در صورت حمله چین به تایوان، ASML و TSMC می توانند ماشین های تراشه را غیرفعال کنند

(بلومبرگ) — هلدینگ ASML و شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) راه هایی برای غیرفعال کردن پیچیده ترین تجهیزات جهان دارند. تراشه سازی به گفته افراد آشنا در صورت حمله چین به تایوان، ماشین آلات.

دو نفر از این افراد به شرط صحبت گفتند که مقامات دولت ایالات متحده به طور خصوصی به همتایان هلندی و تایوانی خود در مورد اینکه اگر تجاوز چین به حمله به جزیره ای که مسئول تولید اکثریت قریب به اتفاق نیمه هادی های پیشرفته جهان است تبدیل شود چه اتفاقی می افتد ابراز کرده اند. از گمنامی

دو نفر دیگر گفتند که ASML به مقامات در مورد توانایی خود برای غیرفعال کردن از راه دور ماشین‌ها اطمینان داده است، زمانی که دولت هلند با این شرکت در مورد تهدید ملاقات کرد. آنها افزودند که هلند شبیه سازی هایی را در مورد تهاجم احتمالی به منظور ارزیابی بهتر خطرات انجام داده است.

سخنگویان ASML، TSMC و وزارت تجارت هلند از اظهار نظر خودداری کردند. سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید، وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت بازرگانی ایالات متحده به درخواست های ایمیل شده برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

خاموش کردن از راه دور برای خط ماشین‌های ماوراء بنفش شدید ASML مستقر در هلند، که در صنعت با نام EUV شناخته می‌شود، اعمال می‌شود که TSMC بزرگترین مشتری آن است. EUV ها از امواج نوری با فرکانس بالا برای چاپ کوچکترین ترانزیستورهای ریزتراشه موجود استفاده می کنند – تراشه هایی را ایجاد می کنند که دارای کاربردهای هوش مصنوعی و همچنین کاربردهای نظامی حساس تر هستند.

تقریباً به اندازه یک اتوبوس شهری، EUV نیاز به سرویس و به روز رسانی منظم دارد. این افراد که نخواستند نامشان فاش نشود، گفتند که به عنوان بخشی از آن، شرکت می تواند از راه دور خاموش شود که به عنوان سوئیچ کشتن عمل می کند. شرکت مستقر در Veldhoven تنها سازنده این ماشین‌ها در جهان است که هر کدام بیش از 200 میلیون یورو (217 میلیون دلار) به فروش می‌رسد.

فناوری ASML مدت‌هاست که در معرض مداخلات دولت با هدف جلوگیری از افتادن آن به دست افراد نادرست بوده است. به عنوان مثال، هلند این شرکت را از فروش ماشین های EUV به چین منع می کند، زیرا می ترسد ایالات متحده بتواند به رقیب خود در جنگ جهانی چیپ برتری دهد.

به دستور ایالات متحده بود که هلندی‌ها امسال شروع به توقف صادرات پیشرفته‌ترین ماشین‌های تراشه‌سازی ASML کردند. به گزارش بلومبرگ، حتی قبل از اعمال این ممنوعیت، مقامات ایالات متحده از ASML خواسته بودند تا برخی از محموله های برنامه ریزی شده قبلی به مشتریان چینی را لغو کند.

این شرکت انتظار دارد تا 15 درصد از فروش امسال به چین تحت تأثیر آخرین اقدامات کنترل صادرات قرار گیرد.

شواهد نشان می‌دهد که محدودیت‌ها ممکن است برای جلوگیری از پیشرفت‌های چین خیلی دیر آمده باشد. بلومبرگ نیوز در ماه اکتبر گزارش داد که شرکت فناوری هوآوی سال گذشته با استفاده از تراشه های ساخته شده با چاپگرهای قدیمی ASML در ترکیب با ابزارهای دو تامین کننده آمریکایی، گوشی هوشمندی برای رقیب آیفون اپل تولید کرد.

پکن خودکفایی فناوری را یک اولویت ملی قرار داده است و تلاش‌های هواوی برای پیشبرد طراحی و ساخت تراشه داخلی مورد حمایت دولت قرار گرفته است.

چین مدت‌ها مدعی است که جزیره تایوان قلمرو این کشور است و رئیس‌جمهور شی جین پینگ هم از اتحاد دفاع می‌کند و هم از رد مداخله نظامی خودداری می‌کند. این ابرقدرت در حال ساخت زرادخانه نظامی و هسته ای خود در مقیاسی است که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون دیده نشده است و یک دریاسالار ارشد آمریکایی شهادت داد در ماه مارس که آماده است تا سال 2027 بتواند به تایوان حمله کند.

کنگره آمریکا ماه گذشته 8 میلیارد دلار تصویب کرد برای کمک به تقویت دفاعی جزیره. دولت بایدن همچنین به دنبال افزایش تولید نیمه هادی در خاک آمریکا است که امیدوار کننده است 39 میلیارد دلار در کمک های مالی به سازندگان تراشه برای محافظت در برابر هرگونه اختلال در زنجیره تامین در آینده.

مخاطرات بالا هستند، با حدود 90٪ از پیشرفته ترین تراشه های جهان ساخته شده در تایوان. در 20 می، تایوان لای چینگ-ته را به عنوان رئیس جمهور در مرکز تراشه های جهانی معرفی کرد و مردی را به قدرت رساند که پکن آن را “محرک جنگ” نامیده است.

دستگاه EUV به تبدیل ASML به با ارزش ترین سهام فناوری اروپا با ارزش بازاری بیش از 370 میلیارد دلار کمک کرده است – بیش از دو برابر سرمایه مشتری خود اینتل.

ASML بیش از 200 دستگاه از این دستگاه ها را از زمانی که برای اولین بار در سال 2016 توسعه یافتند به مشتریانی خارج از چین ارسال کرده است و TSMC بیش از هر سازنده تراشه دیگری از آنها استفاده کرده است.

مردم گفتند که EUV ها به نگهداری مکرری نیاز دارند که بدون قطعات یدکی ASML به سرعت کار نمی کنند. تعمیر و نگهداری در محل از EUV ها یک چالش است زیرا آنها در اتاق های تمیزی قرار دارند که مهندسان را ملزم به پوشیدن لباس های مخصوص برای جلوگیری از آلودگی می کند.

ASML به مشتریان خاصی قراردادهای خدمات مشترک ارائه می دهد که در آن آنها برخی از تعمیرات معمول را خودشان انجام می دهند و به مشتریانی مانند TSMC اجازه می دهد به سیستم ماشین های خود دسترسی داشته باشند. ASML می گوید نمی تواند به داده های اختصاصی مشتریان خود دسترسی پیدا کند.

مارک لیو، رئیس TSMC، در مصاحبه‌ای در سپتامبر با CNN اشاره کرد که هر مهاجم تایوان، ماشین‌های تراشه‌سازی شرکتش را از کار می‌اندازد.

لیو گفت: “هیچ کس نمی تواند TSMC را به زور کنترل کند.” “اگر تهاجم نظامی رخ دهد، کارخانه TSMC را غیر قابل استفاده می کنید.”


Source link