توییتر ایلان ماسک برای بازاریابان دیجیتال چگونه است؟

ایلان ماسک در 4 آوریل پس از تصاحب یک توئیتر به بزرگترین سهامدار توییتر تبدیل شد 9.1 درصد سهام در شرکت. بایگانی SEC نشان می دهد که او تا جلسه سالانه سهامداران شرکت در سال 2024 به عنوان مدیر کلاس دوم خدمت خواهد کرد.

این انتصاب، که یک موقعیت عالی در هیئت مدیره نیست، همچنین سهام او را به 14.9٪ یا کمتر از سهام عادی در طول تصدی وی و 90 روز پس از آن محدود می کند.

اکنون سؤال این است: تأثیر ایلان ماسک برای توییتر و به طور کلی برای چشم انداز بازاریابی دیجیتال چه معنایی می تواند داشته باشد؟

سرمایه گذاری و مشارکت ماسک در توییتر چه تغییری می کند؟

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر، که سال گذشته از سمت مدیرعاملی کنار رفت، از حضور ماسک در هیئت مدیره استقبال کرد و اظهار داشت که معتقد است ماسک و مدیرعامل فعلی پاراگ آگراوال «تیمی باورنکردنی خواهند بود».

ماسک قبلاً ایده‌های جدیدی را برای این پلتفرم بیان کرده است، از جمله افزودن یک ویژگی ویرایش، که این شرکت از سال گذشته روی آن کار کرده است، و ربات‌های رمزنگاری را نامیده است.آزاردهنده ترین مشکل” بر روی پلت فرم.

ماسک به عنوان بزرگترین سهامدار شرکت، نقش بزرگی در تعیین جهت گیری شرکت خواهد داشت.

اما به عنوان تنها یکی از اعضای هیئت 12 نفره، هیچ مسئولیتی در قبال عملیات یا تصمیمات روزمره نخواهد داشت.

این بدان معناست که در حالی که او در آینده شرکت صدای بزرگی دارد، نمی تواند به طور یکجانبه تغییرات عملکردی را اعمال کند یا تصمیمات خط مشی را معکوس کند.

این امر ماسک را از موسس X.com (که بعداً به PayPal تبدیل شد) به دنیای ارتباطات برنامه‌ها و شاید حتی پرداخت‌ها بازمی‌گرداند. لورن بیکر، بنیانگذار ژورنال موتورهای جستجو و بنیاد دیجیتال، می‌گوید مجموعه پتنت‌های توییتر قوی است، از توییت‌ها گرفته تا پتنت‌های مربوط به نیمه هادی‌ها.

مجموعه ثبت اختراع توییتر دارای بیش از 1400 نوآوری قوی است که بخش اعظم آنها حاصل خرید است (فقط 280 درخواست توسط خود توییتر ثبت شده است).

بیکر خاطرنشان کرد: «معلوم نیست که ماسک دقیقاً در کجا قرار می گیرد، اما مانند تلاش های خورشیدی و فضایی او، بیشتر پروژه ها و خریدهای او به تسلا نزدیک می شوند.

بیکر گفت: «اما با محو شدن اعتماد به گوگل و متا، من تعجب نمی‌کنم که ماسک را بیشتر در جهت کشف اخبار و روندها در توییتر ببینم.

بعلاوه، هر موتور رسانه اجتماعی نیاز به چهره دارد. ماسک جایگزینی عالی برای دورسی است که فین تک را دوچندان کرده است.

ماسک با توییتر سابقه دارد

قبل از به دست آوردن سهام در این شرکت، ماسک به استفاده از توییتر برای جمع آوری و تأثیرگذاری بر افکار عمومی در سایت شناخته شده بود.

بر 25 مارساو از بیش از 80 میلیون دنبال کننده خود نظرسنجی کرد اگر آنها معتقد بودند توییتر به شدت به اصول آزادی بیان پایبند است.

