حجم کاری هوش مصنوعی تا سال 2026 تقاضای برق مرکز داده را دو برابر می کند

گزارش PGIM به این سهم جهانی هشدار داده است برق مصرف مراکز داده می تواند از 2 درصد امروز به بیش از 20 درصد تا سال 2030 افزایش یابد.

مراکز داده از انرژی زیادی برای راه اندازی و خنک کردن سرورهای خود استفاده می کنند. این سوخت رسانی به گزارش آینده، نشان می دهد که مصرف برق جهانی مراکز داده تا سال 2026 بیش از دو برابر خواهد شد و همان مقدار برق مصرفی ژاپن را مصرف می کند.

بر اساس این گزارش، عوامل افزایش تقاضای انرژی در مرکز داده شامل حجم کاری فشرده برای آموزش مدل های زبان بزرگ است.

این گزارش می‌گوید: «تقاضای فزاینده برای ظرفیت محاسباتی برای تقویت آموزش مدل‌های زبانی بزرگ… پیامدهای عمیقی برای مراکز داده خواهد داشت و ممکن است یکی از نادیده‌گرفته‌ترین جنبه‌های انتقال انرژی باشد».

افزایش تقاضا

گزارش PGIM نشان می‌دهد که تقاضا برای عملیات مرکز داده در کشورهای توسعه‌یافته که از توسعه زیرساخت‌های برق عقب مانده‌اند رو به افزایش است.

به عنوان مثال، تقاضای برق از مراکز داده در ایرلند قرار است تا سال 2026 دو برابر شود و یک سوم تقاضای برق کشور را به خود اختصاص دهد.

PGIM پیشنهاد می کند که اپراتورهای مرکز داده باید به دنبال تعادل افزایش بار کاری محاسباتی و توانایی خود برای منبع انرژی باشند.

در این گزارش آمده است: «اپراتورهای مرکز داده به روش‌های مختلفی به این چالش پاسخ می‌دهند. برخی به طور فعال با ارائه دهندگان انرژی بدون کربن شریک هستند تا یک منبع انرژی اختصاصی را در مجتمع های مرکز داده خود بگنجانند.

مربوط:یک مقام انرژی ایالات متحده می گوید: افزایش تقاضای برق هوش مصنوعی به این معنی است که SMR ها نمی توانند شکست بخورند

استراتژی‌های کربن صفر که مراکز داده استفاده می‌کنند شامل مشارکت با ارائه‌دهندگان انرژی‌های تجدیدپذیر مانند اشنایدر الکتریک است.

برخی از سایت ها به دنبال انرژی هیدروژنی هستند، از جمله مایکروسافت که سلول های سوختی هیدروژنی را برای جایگزینی ژنراتورهای دیزلی توسعه داد.

برای سایر ارائه دهندگان، انرژی هسته ای گزینه است. برای مثال، AWS یک مرکز داده متعلق به Talen Energy را در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای Susquehanna در سالم، پنسیلوانیا خریداری کرد و از سایت مجاور برای تامین انرژی خود استفاده کرد.

راکتورهای هسته‌ای ماژولار کوچک، مانند راکتورهایی که توسط استارت‌آپ Oklo با حمایت سام آلتمن ساخته شده‌اند، می‌توانند در یک مرکز داده یا نزدیک آن نصب شوند و انرژی پایدار را ارائه دهند.

این گزارش می‌گوید: «اپراتورهای مرکز داده نه تنها باید در نظر بگیرند که چگونه مدل‌های کسب‌وکار خود را برای تطبیق با افزایش شدت محاسباتی و تقاضا برای آموزش شبکه‌های عصبی عمیق، بلکه همچنین مکان‌یابی امکانات جدید و نحوه تأمین انرژی فراوان و ارزان را در نظر بگیرند.


Source link