی در مورد کسب و کار و فرآیندی که کل سازمان شما را پشتیبانی می کند، ارائه می دهد. شما می توانید نحوه مدیریت زنجیره تامین و کنترل دارایی را تغییر دهید و ابتکارات مصرف کننده بهتری را امکان پذیر کنید. با این حال، اگر امروز هنوز شکاف هایی در روند وجود داشته باشد یا کسب و کار شما همسو نباشد، خیلی دور نخواهید شد. شما باید معیارهایی را پیرامون عوامل موفقیت ایجاد کنید تا یک دوقلو دیجیتال فقط یک مرکز هزینه نباشد. بلکه ابزاری برای کمک به تکامل کسب و کار شما و بهبود موضع بازار رقابتی شماست.
  • یادت باشه-داده های بیشتر به معنای ریسک بیشتر است. هنگامی که یک دوقلو دیجیتال ایجاد می کنید، داده های بیشتری تولید می کنید که باید استخراج، همبستگی و درک شوند. با این حال، این داده ها است نه خوش خیم است، و به همان اندازه که برای شما ارزشمند است، برای افراد شرور نیز ارزشمند است. هنگام ایجاد دوقلوهای دیجیتال، مطمئن شوید که بهترین روش‌ها برای امنیت را در ذهن دارید. در برخی شرایط، باید در مورد امنیت، یکپارچگی داده ها، حریم خصوصی و حتی انطباق برنامه ریزی کنید. از داده های خود محافظت کنید و اجازه دهید تا برای شما کار کند تا بیشترین مزایای یک دوقلو دیجیتال را به دست آورید.

گزارش جالبی از جنرال الکتریک نشان می دهد که با ترکیب داده ها و علم داده های پیشرفته، سازمان ها و رهبران صنعت یک دوقلو دیجیتال – یک مدل دیجیتالی که نمایانگر مشخصات عمیق است – از هر قطعه هدفمند از فناوری فیزیکی، ابتکار و کاربر می سازند. شما می توانید از این فناوری ها برای تغییر و بهبود زندگی مصرف کنندگان یا دارایی های فیزیکی سازمان خود استفاده کنید. با این حال، بیش از حد آن را پیچیده نکنید! با شریک خود کار کنید تا مطمئن شوید که دوقلوهای دیجیتال برای مرکز داده و تجارت شما مناسب هستند و عملیات کلی را ساده می کنند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور