جمینی چیست؟ گوگل نرم افزار جدید هوش مصنوعی را راه اندازی کرد | دانش مرکز داده

گوگل روز چهارشنبه از نرم‌افزار هوش مصنوعی جدید خود که مدت‌ها انتظارش را می‌کشید، رونمایی کرد و مستقیماً OpenAI سازنده ChatGPT را هدف گرفت و ادعا کرد که فناوری آن با نام رمز «جمینی» در کارهای ریاضی، کدنویسی و استدلال بهتر از برنامه‌های هوش مصنوعی موجود است.

این آخرین اعلامیه در یک سال رقابتی برای صنعت فناوری است، جایی که غول‌های فناوری مانند مایکروسافت، گوگل و فیس‌بوک با شرکت‌های تازه‌کار کوچک‌تری مانند OpenAI و Anthropic برای عرضه محصولات هوش مصنوعی که مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها برای آن هزینه خواهند کرد، رقابت کردند. مسابقه تسلیحاتی توجه سیاستمداران در سرتاسر جهان را به خود جلب کرد، آنها تلاش کرده اند تا خود فناوری را درک کنند و سعی کرده اند مقرراتی برای آن وضع کنند. در طول رقابت های امسال، بحثی در مورد اینکه آیا این فناوری می تواند به بشریت آسیب برساند یا صرفاً موج بعدی نوآوری است که باعث ایجاد تبلیغات و سرمایه گذاری می شود، بالا گرفته است.

گوگل که محققان آن بسیاری از مفاهیم علوم کامپیوتری را اختراع کردند که چت ربات‌های هوش مصنوعی و تولیدکننده‌های تصویر را امکان‌پذیر می‌کردند، خود را پشت سر گذاشته است. نوامبر گذشته، OpenAI، که در اصل برای ارائه وزنه تعادلی به قدرت فناوری بزرگ در هوش مصنوعی تأسیس شد، ChatGPT را در جهان معرفی کرد. این ربات به دلیل توانایی آن در ایجاد مکالمات انسانی و قبولی در امتحانات حرفه ای توجه مردم را به خود جلب کرد.

مایکروسافت، دشمن اصلی گوگل، برای دسترسی به فناوری خود با OpenAI قراردادی منعقد کرد و شروع به قرار دادن آن در محصولات خود کرد. گوگل با چت بات خودش پاسخ داد. به زودی، OpenAI یک نرم افزار هوش مصنوعی حتی توانمندتر به نام GPT4 را عرضه کرد که از آن زمان تاکنون معیاری بوده است که سایر شرکت ها هوش مصنوعی خود را با آن می سنجند. اکنون گوگل پاسخ خود به GPT4 — Gemini را معرفی کرده است. این راه اندازی یک سال فعالیت دیوانه کننده برای صنعت فناوری است.

1. جمینی چیست؟

Gemini یک مدل زبان بزرگ است که بر روی میلیاردها تصویر و جمله از اینترنت آموزش داده شده است. این فناوری است که ربات‌های گفتگو را تقویت می‌کند، در مورد Google، Bard. مدیران شرکت در یک جلسه توجیهی با خبرنگاران گفتند جمینی قادر به درک مسائل ریاضی، تجزیه آنها و ارائه مشاوره در مورد چگونگی حل آنها است.

از آنجایی که برنامه‌های هوش مصنوعی داده‌ها را از اینترنت دریافت می‌کنند و درک داخلی از نحوه اتصال مفاهیم و کلمات مختلف به یکدیگر ایجاد می‌کنند، در تولید جملات خوب هستند، اما می‌توانند در استدلال یا مسائل ریاضی با مشکل مواجه شوند. Gemini همچنین می‌تواند دستورالعمل‌هایی را که به صورت ویدئو، تصویر یا دستورات صوتی ارائه می‌شوند، علاوه بر ورودی‌های متن، دریافت کند، کاری که تعداد کمی از مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند انجام دهند.

گفتن اینکه آیا Gemini واقعاً رهبر جدیدی در قابلیت هوش مصنوعی است یا خیر. کیفیت پاسخ‌های هوش مصنوعی می‌تواند بسیار متفاوت باشد، و Gemini، مانند سایر مدل‌های هوش مصنوعی، هنوز هم اغلب اطلاعات نادرست را جعل می‌کند و آن‌ها را به عنوان واقعیت منتشر می‌کند. محققان از معیارهایی مانند مواردی که گوگل استفاده می‌کند انتقاد کرده‌اند و خاطرنشان کرده‌اند که این معیارها آزمون‌های کاملی برای توانایی یا هوش نیستند. در زیر برخی از رقبای Gemini در حال حاضر در بازار آمده است.

2. مایکروسافت بینگ، نسخه ChatGPT غول فناوری

ربات چت مایکروسافت، بینگ، که در ماه فوریه راه اندازی شد، توسط این شرکت به عنوان ابزاری معرفی شد که روشی را که مردم اطلاعات آنلاین پیدا می کنند تغییر می دهد. اما این ربات اغلب پاسخ‌های نادرست می‌سازد، چیزی که به سودمندی آن برای کمک به مردم برای یافتن اطلاعات خوب از اینترنت منجر می‌شود. همچنین در برخی موارد شروع به رفتار بی‌هدف کرد و کاربران را تحت فشار قرار داد و گفت که نام اصلی آن «سیدنی» است.