وقتی بیش از 70 درصد پاسخ منفی دادند، او اشاره کرد که در حال بررسی راه اندازی یک پلتفرم رسانه اجتماعی جدید است.

انتقادات از تعهد توییتر به آزادی بیان توسط این پلتفرم تشدید شد 8 ژانویه 2021 تحریم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل نقض مکرر قوانین شرکت.

علاوه بر این، ماسک از شیوه‌ای که توییتر با توئیت‌های مربوط به امور مالی او سرکوب کرد، به‌ویژه توییت‌های ۶ نوامبر ۲۰۲۱ خود که در آن از دنبال‌کنندگان پرسید که آیا باید بخشی از سهام تسلا خود را بفروشد، ابراز نارضایتی کرده است.

SEC ادعا کرده است که از اختیار قانونی برای احضار مدیر عامل تسلا در مورد این توییت‌ها برخوردار است و اقدام او برای کنار گذاشتن توافقنامه دادگاه سال 2018 مبنی بر اینکه توییت‌هایش از قبل تأیید شده باشند، نامعتبر است.

میراندا میلر، ویراستار ارشد در ژورنال موتور جستجو، می‌گوید: «می‌توانیم تغییرات بسیار اساسی در نحوه عملکرد توییتر در نتیجه مشارکت عمیق‌تر ماسک ببینیم.

چند هفته پیش، ماسک در جک دورسی توییت کرد که الگوریتم توییتر باید منبع باز باشد، سپس آن را دنبال کرد. یک نظر سنجی که بیش از 1.1 میلیون رای جمع آوری کرد.

ایلان همچنین منتقد سرسخت چیزی است که او به عنوان انفعال توییتر در مورد کلاهبرداری های رمزنگاری و مانع از آزادی بیان می داند.

میلر گفت: «من تعجب نمی‌کنم اگر ببینیم که او پشت میز هیئت مدیره از فضایی آزادتر، بازتر و کمتر تعدیل‌شده دفاع می‌کند، فضایی که پتانسیل تبدیل شدن به مسئولیت بزرگ‌تری برای برندها را دارد.

از سوی دیگر، او یک مبتکر است و در فضای پرداخت آنلاین موفق بوده است. این می تواند خبر خوبی برای برنامه های تجارت اجتماعی توییتر باشد. او توضیح می‌دهد که این مکانی است که در آن از لحاظ تاریخی با مشکل مواجه شده‌اند و ما در راه‌اندازی ماژول Shop می‌بینیم که این منطقه تمرکز جدیدی است.

افزایش اشتراک‌های توییتر پس از اطلاعیه

پس از اعلام این خبر، سهام توییتر، شرکت در بورس نیویورک تا 27 درصد افزایش یافت و از 39.30 دلار به بالاترین رقم 53.84 دلار رسید.

این بزرگترین سود بازار شرکت از زمان عرضه اولیه شرکت در سال 2013 بود. در زمان نگارش این مقاله، آنها 50.51 دلار معامله می شدند.

ماسک خرید خود را در روز دوشنبه، 4 آوریل فاش کرد، اما بایگانی نشان می دهد که او خرید سهام را در 31 ژانویه آغاز کرده است. پرونده اولیه او در کمیسیون بورس و اوراق بهادار یک فرم 13G بود که نشان دهنده یک سرمایه گذاری غیرفعال است.

با این حال، در روز سه شنبه، 5 آوریل، فرم 13D را ارسال کرد که بیشتر توسط سرمایه گذاران فعال استفاده می شود.

اینکه آیا جهش اولیه در قیمت سهام نشانه ای از تایید عمومی است یا خیر، باید دید.

یک چیز مسلم است – ایلان ماسک برنامه های بزرگی برای توییتر دارد.

اینکه او چقدر نفوذ دارد، چه تغییراتی اعمال می‌شوند و این که چگونه بازاریابی دیجیتال از طریق پلتفرم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید دید.


تصویر ویژه: Shutterstock/jtstockimage

منابع اضافی: