تیم روابط جستجوی Google تأثیر SEO Web3 را بررسی می کند

در آخرین قسمت از پادکست «Search Off the Record»، تیم Google Search Relations، متشکل از جان مولر، گری ایلیس، و مارتین اسپلیت، به گفتگوی قابل تاملی پیرامون تأثیر Web3 بر سئو پرداختند.

این تیم بینش‌هایی ارائه می‌کند و به پیامدهای این فناوری بر روی شیوه‌های سئو می‌پردازد و در عین حال اذعان می‌کند که Web3 در مراحل توسعه خود است.

Web3: انقلابی کردن چشم انداز اینترنت

Web3 نشان دهنده تکامل اینترنت است که با پذیرش تمرکززدایی و استفاده از فناوری بلاک چین مشخص می شود.

برخلاف وب سنتی، Web3 قصد دارد به افراد کنترل بیشتری بر تجربیات آنلاین بدهد، حریم خصوصی داده ها را افزایش دهد و تعاملات همتا به همتا را تسهیل کند.

معمای تاثیر Web3 بر سئو

در طول پادکست، تیم در مورد پیامدهای Web3 بر روی شیوه های سئو، رتبه بندی موتورهای جستجو و دیده شدن وب سایت بحث کرد.

اگرچه آنها جزئیات و نمونه های خاصی را مورد بحث قرار ندادند، اما این گفتگو برخی ملاحظات مهم را برجسته کرد.

مولر بینش هایی را در مورد چالش های ایجاد شده توسط دامنه های Web3 ارائه کرد و توضیح داد که این آدرس ها شبیه دامنه های سطح بالا هستند اما فاقد ساختار شناخته شده دامنه های سنتی هستند.

در نتیجه، خزنده‌های جستجوی Google هنگام تلاش برای خزیدن و فهرست‌بندی محتوا از این دامنه‌های غیر متعارف با محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند.

مولر توضیح می دهد:

«حتی اگر یک افزونه مرورگر نصب کرده باشید که با آن دامنه سطح بالای ساخته شده کاری انجام می‌دهد، گوگل نمی‌داند می‌خواهد چه کاری انجام دهد. بنابراین، از آن نقطه نظر، تقریباً مانند یک نام – نمی دانم، بیهوده است که مردم فقط از آن به عنوان یک نام دامنه استفاده می کنند. اما در واقع یک نام دامنه واقعی نیست.

رونمایی از موارد استفاده بالقوه

در حالی که تیم اذعان می‌کند که تاکنون شاهد توسعه قابل توجهی در سیستم‌های Web3 نبوده‌اند، ارزش بررسی موارد استفاده بالقوه این فناوری در حال ظهور را دارد.

کاربردهای بالقوه Web3 شامل موارد زیر است:

برنامه های غیرمتمرکز (dApps)

Web3 ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps را امکان‌پذیر می‌کند که در شبکه‌های همتا به همتا کار می‌کنند و اغلب از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. نمونه های قابل توجه شامل پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، بازارهای توکن غیرقابل تعویض (NFT) و شبکه های رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز است. این برنامه ها شفافیت، امنیت و کنترل کاربر را بدون واسطه ارائه می دهند.

دامنه های مبتنی بر بلاک چین:

Web3 مفهوم دامنه های مبتنی بر بلاک چین را معرفی می کند که از نام های دامنه سنتی متفاوت است. این دامنه‌ها از سیستم‌های نام‌گذاری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند و به کاربران مالکیت و کنترل بر نام دامنه خود را بدون اتکا به ثبت‌کننده‌های متمرکز دامنه می‌دهند. از نمونه‌های بارز آن می‌توان به سرویس نام اتریوم (ENS) و دامنه‌های غیرقابل توقف اتریوم اشاره کرد.

هویت دیجیتال و حریم خصوصی:

Web3 می تواند هویت دیجیتال و حریم خصوصی را افزایش دهد. Web3 با بهره‌گیری از راه‌حل‌های هویت غیرمتمرکز و اصول رمزنگاری، کاربران را قادر می‌سازد تا بر داده‌های شخصی خود مالکیت و کنترل داشته باشند. تمرکز کاربر محور آن بر حفظ حریم خصوصی و کنترل داده ها با تقاضای رو به رشد برای افزایش حریم خصوصی آنلاین و حفاظت از داده ها همخوانی دارد.

با نگاه به آینده

در حالی که تأثیر Web3 بر روی شیوه‌های سئو، رتبه‌بندی موتورهای جستجو و دیده شدن وب‌سایت همچنان موضوعی برای کاوش است، این قسمت از Search Off The Record بینش‌هایی را در مورد چالش‌ها و ملاحظات ارائه می‌دهد.

اسپلیت پیشرفت محدودی که تاکنون مشاهده شده است را تصدیق کرد و اظهار داشت:

من تا به حال به اندازه سیستم های Web3 ندیده ام. حدس می‌زنم اگر این موضوع به یک چیز بزرگ تبدیل شود، آن‌وقت آن را کشف کرده و بیشتر بررسی می‌کنیم.»

همانطور که فناوری Web3 تکامل می یابد، متخصصان سئو و صاحبان وب سایت ممکن است مجبور شوند استراتژی های خود را برای اطمینان از قابلیت کشف بهینه تطبیق دهند.


منبع: جستجوی Google Off The Record

تصویر ویژه ایجاد شده توسط نویسنده با استفاده از Midjourney.