با این حال، هجوم تهاجمی مایکروسافت به هوش مصنوعی، گوگل را وادار کرد تا ابزارهای خود را به سرعت تولید کند و سیاست دیرینه شرکت را مبنی بر عرضه آهسته ابزارهای جدید پس از ماه ها یا سال ها آزمایش، تغییر داد.

3. GPT4، “هوشمندترین” هوش مصنوعی تا کنون OpenAI

OpenAI در ماه مارس از GPT4، آخرین مدل هوش مصنوعی خود، که به گفته شرکت دارای “قابلیت های استدلال پیشرفته” است و می تواند تصاویر و متن را تفسیر کند، رونمایی کرد. برخی از کاربران از توانایی ربات در خلاصه کردن اسناد طولانی به طور خلاصه شگفت زده شده بودند، در حالی که برخی دیگر این واقعیت را که هنوز هم به طور تصادفی پاسخ های نادرست ارائه می دهد، محکوم کردند.

OpenAI به شرکت‌های دیگر اجازه داد تا از GPT4 در محصولات خود استفاده کنند – با قیمتی – و سرعت مسابقه را برای یافتن راه‌هایی برای کسب درآمد از این فناوری افزایش داد.

4. Google Bard، پاسخ Alphabet به ChatGPT

در ماه مارس، گوگل چت بات خود به نام Bard را به نمایش گذاشت. برخلاف مایکروسافت، گوگل فوراً Bard را مستقیماً در نتایج جستجوی خود قرار نداد و این ابزار را “آزمایش” نامید، اگرچه هنوز آن را به میلیون ها مشتری خود منتقل می کند.

از آن زمان، گوگل به طور پیوسته Bard را با محصولات بیشتری از جمله YouTube، Gmail و Google Docs ادغام کرده است. این شرکت همچنین پاسخ‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی را در نتایج جستجو برای برخی از کاربران نشان می‌دهد، موج‌های شوک را از طریق صنعت انتشارات اینترنتی ارسال می‌کند، که از گوگل به دلیل آموزش هوش مصنوعی خود در مورد داستان‌های خبری، پست‌های وبلاگ و دستور العمل‌های دارای حق چاپ و سپس ساخت ابزاری انتقاد کرده است. محتوای تازه را به صورت رایگان ایجاد کنید.

روز چهارشنبه، گوگل اعلام کرد که Gemini به Bard اضافه خواهد شد و قابلیت های آن را تا حد زیادی افزایش می دهد. گفته می‌شود که Gemini در سال آینده در نتایج جستجو نشان داده می‌شود.

5. لاما 2، پاسخ متا به مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی

متا، مالک فیس‌بوک، سال‌هاست که یک بازیکن هوش مصنوعی بوده و برخی از باهوش‌ترین محققان این حوزه را استخدام کرده و از این فناوری برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک از کاربرانش باید تبلیغات خاصی را ببینند، استفاده می‌کند.

در ماه ژوئیه، رویکرد بسیار متفاوتی نسبت به رقبای فناوری بزرگ خود نسبت به هوش مصنوعی دو برابر کرد. اعلام کرد که Llama 2، رقیب GPT4 آن، “متن باز” خواهد بود – برای هر کسی که می تواند به صورت رایگان بارگیری، تغییر دهد و به محصولات خود اضافه کند.

این رویکرد تحسین متا را از سوی استارت‌آپ‌های فناوری برانگیخت که نگران این بودند که گوگل، مایکروسافت و OpenAI سعی کنند بازار هوش مصنوعی پیشرفته را به هم بریزند و هر رقیبی را از بین ببرند. اما همچنین به دلیل آسان‌تر کردن استفاده از هوش مصنوعی برای اهداف مخرب مورد انتقاد قرار گرفته است. سایر ابزارهای منبع باز هوش مصنوعی برای ساختن مواد استثمار جنسی کودکان با هوش مصنوعی، طراحی ویروس های رایانه ای جدید، یا ساخت ابزارهای هوش مصنوعی برای تقلید صدای افراد و کلاهبرداری از بستگان آنها استفاده شده است.

6. فروشگاه GPT، برنامه های OpenAI برای موج بعدی هوش مصنوعی

در ماه نوامبر، OpenAI اولین کنفرانس توسعه دهندگان خود را برگزار کرد، رویدادی با حضور 1000 نفر که تداعی کننده راه اندازی افسانه ای آیفون اپل بود. مدیر عامل شرکت سم آلتمن روی صحنه رفت و فروشگاه GPT را اعلام کرد، بازاری که مردم می‌توانند نسخه‌هایی از ChatGPT را که با داده‌ها و دستورالعمل‌های خود بهینه‌سازی کرده بودند، پست کنند.

این شرکت گفت که صاحبان «GPT»های بسیار محبوب، هزینه اشتراک OpenAI را کاهش خواهند داد، مدلی کسب و کار که توسط غول فناوری دیگری – YouTube’s Google – معروف شده است.

این رویداد جاه‌طلبی‌های آلتمن را برای تبدیل OpenAI به یک شرکت فناوری بزرگ و مسلط به جای اینکه صرفاً ارائه‌دهنده فناوری برای شریک خود مایکروسافت باشد، نشان داد. هفته‌ها بعد، آلتمن از کار برکنار شد و سپس به سرعت به عنوان مدیرعامل OpenAI بازگردانده شد و موقعیت و دیدگاه خود را برای آینده شرکت تثبیت کرد. مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی قرار است ادامه یابد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور